Am uitat de iau pilula. Acum ce fac?

28-06-2008
eleena
Nu este medic/terapeut
eleena
folosesc laurina, si in ultima sapatamana 14-21 am uitat sa iau o pastila, in ultima zi mai aveam de luat 2, nu imi amintesc daca am uitat cu o zi inainte sau 2 sa o iau, in final le-am luat pe amandoua o data, nu stiu cum sa procedez sa incep sa iau din nou fara pauza, sau sa fac pauza si sa sa incep sa le iau din prima zi de menstruatie,
19 comentarii
0
29-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Faceti pauza obisnuita (de 7 zile). Protejati-va suplimetar pana la reluarea unei noi folii.
0
16-05-2009, ora 13:47
cryssu
Nu este medic/terapeut
cryssu
buna ziua domnul doctor..am si eu o nelamurire si va rog din suflet sa ma ajutati..am fost la dr si mi-a recomandat sa iau laurina din prima zi a menstruatiei..problema e ca am facut o tampenie si nu am asteptat sa-mi vina ciclul..(imi trecuse cu o sapt si cv inainte)pe la 13 am luat o pastilutza si pe la ora 2 3 dim am facut dragoste cu pr meu..ce sfat imi da-ti...stiu ca am facut o mare gresala:((crede-ti ca si-au mai facut efectul pastilele in situatia asta?a 2 zi am luat pastila tot la aceiasi ora..sa mai continui?
0
16-05-2009, ora 20:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In acest caz, efectul contraceptiv se instaleaza dupa primele 7 pilule. Tot ce va ramane de facut este sa sperati ca, in seara aceea, nu erati la ovulatie sau imediat inaintea ei.
0
17-05-2009, ora 10:13
mada_myk
Nu este medic/terapeut
mada_myk
am ceva probleme hormonale si iau laurina mai am de luat 4 pastile dar ma simt ametita de la ele ar tr sa le schimb? sau sa continui cu ele ce alte anticonceptionale as putea lua care sa nu mi dea aceasta stare? astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra
0
17-05-2009, ora 14:23
cryssu
Nu este medic/terapeut
cryssu
ma scuzati ca va deranjez iar...mai am o intrebare...daca pastila postinor2 este luata a 3 zi adica dupa 52 de ore de la contact ne fereste de o sarcina nedorita?din cate am inteles ea treb luata in max 72 de ore..
0
17-05-2009, ora 22:27
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Conditia pentru ca Postinor 2 sa aiba efect contraceptiv/avortiv este ca ambele tablete sa fie luate inainte de trecerea a 72 de ore de la contactul sexual suspect.
0
18-05-2009, ora 15:36
gyullya
Nu este medic/terapeut
gyullya
in primul rand va multumim ca suntetzi alaturi de noi...si ca ne ajutatzi atat de mult...am si eu o intrebare...ar trebui sa ma ingrijorez.sperma prietenului meu este incolora...este normal?mai pot ramane insarcinata sau sansele sunt mai miki?
0
18-05-2009, ora 16:07
gyullya
Nu este medic/terapeut
gyullya
este sperma acel lichid, sau?exsta riscul de a ma lasa insarcinata daca acest lichid incolor apare si in timpul actului sexual neprotejat? Cu respect.
0
18-05-2009, ora 21:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De regula, sperma este alba. Lichidul incolor, adica translucid, este o secretie dinainte de ejaculare. Prezenta in aceasta secretie a unui numar mic de spermatozoizi este motivul pentru care, de multe ori, asa zisa metoda a coitului intrerupt este nesigura.
0
18-05-2009, ora 22:22
mada_myk
Nu este medic/terapeut
mada_myk
as putea sa primesc si eu raspunsul? va multumesc
0
30-05-2009, ora 01:50
al3xx
Nu este medic/terapeut
al3xx
as avea si eu o intrebare, prietena mea ia anticonceptionale harmonet de 15 zile si a luat din prima zi de ciclu exact cum trebuie, si dupa 15 zile am facut sex si am ejaculat inauntru, exista vreun risc ca ea sa ramana insarcinata. si este vreo problema daca a mai intarziat cateodata sa ia pastila cu 10 min fata de ora exacta? Va multumesc
0
30-05-2009, ora 01:51
al3xx
Nu este medic/terapeut
al3xx
ma refeream ca am facut sex exact in ziua a 15-a cand a luat ultimul anticonceptional, ca sa nu se creeze confuzii..va multumesc
0
30-05-2009, ora 09:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@mada_myk: Se intampla relativ des ca anticonceptionalele sa dea ameteala. Uneori mai dau si depresie. Intreruperea, insa, e bine sa se faca la sfarsitul unei folii.

@al3xx:
1. Era sub protectie.
2. Abateri de pana la 12 ore sunt tolerate.
0
15-11-2009, ora 23:49
alinabubulina
Nu este medic/terapeut
alinabubulina
as avea si eu o intrebare. am luat laurina cateva luni, am facut o pauza si dupa am inceput sa iau iar. doctorul meu ginecolog mi-a recomandat sa incep sa iau laurina din a 4a zi de menstruatie si am urmat sfatul. si stiu ca trebuie sa fac pauza de 7 zile. insa acum as vrea sa imi schimb perioada in care imi vine ciclu. are ceva daca la urmatoarea fasie am sa incep sa o iau din alta zi de ciclu si nu din ziua a 8a? asta insemnand sa nu fac pauza de 7 zile. va multumesc frumos
0
23-11-2009, ora 22:27
alinabubulina
Nu este medic/terapeut
alinabubulina
chiar nu imi raspunde si mie nimeni ?:(
0
24-11-2009, ora 08:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Unele anticonceptionale sunt monofazice, adica toate pilulele dintr-o folie au exact aceeasi compozitie si sunt intersanjabile. Ele ofera posibilitatea de a dirija in mod foarte usor perioada in care se astepata "ciclul".

Alte anticonceptionale sunt multifazice, adica pe o fasie sunt mai multe feluri de pilule, care nu pot fi schimbate intre ele, compozitia fiind deosebita. Este cazul laurinei. In aceste cazuri dirijarea ciclului se face mai greu. Dar nu imposibil, intre anumite limite. Puteti proceda astfel:

-fie in loc de pauza de 7 zile faceti o pauza mai scurta cu 1, 2 sau maxim 3 zile. Adica incepeti folie noua cu 1, 2 sau 3 zile.
-fie faceti o pauza mai lunga cu 1 sau, cel mult, 2 zile, avand grija sa aplicati regula de 7 zile, adica sa considerati ca la primele 7 pilule nu mai sunteti sub protectie.
0
29-12-2009, ora 22:24
alinabubulina
Nu este medic/terapeut
alinabubulina
multumesc frumos !
0
10-09-2010, ora 17:40
aly21
Nu este medic/terapeut
aly21
buna am si eu o nelamurire.laurina se ia in prima sau ultima zi de menstruatie?va rog sa-mi rsp este prima oara cand folosesc anticonceptionale,
0
12-09-2011, ora 08:53
misha123
Nu este medic/terapeut
misha123
am luat ultima pastila Laurina dupa mai mult de 12 ore (joi).iar apoi am intrat in pauza normala...am procedat ok? sunt ingrijoarata!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •