am uitat pastila! URGENT!!!! va rog!

18-04-2008
geno
Nu este medic/terapeut
geno
miercuri 16.04 trebuia sa iau pastila (logest) la ora 21 dar am uitat si am obs. acest lucru abia joi 17.04 la ora 21. am lasat pastila de miercuri pe folie si am luat-o pe cea de joi. am avut contact sexual cu sotul meu miercuri seara neprotejat.. azi e vineri 18. 04.si nu au trecut 48 de ore de la contactul sexual...trebuie sa iau si pastila aia de a 2-a zi? folosesc Logest de 7 ani si foarte rar am uitat vreo pastila!(am 28 de ani)
5 comentarii
0
18-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
luati anticonceptionalele in continuare, nu cred ca vetiramane insarcinata, dar este important sa stiu si la a cata pastila erati.
Toate cele bune.
0
18-04-2008, ora 00:00
geno
Nu este medic/terapeut
geno
am uitat sa iau a 18-a pastila. am fost la planning azi si dr. de acolo mi-a spus acelasi lucru pe care mi l-ati recomandat si dvs. sa iau pastilele care mi-au mai ramas si sa incep o noua folie fara intreruperea obisnuita de 7 zile. e ok asa?! sigur nu voi avea surprize...chiar nu este momentul sa am un copil acum.multumesc pt raspuns!
0
21-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
E bine ce v-a recomandat medicul.Stati linistita.Totul va fi bine.
Toate cele bune.
0
23-05-2008, ora 00:00
Adinush12
Nu este medic/terapeut
Adinush12
"miercuri 16.04 trebuia sa iau pastila (logest) la ora 21 dar am uitat si am obs. acest lucru abia joi 17.04 la ora 21. am lasat pastila de miercuri pe folie si am luat-o pe cea de joi. am avut contact sexual cu sotul meu miercuri seara neprotejat.. azi e vineri 18. 04.si nu au trecut 48 de ore de la contactul sexual...trebuie sa iau si pastila aia de a 2-a zi?"

Ma aflu intr-o situatie identitca, deosebirea este ca eu am uitat pastila nr. 12.
Care este riscul unei sarcini nedorite in acest caz si ce anume ar trebui sa fac sa o evit?
0
24-05-2008, ora 00:00
geno
Nu este medic/terapeut
geno
eu am fost la planning familial unde am discutat problema mea cu un medic si mi-a explicat ce trebuie sa fac...eu iti recomand o discutie cu un asemenea medic cat mai curand posibil ca sa ai optiuni!nu te baza doar pe discutii pe forum.pe mine m-a calmat faptul ca d-na dr Tirneci mi-a spus acelasi lucru ca si medicul cu care vorbisem. in concluzie mergi la medic repede!(eu mai stiu ca dc ai uitat o pastila si ai depasit 24 de ore trebuie sa iei in continuare pastilele dar urmatoarele 7 zile nu mai esti protejata, prin urmare tr sa folosesti prezervativ sau abstinenta...)multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul