Am uitat sa iau anticonceptionalele 3 zile la rand | Forumul Medical ROmedic

Am uitat sa iau anticonceptionalele 3 zile la rand

20-07-2010
EuLili
Nu este medic/terapeut
EuLili
Hello! Problema mea este urmatoarea: am uitat sa iau 3 zile anticonceptionalele, in a patra zi am luat 3 la ora 20 si una la 23. A doua zi am vomat si stiu ca daca se intampla asta ele nu mai au efect. Intrebarea este urmatoarea: continui sa iau din aceeasi folie sau incep alta in prima zi de menstruatie? Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
21-07-2010, ora 06:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai procedat corect.in care parte a foliei esti ? mai ai de luat mai mult de jumatate din pilule ? Raspunde-mi tot azi.
0
21-07-2010, ora 11:07
EuLili
Nu este medic/terapeut
EuLili
Era o folie noua. Adica a fost o pauza de 10 zile in loc de una de 7. Va multumesc!
0
21-07-2010, ora 15:02
EuLili
Nu este medic/terapeut
EuLili
Mai am 16 pilule. Luni le-am luat pe cele 4 si marti m-am simtit rau. Am luat in continuare.
0
21-07-2010, ora 17:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu trebuia sa le mai iei pe cele 3 uitate toate odata plus a 4-a in aceeasi zi.nu ma mir ca ti-a fost rau.trebuia sa incepi folia cu cate o pilula zilnic cu protectie suplimentara - prezervativ- in primele 7 zile de pilule. Deci le iei in continuare normal, dar niciodata sa nu-ti mai administrezi atat de multe contaceptive odata caci iti poti face mult rau.
0
22-07-2010, ora 13:18
EuLili
Nu este medic/terapeut
EuLili
OK, va multumesc din suflet pentru sfat!!!
0
29-09-2013, ora 17:53
alexandradany
Nu este medic/terapeut
alexandradany
buna ziua ! problema mea este urmatoarea : am uitat sa iau prima pastila in prima zi ce ciclu, prima zi a fost marti 24 septembrie, dar am luat sambata 28 fiind in ultima zi de menstruatie 2 pilule de odata.intrebarea este urmatoarea: este riscu sa raman insarcinata daca am avut contact sexual duminica 29 sept ?va multumesc anticipat si astept raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce nu avem amintiri din primii 3 ani de viață?
  • GreÈ™eli în utilizarea pilulelor anticoncepÈ›ionale
  • E normal să uiÈ›i ce ai făcut ieri?
  • Lapsus - ce este, de ce apare È™i ce poate însemna
  • Când uitarea devine patologică?
  • Combinarea a două strategii de învățare reprezintă cheia succesului pentru reÈ›inerea mai uÈ™oară a informaÈ›iilor
  •