am un handicap auditiv de 30% la urechea dreapta

15-08-2010
gyc968
Nu este medic/terapeut
gyc968
am un handicap auditiv de 30% la urechea dreapta, din cauza unei otite netratata la timp capatata in copilarie( de... scaldatul la balta).
Deranjul mare pentru mine nu era ca nu auzeam bine, dar din ureche se scurgea un lichid urat mirositor si am incercat la Panduri si la o policlinica de specialitate pentru tratament.
Mi s-a prescris, flamexin ca antibiotic, ceva pe cale nazala dar numai tin minte si alcool boricat.
Sincer sa fiu bun tratamentul, dar trebuie repetat. La un anumit timp revine supuratia.
Am descris, asa in mare cu ce ma confrunt domnule doctor.
Acum vine intrebarea care ma macina de ani de zile si nu mi-a explicat-o nimeni:
- de ce atunci cand ma fortez, tinandu-ma cu degetele de nas, urechea se desfunda si aud foarte bine cu ea( parca se desfunda un canal)?
sau acel canal se infunda cu lichid si de aceea eu nu aud bine.
Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
15-08-2010, ora 15:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa clarifici 2 lucruri..
1. sa vezi ce probleme ai la Nas.. ( rinita cronica sau deviatie de sept.. ) si sa le rezolvi chirurgical.
nasul este cauza problemelor de urechi.
pana nu rezolvi nasul.. urechea NU se vindeca
2. sa gasesti un cab. ORL.. dotat cu aspirator si microscop.. sa mergi zilnic pentru aspiratii din urechi.. si sa tratezi definitiv urechea..
daca tot supureaza.. ai riscuri mari sa faci meningita.. in acest caz mai bine te internezi in clinica ORL.. si tratezi urechea chirurgical !!!
0
17-08-2010, ora 12:03
gyc968
Nu este medic/terapeut
gyc968
ce inteleg eu de la dvs:

1. ca eu nu as avea o problema cu urechea, ci cu nasul
- probleme cu nasul nu stiu daca am, dar respir normal, nu sforai, nu ma sufoc in somn
-" rinita cronica" din cea ce am citit pe internet, singurul lucru putin asemanator este nasul uscat dar, nu deranjeaza deloc.
2.Aproape 35 de ani eu am trait ci inima impacata ca nu am ce mai face cu auzul meu, si dvs imi da-ti acum speranta, ca daca rezolv problema nasului voi auzii din nou.

Este adevarat? !!!
0
17-08-2010, ora 12:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o audiograma si o timpanograma.. le trimiti pe mail.. si va spun daca e rezolvabila problema sau NU..
daca nervul auditiv este bun.. ramane sa va hotariati.. sa faceti O op[eratie la Ureche ( timpanoplastie ) care o sa ajute la stoparea infectiei din ureche + inbunatatirea auzului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.