Am senzatia ca imi "fuge" piciorul

02-03-2011
bocuta
Nu este medic/terapeut
bocuta
Sunt o doamna de 56 de ani, de 1.68m inaltime si 70kg., destul de activa, fara antecedente medicale, sau traumatice, dar care de vreo doua saptamani ma confrunt cu o situatie neplacuta la genunchiul drept.totul a inceput cu o senzatie, ca-mi "fuge" piciorul, cu cateva dureri aproape imperceptibile, dar care a continuat cu niste trosnituri(doua la numar), la interval de o saptamana una de cealalta, moment in care nu mai am nicio stabilitate in picior si ma doare ingrozitor, de era chiar sa cad.Recunosc, inca nu am facut niciun control medical, dar va rog, respectuos, daca se poate in urma celor relatate sa-mi spuneti cam despre ce ar pute fi vorba, ca este ceva care mie nu-mi place si chiar ma ingrijoreaza.

Multumesc frumos!
9 comentarii
0
03-03-2011, ora 11:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pot fi cateva zeci de diagnostice. Cel mai adesea este vorba despre o gonartroza ce incepe sa se manifeste clinic.
Poate fi vorba si despre leziuni ligamentare sau meniscale acute sau cronice, leziuni cartilaginoase acute etc etc.
Un consult clinic va elucida cu siguranta problema.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-03-2011, ora 13:58
Paula15
Nu este medic/terapeut
Paula15
Buna..Am 18 ani si fac sport de performanta, baschet.Acum 10 luni am fost operata la genunchi de ruptura menisc si semi-ruptura ligamente.De 3 luni in coace am dureri foarte mari la el.In urma cu o luna jumate am suferit din nou o entorsa la acelasi genunchi si zilele acestea am aflat ca am apa la el, incalecare de ligamente si niste fibre prinse sub genunchi..Ce pot face?care ar fi sfatul dumneavoastra?Va rog sa ma ajutati...Multumesc
0
03-03-2011, ora 14:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu exista in ortopedie diagnosticul de """semi-ruptura ligamente""". Ligamentele incrucisate pot fi integre sau rupte, iar diagnosticul cred ca il aveti pe biletul de externare dupa artroscopia de acum 10 luni.
- ""apa"" nu este o problema, ci doar o reactie post-traumatica normala a articulatiei.
- nu exista """incalecare de ligamente""..poate este vorba despre o leziune a ligamentului incrucisat anterior.
Atitudinea actuala depinde de examenul clinic actual, care cuantifica gradul si marimea instabilitatii articulare...fireste, coroborat si cu imaginile video obtinute de la prima artroscopie, care pot determina un tratament in cunostinta de cauza.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-03-2011, ora 14:39
Paula15
Nu este medic/terapeut
Paula15
Am fost operata in ungaria...mi s-a spus..semi-ruptura si infiectie la ligamente. Acum mai mereu ma lasa genunchiul..ultima entorsa am facut-o din cauza aceasta. Ar trebui sa fac o pauza la sport? Va multumesc!
0
03-03-2011, ora 22:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma credeti, vorbesc serios cand afirm ca nu exista diagnostic de tipul """semi-ruptura si infiectie la ligamente"""", este prima data in viata cand aud asa ceva.
Atitudinea actuala depinde de examenul clinic actual, care cuantifica gradul si marimea instabilitatii articulare...fireste, coroborat si cu imaginile video obtinute de la prima artroscopie, care pot determina un tratament in cunostinta de cauza.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-03-2011, ora 20:22
tatiana.oprea
Nu este medic/terapeut
tatiana.oprea
Buna seara,
Buniaca mea are 82 de ani si acum o saptamana a fost operata si i-a fost introdusa o proteza DHS, ceimi recomandati pentru ea ca recuperare? Ce medicamentatie ar avea nevoie pentru a se reface mai rapid, si dak este bine sa fac fizioterapie cu ea.
Multumesc!
0
15-03-2011, ora 22:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ceea ce relatati este o contradictie in termeni: este vorba despre proteza SAU despre un cui tip DHS??? Lucrurile difera fundamental.
Nu este vorba despre medicamente care s-o ajutem iar fizioterapia este total interzisa. Doar kineto-terapia este indicata, chiar obligatorie, avand in vedere varsta si diagnosticul.
Debutul si amploarea kineto-terapiei depinde de diagnosticul anatomo-patologic al fracturii initiale, de situatia intraoperatorie si de stabilitatea montajului, dar si de greutatea pacientei si antecedentele patologice.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-03-2011, ora 19:13
tatiana.oprea
Nu este medic/terapeut
tatiana.oprea
Buna ziua!
Diagnosticul bunicii mele de 82 de ani este: Fractura pertrohanteriana dreapta, operata.
Epicriza: reducere ortopedica+fixare O.S. cu un sistem DHS si 4 suruburi cu placa.

Multumesc!
0
17-03-2011, ora 21:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsu este acelasi:
Debutul si amploarea kineto-terapiei depinde de diagnosticul anatomo-patologic al fracturii initiale (exista cateva sute de tipuri de fracturi pertrohanteriene), de situatia intraoperatorie si de stabilitatea montajului, dar si de greutatea pacientei si antecedentele patologice.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.