am uitat sa iau o pastila... ce sanse sunt sa fiu insarcinata?

04-10-2007
csia5x
Nu este medic/terapeut
csia5x
Iau pilule contraceptive de cativa ani, de fiecare data la aceeasi ora si n-am avut niciun fel de probleme pana acum. Luna asta insa s-a intamplat sa uit sa iau pastila in jurul celei de-a 15-a zi a ciclului (cand mi-am dat seama era prea tarziu ca sa o mai iau asa k am sarit peste). Problema e ca am avut contact sexual chiar atunci, inainte de a lua urmatoarea pastila. Cat e de grav? Ce sanse am sa fiu insarcinata? Mentionez si ca de ceva vreme am o raceala la ovare destul de nasoala, cu sangerari si dureri periodice (stiu ca si o raceala poate afecta ciclul).Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat ceva!
3 comentarii
0
04-10-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este destul de improbabil, dar nu cu totul exclus să fi rămas gravidă.

Dacă se întâmplă să mai uitaţi câte o pastilă, e bine să o luaţi: pastila uitată se ia, nu se sare.
Anticoncepţionalele favorizează "răcelile la ovare". Poate că ar fi timpul să vă gândiţi la altă metodă contraceptivă.
0
05-10-2007, ora 00:00
csia5x
Nu este medic/terapeut
csia5x
In primul rand multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.
Am realizat ca am uitat pastila dupa 24 de ore, adica exact cand trebuia sa o iau pe urmatoarea si era prea tarziu sa o mai iau; gresesc? Cat despre raceli (scuzati limbajul folosit anterior dar eram destul de grabita) pot spune ca nu mi-au dat batai de cap pana acum, nu prea racesc de obicei deci nu stiu daca anticonceptionalele ar fi de vina. Ar fi destul de dificil sa renunt la acestea pentru moment, poate dupa prima nastere.
Inca o data va multumesc pentru raspuns si sper sa fie o alarma falsa de aceasta data.
0
09-08-2009, ora 22:59
maia-yo
Nu este medic/terapeut
maia-yo
va rog din suflet un raspuns la problema mea daca am facut sex neprotejat cu sotul meu in a 10 zi din perioada de fertilatie sigur ot ramine insarcinata va rog raspuns corect
multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •