Am un baietel de 4 ani care are o exostoza femur stang

25-08-2010
c-tina
Nu este medic/terapeut
c-tina
buna ziua.am un baietel de 4 ani care are o exostoza femur stang. nu are dureri nu apasa nici un nerv dar a crescut din martie de cand am descoperit-o. trebuie operat? am fost programati de 2ori pt operatie dar pt ca l-a gasit putin racit ne-a aminat. sa fie un semn ca nu trebuie operat? astept un sfat sau poate o alta metoda de a "trata" exostoza.
6 comentarii
0
25-08-2010, ora 18:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista nici o metoda nechirurgicala de tratare a exostozei.
Indicatia operatorie depinde de varsta si mai ales de localizarea anatomica a exostozei, care poate determina o simptomatologie specifica.
Doar impreuna cu ortopedul pediatru puteti decide oportunitatea interventiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-08-2010, ora 18:58
c-tina
Nu este medic/terapeut
c-tina
va multumesc mult pentru raspuns. sanatate.
0
13-09-2010, ora 16:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent cu demersurile, poate fi util celorlalti pacienti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-10-2010, ora 16:02
Erdei
Nu este medic/terapeut
Erdei
Buna ziua!
As avea si eu o nelamurire. Acum o luna am cazut si mi-am rupt mana stanga. Am fost la urgenta si am fost diagnozticata cu fractura cominutiva epifiza distala radius stang cu deplasare. Mi-au tras mana la loc si mi-au puso in gips. A doua zi am mers in control si a aparut o "besica apoasa" cea ce nu era un semn bun. Medicul a spus ca man nu este bine pusa la loc (dupa ce a vazut si filmul) si a spus ca va trebui operat si se va pune o brosa dar prima data besica va trebui sa dispara. Dupa 8 zile sa efectuat interventia si sau pus 2 brose. Man a fost pusa in gips partial, doar partea de jos. Recomandarea medicului a fost sa se efectueze miscare in fiecare zi cate 15 minute, sa scot mana din gips si sa misc degetele. Am si incercat sa fac cu ajutor, dar mana tot ma doare si acuma si foarte greu pot sa-mi indoi degetele care si acuma sunt umflate si a aparut o alta problema: o brosa a inceput sa iasa de la loc.
D-voastra domnule doctor ce credeti, sa procedat corect de la inceput si de ce incepe sa iasa brosa?
M-ie foarte frica ca ceva nu este in regula. Am sa ma duc inapoi la medic dar as dori sa stiu si parerea d-voastra.
0
10-10-2010, ora 20:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Atitudinea terapeutica in asemenea fracturi depinde de nenumarati factori, dar mai ales de tipul fracturii si de starea tegumentelor adiacente.
Este foarte adevarat ca in Occident atitudinea in aceste fracturi este una predominant chirurgicala, respectiv reducerea deschisa si osteosinteza cu placa si suruburi, ceea ce permite evitarea imobilizarii gipsate si debutul precoce al recuperarii.
Situatia actuala depinde de intreg dosarul radioogic, dar mai ales si de sexul D-voastra, varsta, greutatea, profesia, antecedentele si multi asemenea factori.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-10-2010, ora 18:42
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Totul depinde de datele descrise anterior, insa daca decidem ca este necesara o interventie chirurgicala:
o fractura de epifiza distala a radiusului daca intereseaza si suprafata articulara cu treapta de cel putin 2mm pe suprafata articulara trebuie operata, in mod ideal cu o placa si suruburi cu angulatie stabila gen Synthes VCP sau Medartis Distal Radius 2.5 (sau orice produs de asemenea caluibru). sinteza cu 2 brose Kirschner pentru o fractura cominutiva nu mi se pare sufucient, mai ales ca scrieti, ca aceasta osteosinteza ar trebuie sa suporte zilnic o miscare timp de 15 minute.
"basica" a aparut din cauza edemului (umflaturii), a fost o decizie corecta amanarea operatiei pana la vindecarea leziunii, acesta prezentand un risc major de infectie. Brosa incepe sa "dizolve" osul in jurul lui si in momentul in care nu se mai tine in os, incepe sa alunece afara, este un proces des intalnit la osteosinteze cu brose Kirschner. Acesta poate fi un semn ca fractura este in curs de vindecare si intre parti nu mai este tensiune care sa tine in loc brosa, insa foarte des de datoreaza faptului ca osteosinteza nu mai tine deloc si bucatile de os incep sa se deplaseze, sau s-au deplasat deja intr-o pozitie vicioasa. Trebuie facut o radiografie, si daca este cazul reintervenit, insa cu placa si suruburi, la un medic care se pricepe la operatia respectiva, interventia dinspre partea volara fiind mai avantajoasa insa si mai pretentioasa tehnic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul