am un iubit acasa si cu toate astea iubesc pe altul!

23-01-2009
monalouis
Nu este medic/terapeut
monalouis
Buna,

am 23 de ani si de 1 an locuiesc la prietenul meu, la care tin foarte mult si m-am atasat ff tare de el, si el ma iubeste si face tot sa imi fie cat mai bine, dar cu toate astea suntem foarte diferiti si de aici ne certam de multe ori.
Uneori simt ca e bine langa el, dar alteori pur si simplu ma intreb ce caut acolo...
Cu cateva luni in urma am intalnit un alt barbat, cu care am decis sa ies intr-una din momentele alea in care acasa pur si simplu imi venea sa imi fac bagajele. Si am continuat sa ma intalnesc cu barbatul acela, fara ca iubitul meu sa stie, dar intre noi nu s-a intamplat nimic mai mult decat ne sarutam, ne tinem de mana si vb despre "relatia" noastra. Ne intelegem atat de bine, de atractia fizica nu mai vorbesc... Asta de aprox 6 luni deja. Au fost si saptamani cand nu ne-am vazut si fiecare a incercat sa isi vada de viata lui, isi gasise si el o iubita (satul sa mai tot stea dupa mine) dar tot ne gandeam unul la altul si tot acolo am ajuns ca ne-am intalnit si iar nu stimce sa facem... Practic eu daca ma despart acum de iubitul meu pot sa incerc o relatie cu el, dar eu desi imi doresc enorm sa fiu cu el si numai asta visez ca odata o sa fiu nevasta lui, tot nu am puterea sa il parasesc pe iubitul meu. El e un om bun, as invidia-o pe femeia care s-ar marita cu el, dar eu refuz sa ma marit cu el, pt ca nu sunt sigura...
Nu stiu daca ati trecut vre-odata si stiti cum e sa iti faci bagajele si sa pleci de langa omul care te considera a lui pe veci si din casa pe care am ales-o si am mobilat-o impreuna... cum doare asta! De asta mi-e cel mai teama. Plus ca nici ideea de a ma muta singura in chirie nu ma incanta (pt ca asta ar fi solutia in prima faza).
Simt ca incetul cu incetul imi pierd mintile deja si ca din vina mea sufera 3 persoane. Am incercat 2 luni sa fac ca relatia mea de acasa sa mearga si sa nu ma gandesc la celalalt si a fost bine dar tot nu l-am uitat si tot in bratele lui am ajuns. Stiu ca daca nu fac ceva acum o sa il pierd definitiv, pt ca e un om pe care il vrea orice fata.
va rog spuneti-mi ce sa fac?
15 comentarii
0
23-01-2009, ora 12:25
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
buna.nu sunt nici psiholog nici expert in dragoste.desi stiu ca e greu prin ceea ce treci si privind problema subiectiv.cazul tau poate chiar este un calvar...ai impresia ca este un capat de univers...si poate chiar asa si este.nimeni nu isi poate da seama cu adevarat de ceea ce simti si intensitatea cu care traiesti aceste fapte decat tu!!!asa ca din afara sincer iti zic ai cateva optiuni:
1.traiesti cu amandoi.dar este posibil sa devina f urata treaba si in timp te va consuma si va duce catre o mare telenovela!
2.il parasesti pe iubit (pe degeaba e super baiat, are toate calitatile si toate femeile l-ar dori daca tu cea care ar trebui sa-l doresti cel mai tare nu te regasesti alaturi de el.valoarea lui in fata ta e aproape nula...neavand sentimente prea stabile si puternice pt el nu o sa poti sa-l iubesti si o sa-l vezi doar un om implinit dar langa kre nu te regasesti)
3.faci un compromis iti calci pe inima si uiti de pers aceasta noua aparuta in viata ta.desi stii k o sa doara.iti folosesti ratiunea iti dai seama ca ai mai multe avantaje langa iubit si tot asa.
4.ii parasesti pe amandoi.ceea ce cred sincer ca ar fi mult prea greu.dar ma gandesc ca makr poate o perioada fara niciunul, fara sa ii vezi deloc (cateva sapt) poate clarifica situatia si iti dai seama langa ce pers ti-ai dori sa-ti petreci viata.
succes si sper ca Dzeu sa te ajute si sa faci cea mai buna alegere
0
23-01-2009, ora 12:31
monalouis
Nu este medic/terapeut
monalouis
ce dragut/a esti xfile! iti multumesc mult de tot pt cuvintele frumoase si asa este am 4 variante, dar imi e atat de greu sa aleg... cred ca a 4-a ar fi cea mai corecta pt o perioada, dar daca as avea puterea.
0
23-01-2009, ora 13:18
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Ai doar 23 de ani, bineinteles ca ai puterea de ai lasa pe amandoi o perioada ! E cel mai bun lucru pe care il poti face in momentul acesta ! Si la 23 de ani sa te casatoresti eu zic ca esti prea mica!
Subscriu tot ce-a zis xfile !
Aliss
0
23-01-2009, ora 14:31
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Subliniez si eu cele spuse de Alisuk si xfile, e un el apropo ;) si sa iti spun ca in felul asta practic ii incurci pe amandoi iar tu nu ajungi la nici un rezultat!Nu este corect fata de iubitul cu care locuiesti sa il inseli!Ori renunti la el ori il respecti!!Daca nu poti sa continui relatia cu el, lasa-l, dar nu ii face una ca asta pt ca o sa vina ziua in care va afla tot si o sa iasa destul de rau, iar urmarile vor fi destul de grave!!Faptul ca nu il parasesti din cauza ca ai "invidia-o pe femeia care s-ar marita cu el", mi se pare egoism!!Daca tu nu poti sa il faci fericit, lasa pe alta sa se ocupe de asta!!
Alisuk pupici
0
23-01-2009, ora 18:28
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Pup si eu iubire !
0
30-01-2009, ora 23:31
Cristin4
Nu este medic/terapeut
Cristin4
Eu sunt de parere ca ar trebui sa stai cu prietenul tau... ´´aventura ta ´´ se poarta frumos pt ca sunteti la inceputul relatiei... toti baietii se poarta asa, mai greu este sa te porti frumos si sa arati iubire dupa mai mult timp...
0
01-02-2009, ora 16:48
jenichiriac
Identitate neconfirmată
jenichiriac
Buna

Este important sa descoperi de unde si din ce se naste acea nesiguranta.
Din ceea ce ai scris, ar fi ca si cum prietenul tau are tot ce isi doreste "lumea" mai putin inima sau sufletul tau... asta ar inseamna un compromis cu ceea ce vrei sau doresti pentru tine.
Primul pas a fost facut la prima dezamagire sau primul sentiment de instrainare pe care l-ai trait alaturi de prietenul tau stabil.
Ce iti ofera relatia paralela? sau satelit?
Ce extragi din cealalta?
Ce ii scapa curajului tau?
Ce este mai important?
Sa iubesti sau sa fii iubita?
etc
Ar fi multe raspunsuri de dat, de cantarit sub aspectul trairilor si indoielilor personale.
Tinem legatura, uneori o mica explorare secondata de sine nu strica.

jeni


-
-
Orice inceput este tras de picior de vreun final mai mult sau mai putin fericit.
Insa adesea coincide cu momentul in care incepem sa facem mai multe pentru noi ca si femei, fete.
So...
Cine doreste sa isi impartaseasca experienta de viata intr-un nou look facut de GETA VOINEA show pe Euforia?
Un nou start, o noua femeie, un nou look, o noua imagine de sine!!!!!!!!!!!!!!!!
-
1
03-02-2009, ora 15:43
florynel31
Nu este medic/terapeut
florynel31
Pai ar mai fi o varianta, fa-le cunostinta, poate se plac tipii si traiti fericiti pana la adanci batraneti, toti trei:))))
1
04-02-2009, ora 02:41
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Florynel31 ;))) iar esti pus pe şotii domle"??
1
04-02-2009, ora 12:09
florynel31
Nu este medic/terapeut
florynel31
Poi, ce sa fac si eu, ca omul bolnav!:))))
0
04-02-2009, ora 21:40
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
;)))))))))))) poate i-ai dat vreo idee ;)))))))))))))))
0
06-02-2009, ora 21:12
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Ia uite pe unde umbla Florinelu ! Nevasta ta stie ?
0
06-02-2009, ora 21:59
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
;))))))))))))))))))))))))))))
Alisuk nu cred ca stie!!Dar nici nu vreau sa ma gandesc la ce va urma cand o afla sotia lui!!hahaha
Iar ni-l coafeaza pe don Florin de numa numa.. ;))))))))))))))))))))))
0
07-02-2009, ora 18:00
florynel31
Nu este medic/terapeut
florynel31
Da pe unde umblu doamnelor? Atata timp cat nu e vreun soi de bordel pe-aici, ma lasa nevasta sa umblu linistit.:))))))
0
07-02-2009, ora 19:50
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
;)))))))))))))))))))) Mai Florine, tie iti sta capul numa" la prostii?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul