am uitat pilula.. e nevoie de contraceptie suplimentara?

01-02-2009
Andreea_Calinescu
Nu este medic/terapeut
Andreea_Calinescu
Am inceput sa iau Logest de 2 saptamani. Ieri am uitat sa iau pastila si am luat-o astazi dar trecuse deja 10 ore de cand trebuia luata.e nevoie de o metoda suplimentara de contraceptie pana incep urmatoarea folie?
3 comentarii
0
01-02-2009, ora 21:15
Cristin4
Nu este medic/terapeut
Cristin4
Da !
Orice pastile isi are rostul, chiar daca nu depasesti limita ( cea de 10 ore in cazul tau ) tot poti avea probleme. Mai ales daca ai uitat sa o iei.
0
01-02-2009, ora 21:27
Andreea_Calinescu
Nu este medic/terapeut
Andreea_Calinescu
Am uitat sa o iau la ora la care trebuia, nu am "sarit" peste pastila de ieri...le-am luat astazi pe amandoua:pe cea de ieri, am luat-o de dimineata dimineata si pe cea de azi, la ora obisnuita.Pe prospect scrie ca e nevoie de o metoda suplimentara doar daca nu ai luat-o in primele 12 ore de la ora obisnuita si respectiv "sari" peste acea zi dar nu pot fi suficient de sigura, am nevoie de o confirmare...
0
02-02-2009, ora 00:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu este nevoie de mijloace suplimentare in cazul dv. Ati facut foarte bine cand ati luat si pilula uitata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul