am uitat sa iau o tableta (au trecut mai bine de 16 ore)

03-12-2008
myr
Nu este medic/terapeut
myr
buna! de 1 an iau desorele si inca am sa mai iau doar ca inainte de a termina folia cu 4 zile ( mai exact in data de 19.11.2008) inainte am uitat sa iau tableta. A doua zi imediat ce mi-am adus aminte am luat tableta, problema este ca am luat-o la mai bine de 16 ore. Mentionez ca folia am terminat-o sambata in data de 22.11.2008, zi in care am avut un contact sexual la care nu m-am protejat..Din cate stiu, daca nu am luat-o in cele 12 ore, in uramtoarele 7 zile nu mai pot fi protejata 100%. Nefiind sigura am luat si un postinor2. Problema este ca de sambata, 29.11.2008 am mici scurgeri, mai bine zis chegulete de sange si nu stiu daca este ciclu sau nu. Aceste scurgeti sunt de sambata iar astazi este miercuri. Este normal?
am luat postinor aprox la 2 zile dupa actul sexual, dar in cele 72 de ore. poate reactiona cu desorele? sau aceasta mica sangerare este de fapt ciclu?
Ar putea fi o reactie adversa din cauza faptului ca intr-un fel le-am combinat?

Precizez ca normal menstruatia imi venea de obicei la 4-5 zile dupa ultima pastila desorele, iar acum mi-a venit in a 7-a zi asa cum v-am spus.

astept un raspuns in acest sens.
Va multumesc frumos.
4 comentarii
0
03-12-2008, ora 15:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dupa cateva zile de la terminarea foliei de anticonceptionale, e perfect normal sa vina sangerarea lunara. De data asta, din cauza Postinorului, nu este exclus sa dureze un pic mai mult, iar data viitoare sa vina poate mai devreme decat de obicei. Dupa o luna, lucrurile e de asteptat sa se regleze de la sine.
In viitor, nu mai luati Postinor fara sfatul medicului. Nu era nevoie.
0
03-12-2008, ora 16:27
myr
Nu este medic/terapeut
myr
Va multumesc frumos pentru raspuns, dar mai am o intrebare pentru a fi sigura.
Daca totusi uitasem sa iau tableta cu cateva zile inainte de pauza, am avut contact sexual neprotejat in perioada de pauza, nu mai era nevoie sa iau postinor? adica nu aveam cum sa raman insarcinata?
Multumesc frumos.
0
04-12-2008, ora 10:09
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In ultima saptamana, intarzierea uneia din tablete cu pana la 24 de ore este tolerata.
0
05-12-2008, ora 09:27
myr
Nu este medic/terapeut
myr
Va multumesc frumos.
Sa aveti o zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul