Am uitat o pastila de Mercilon | Forumul Medical ROmedic

Am uitat o pastila de Mercilon

15-05-2009
RuLala
Nu este medic/terapeut
RuLala
Ultima zi de menstruatie a fost duminica( 10 mai), iar luni(11 mai) am intretinut relatii sexuale si tot luni am inceput un nou blister de Mercilon. Dar miercuri(13 mai) am uitat sa iau pastila de Mercilon si am luat-o abia joi( am luat 2 odata). Am citit pe unele site-uri pe net ca daca am uitat o pastila din prima saptamana a unui blister si am intretinut relatii in ultimele 7 zile dinainte de a fi uitat pastila ca nu sunt protejata, iar pe alte site-uri ca daca am uitat doar o singura pastila nu sunt probleme indiferent de ziua cand am uitat-o si probleme apar doar cand se uita cel putin 2 pastile. Poate are o relevanta si faptul ca sunt la al 4-lea blister de Mercilon si este prima data cand uit sa iau o pastila.
Care este adevarul? Si pentru a fi sigura cat de curand trebuie sa-mi fac un test de sarcina? Multumesc.
3 comentarii
0
15-05-2009, ora 21:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu esti insarcinata dar, pentru linistea ta, poti merge la farmacie sa ceri un test de sarcina mai performant pe care-l poti face in orice moment al zilei si chiar din prima zi dupa contactul sexual neprotejat.Numai bine!
0
15-05-2009, ora 22:33
RuLala
Nu este medic/terapeut
RuLala
Va multumesc mult pentru raspuns!
0
04-06-2009, ora 22:18
RuLala
Nu este medic/terapeut
RuLala
Astazi trebuia sa-mi vina menstruatia, dar am avut niste scurgeri maronii pe o perioada de vreo 4 ore. Am facut tot azi un test de sarcina si a iesit negativ. E posibil ca acele scurgeri sa apara pentru ca am uitat acea pastila( din mesajul de mai sus) si s-a dereglat ciclul? Sau sunt acele pete care anunta o sarcina? De cand am luat Mercilon menstruatia mi-a venit mereu in acceasi zi, aproximativ la acceasi ora. Acum nu stiu ce sa cred...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: