am uitat o pastila logest.. sunt insarcinata? | Forumul Medical ROmedic

am uitat o pastila logest.. sunt insarcinata?

24-04-2008
allbella
Nu este medic/terapeut
allbella
MArti seara am facut sex neprotejat cu sotul meu(in acea seara am luat pastila logest si pana atunci le-am luat in mod regulat), iar miercuri am uitat sa iau o pastila logest (trebuia sa o iau la ora 22.00). MI-am adus aminte abia joi la ora 17.00 (trecusera deja cele 12 ore dupa cum specifica prospectul) si am luat-o pe cea de miercuri seara cand am realizat ca uitasem. cu siguranta ca asta seara o sa o iau pe cea de joi, adica din ziua curenta. Este posibil sa fi ramas insarcinata? VA rog sa imi raspundeti. Va multumesc.
5 comentarii
0
24-04-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, este extrem de improbabil să fi rămas însărcinată.

În viitor, dacă se mai întâmplă să uitaţi între 12 şi 24 de ore, luaţi şi pilula uitată, adică luaţi 2 pilule într-o zi.
0
29-04-2008, ora 00:00
mirelaEU
Nu este medic/terapeut
mirelaEU
Bna ziua si Hristos a inviat.am si eu o problema.iau logest si am uitat sa iau o pastila dupa care am continuat sa le iau normal.dupa o saptamana am avut raport sexual cu prietenul meu neprotejat dar nu a ejaculat inauntru.dupa doua zile am inceput sa gasesc pete de sange pe protexslip.ce poate fii?poate fi vorba de o sarcina?
0
16-01-2009, ora 22:53
frumusik25
Nu este medic/terapeut
frumusik25
Buna seara. Am si eu o problema. Am inceput sa iau o noua folie de anticonceptionale(iau Rigevidon) si este posibil sa fi uitat sa iau una din pastile. Nu sunt sigura, tocmai asta este problema. Ce ma fac in situatia asta?????? Va rog sa imi raspundeti. Multumesc
0
19-07-2009, ora 21:37
mada_m
Nu este medic/terapeut
mada_m
As avea o intrebare...iau logest si am pierdut intr-o seara una dintre pastile.asa ca le-am luat pe celelalte in continuare deoarece stiam ca nu conteaza ordinea lor, adica am luat doar 20 in loc de 21. le-am terminat miercuri si nu joi cum ar fi trebuit, iar ciclul trebuia sa imi vina luni si mi-a venit astazi adica duminica.as vrea sa stiu cand ar trebui sa reincep urmatoarea folie?ziua ramane aceeasi adica vineri(chiar daca trec 8 zile si nu 7) sau trebuie sa iau mai repede?
0
13-01-2011, ora 22:16
Venomitza
Nu este medic/terapeut
Venomitza
buna. eu iau logest de 3 ani neintrerupt. am inteles ca ar trebui sa fac o pauza. e adevarat?daca da in ce ar consta aceasta pauza, cand ar trebui sa o fac si ce durata trebuie sa aiba? multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • GreÈ™eli în utilizarea pilulelor anticoncepÈ›ionale
  • Am rămas însarcinată, deÈ™i m-am protejat - unde am greÈ™it (greÈ™eli frecvente ale contracepÈ›iei)
  • DiferenÈ›a între sarcină È™i sindromul premenstrual
  •