Am vreo sansa de scapare?

03-07-2008
nicolasa
Nu este medic/terapeut
nicolasa
Am avut contact cu un barbat care ulterior in urma unor analize i s-a descoperit virusul sifilis. La 7 saptamani de la contact am facut si eu testul VDRL care mi-a iesit negativ. Exista posibilitatea k eu sa nu fi contactat virusul sifilis?
1 comentarii
0
04-07-2008, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
da, ca si in cazul SIDA, unele persoane nu se infecteaza, nu se stie de ce...
dar te sfatuiesc sa refaci analizele, totul depinde de perioada de incubatie care este de aprox. 21 de zile(poate chiar mai mult).Va trebui sa repeti analizele ca sa fi sigura de la 21 de zile de la ultimul contact neprotejat (fara prezervativ) si pina la 90 de zile care reprezinta timpul in care apar simptomele, as zice o data pe luna timp de 3 luni.
Ca sa te incurajez iti spun ca am avut o cunostinta al carei sot s-a imbolnavit de sifilis si desi l-a descoperit cind era deja in faza a doua (cam dupa 1 an jumate de cind se presupunea ca s-a infectat) ea nu a contactat boala si analizele i-au iesit bune de fiecare data.Au avut contacte sexuale fara prezervativ pe perioada cit n-au stiut si sotia nu a avut nimic(as zice ca Bunul Dumnezeu a protejat-o...)
Aa... si treponema pallidum e o bacterie nu un virus.
Multa sanatate si...ai grija cu cine faci cuplu, e plina lumea de nesimtiti(scuze ca iti jignesc iubitul, dar eu n-as mai avea incredere in el...)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.