am si o intrebare..poate ma ajuta cineva

19-02-2008
anamarie
Nu este medic/terapeut
anamarie
mi-am facut saptamina trecuta analizele de sange iar la hemoleucograma ( formula leucocitara ) mi-a iesit ceva marit si anume : monocitele mi-au iesit cam mari 8.31% ( val. normale intre 2-8%); poate sa-mi spuna cineva care ar fi cauzele care duc la cresterea monocitelor..tin sa mentionez ca am 26 de ani, 1.68 inaltime si 53 de kg..credeti ca e un motiv de ingrijorare la valoarea asta??
4 comentarii
0
19-02-2008, ora 00:00
co
Nu este medic/terapeut
co
Stiti cumva de ce si cum apar circeii ?Care e primul ajutor care poate fi oferit in caz ca, circelul se manifesta la o persoana ? Care ar fi remediul pt vindecare ? Mersi.
0
19-02-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Anamarie, nu este vorba de o crestere semnificativa a monocitelor, mai ales ca e vorba numai de procentul lor si nu de valoarea absoluta (cea care ne intereseaza de fapt).
Nu este nici un motiv de ingrijorare, la urmatoarea analiza este foarte probabil sa iasa normala si valoarea procentuala.
Numai bine!
0
20-02-2008, ora 00:00
anamarie
Nu este medic/terapeut
anamarie
multumesc pentru raspuns..valoarea absoluta a monocitelor a iesit 472/ microL(300-640 )
0
13-04-2008, ora 00:00
t.i.
Nu este medic/terapeut
t.i.
pt co, eu stiu ca in general circeii apar de la lipsa de magneziu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un dispozitiv imprimat 3-D ce poate detecta rapid anemia
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Infecție bacteriană sau virală? Indiciile leucogramei (formula leucocitară)
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Hemoleucograma - informații pacient
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •