am uitat pastila

13-07-2011
cristina18
Nu este medic/terapeut
cristina18
Luna asta am uitat sa iau pastila de duminica, iar a doua zi am luat-o pe cea de luni, apoi marti si am intrat in cele 7 zile de pauza...este vreo problema daca am sarit o pastila si nu am luat-o deloc?(mentionez ca sunt deja in a doua luna de cand iau anticoncetionale)...multumesc
3 comentarii
0
13-07-2011, ora 17:45
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
nu cred ca e grav eu cand uit o iau cand mi-a duc aminte
nu mai sari asa
pt siguranta ta protejaza-te luna viitoare
0
21-07-2011, ora 00:06
aranya25
Nu este medic/terapeut
aranya25
Iau pilule mercilon de aprox 3 ani de zile. Joi (14.07.2011) am uitat sa iau pilula cu numarul 8 si mi am adus aminte tocmai vineri pe la ora 2 noaptea ( ora pilulelor era 10:30 - 11:00). Le am luat la ora 2 cand mi-am adus aminte ambele pastile. Mentionez ca vineri seara, inainte de a imi aduce aminte de pilule am facut sex neprotejat. Exista riscul de a fi insarcinata? Am continuat sa iau pilulele, ce riscuri prezinta pt o posibila sarcina?
0
02-08-2011, ora 13:52
kristall
Nu este medic/terapeut
kristall
Buna ziua!
Trebuia sa incep joi o noua folie, dupa pauza de 7 zile, insa am uitat, si am inceput vineri. Mentionez ca vineri seara mi-am adus aminte fix dupa ce am avut un contact neprotejat, si atunci am inceput folia noua. Dupa aceea, am continuat normal sambata, insa duminica am uitat de pastila, si am luat luni ( aseara) doua deodata - adica si cea de duminica si cea de luni. Credeti ca acel contact neprotejat de vineri seara este cu risc? Ce ar trebui sa fac? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul