am simtome asemanatoare oboselii cronice

17-12-2015
Simi88
Nu este medic/terapeut
Simi88
Bună ziua. Am să încerc să relatez pe scurt trăirile mele. Am 27 de ani, de mic copil am muncit din greu şi deşi nu am fost foarte bun la sporturi, oboseală nu simţeam niciodată. de 6 ani sunt în străinătate, am muncit doi ani la pădure, unde pe călduri de 45 de grade munceam, fără să simt nimic deosebit. Pe urma m am angajat ca şi şofer, totul a decurs normal până acu vreun an şi jumătate. Munceam multe ore stres mult, şefii foarte exigenţi şi am început să am nişte simptome foarte ciudate. A început printr-o un coşmar ce am avut într o noapte şi m am trezit speriat şi tremurând. Nu ştiam ce se întâmplă. Pe urma a început calvarul: dureri în partea stânga a pieptului care se prelungeşte în tot braţul, depresie, atacuri de panică, frică ca am făcut vreun infarct, insomnii, pe urma a venit vara şi am observat ca nu mai rezit să stau în căldură, mi se face rău, la frig puternic păţesc la fel, de fapt schimburile bruşte de temperatură îmi fac rău. După ce mananc bine mă simţ obosit, simt cum parcă corpului meu i este greu să digere mâncarea. Obosesc din nimic, foarte repede. Am fost la medic am făcut EKG şi radiografie şi totul e ok zic ei nu mai mai trimis mai departe. Analizele de sânge perfecte. Cu toate acestea eu am continuat să muncesc, am reuşit să depăşesc depresia şi atacurile de panică, pot să spun ca după un an jumate de chin sunt un pic mai bine fără să iau nici un medicament. Dar am rămas cu nişte simptome ce par a fi oboseală cronică după cum citesc pe internet. Obosesc foarte repede şi îmi bate inima de parcă îmi sare din piept la efort, când nu fac efot parcă totul este ok. Aştept nişte sfaturi, ce analize ar mai trebui să fac, nu ştiu ce să mai fac să scap de ea...
8 comentarii
0
17-12-2015, ora 21:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti sa va evalueze un psihiatru. Totul e pe fond nervos.
0
17-12-2015, ora 23:08
Simi88
Nu este medic/terapeut
Simi88
Este posibil. Eu am aşa o frică de medicii psihiatri, pentru ca te îndoapă cu pastile de ajungi mai rău ca şi cum eşti.
0
17-12-2015, ora 23:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati o lingurita de polen pe zi inainte de masa, 21 de zile, pt energie si daca puteti sa va faceti roat de Gemoderivat din muguri de tei argintiu cand aveti anxietate.
0
18-12-2015, ora 17:50
Simi88
Nu este medic/terapeut
Simi88
Mulţumesc pentru sfaturi. Iau dimineaţă când mă trezesc o linguriţă de miere cu nuci şi lămâie, am citit ca are efect benefic. Am renunţat la cafea, alcool beau doar ocazional şi în cantităţi mici nu am fumat niciodată, Citesc tot felul de articole şi cărţi despre autovindecare, şi încet încet am reuşit să trec peste depresie si atacurile de e panică pe care le aveam, ar fi recomandat să fac analize mai aprofundate ale inimii?
0
18-12-2015, ora 20:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti sa va faceti si analizele la inima cand aveti timp dar totul e pe fond nervos.
0
03-01-2016, ora 02:07
Simi88
Nu este medic/terapeut
Simi88
exista posibilitate de vindecare completa fara medicamente?
0
04-01-2016, ora 15:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vindecari miraculoase facute de sfinti.

Incercati macar Gemoderivatul din muguri de tei argintiu 2/3 luni. Il comandati de pe net daca nu sunteti in tara.
0
08-02-2016, ora 11:22
Simi88
Nu este medic/terapeut
Simi88
Am început de ceva timp să am şi tensiunea arterială mare, am fost la urgente mi au făcut Ekg radiografie şi analize de sânge şi toate ok. Mi au administrat (în Spania Dogmatil şi Valliun), nu ştiu care e echivalentul în româneşte, şi încet încet a revenit la normal, dar imi mai urca Din când in când. Acum îmi face medicul de familie un test de tensiune, adică tre să merg de 2 3 ori pe săptămână să mi ia tensiunea, dar când sunt acolo îmi iese bine...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Oboseala cronică, semnul unei probleme de sănătate
  • Legătura dintre hipotensiune și oboseala cronică
  • Aproape jumătate dintre pacienții cu COVID-19 îndeplinesc criteriile de diagnostic pentru sindromul de oboseală cronică
  • Femeile sunt mai grav afectate de sindromul de oboseală cronică - studiul DecodeME
  •