amenoaree secundara

06-08-2011
clau84
Nu este medic/terapeut
clau84
Buna ziua, am 26 de ani si de un an si ceva ma confrunt cu lipsa menstruatiei.fara anticonceptionale nu o am.am mers la ginecolog.mi-a spus ca am uterul mic, respectv 4.72/3.10mm si colac peste pupaza ambele ovare cu microchisturi..nu stiu ce sa mai fac pentru a ma vindeca...am mers la endocrinolog si mi-a dat sa fac o serie de analize..analize care le-am facut. Mi-a dat sa iau Meguan timp de aproximativ 2 luni, si..nimic nici un rezultat..zilele trecute am fost din nou la endocrinolog si m-a pus sa imi refac din nou analizele...binenteles le-am facut si acum astept rezultatelele mai exact peste 10 zile.intre timp nu mai iau nici un medicament.acum sa vad rezultatele si ma gandesc serios sa merg la un homeopat..parca m-am saturat sa toto imi refac analizele ( tin sa precizez ca mi le-am facut de vreo 3 ori).
E greu pentru noi femeile sa trecem prin asa ceva.mai ales ca eu..una... sunt casatorita si imi doresc un bebe.ma tem si de repercursiunile acestei boi.cum internetul acesta e plin de informatii..cu stima
7 comentarii
0
07-08-2011, ora 08:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dimensiunile scrise reprezinta lungimea uterului sau latimea ? Eu am o pacienta care a avut ovare polichistice si a ramas insarcinata doar cu ajutorul unor ceaiuri pentru ferilitate, dupa ani de zile de tratamente medicale fara nici un rezultat. Exista plante cu proprietati importate de reglare hormonala.cauta pe net " tratamente naturiste chisturi ovariene ", bea zilnic astfel de ceaiuri si ai rabdare, efectul nu-l vei vedea dintr-o data..cand va veni anotimpul racoros, iarna, sa te imbraci adecvat, regiunea pelvina, a bazinului si picioarele sa fie bine protejate, sa nu suferi de frig si sa nu racesti.Cumpara-ti vitamine pentru fertilitate, mananca multe fructe si legume.Cand vei primi rezultatele vreu sa le vad si eu, sa mi le scrii..
0
07-08-2011, ora 08:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Scuza-ma, nu am fost atenta, ai scris bine dimensiunile.
0
09-08-2011, ora 18:34
clau84
Nu este medic/terapeut
clau84
multumesc mult pentru raspuns.in 15 august o sa am rezultatele, o sa le scriu sa va cer parerea...ati putea sa imi recomandati si mie ceaiurile ce le-a luat pacienta dumneavoastra?? As fi foarte recunoscatoare..multumesc inca o data
0
14-08-2011, ora 21:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pacienta mea a folosit supozitoare cu Carpicon, facea spalaturi vaginale cu fiertura de galbenele, a baut zilnic timp de cateva luni un ceai ce continea mai multe plante [ cretisoara, urzica, brinca ursului, zmeur si coada soricelului ] si a luat vitamina E...dar avea uterul normal dimensionat..Incearca si ai rabdare...
0
15-08-2011, ora 10:42
clau84
Nu este medic/terapeut
clau84
aha, ceai de coada soricelului am mai baut si eu dar nu constant..acum astept rezultatul analizelor si voi vedea ce voi face in continuare in baza acestor rezultate..la sfatul medicului endocrinolog binenteles. mai am cateva zile si o sa am rezultatele..abia astept..si pe urma o sa incerc si varianta cu ceaiuri si spalaturi...multumesc mult si toate cele bune
0
31-08-2011, ora 17:04
clau84
Nu este medic/terapeut
clau84
buna ziua, am revenit cu rezultatele.doctorita mea e in concediu pana spatamana viitoare poate imi puteti spune ceva dumneavoastra despre ele
ESTRADIOL 28.23 rezultat
F. OVULATORIE 93-575, F FOLICULARA 18-147, F. LUTEALA 43-214
FSH 4.11 rez
F. OVULATORIE 6.3-24, F FOLICULARA 2.9-12, F. LUTEALA 1.5-7
LH 1.31 rez
F. OVULATORIE 0.6-8, F FOLICULARA 1.5-8 F. LUTEALA 0.2-6.5
PROLACTINA 4.97 rez
valori biologice de ref 3.8-23.2
TESTOSTERON 0.37 rez
valori biologice de ref 21-119 ( aici nu prea inteleg??????)
17 OH PROGESTERON 0.68 rez
F. OVULATORIE 2.070, F FOLICULARA 0.15-0.7 F. LUTEALA 0.35-2.9
TSH ultra sensitiv 0.71 rez
valori biologice 0.4-4.2
Acestea sunt rezultatele ce le-am primit azi, starea mea este la fel..sunt tot fara CM...sper sa ma ajute Dumnezeu sa gasesc rezolvarea la problema mea. Cu drag Clau
0
04-03-2012, ora 10:14
clau84
Nu este medic/terapeut
clau84
Buna ziua, revin la dumneavoastra cu vesti imbucuratoare din partea mea, se pare ca incet, incet am reusit sa imi reglez organismul, de 3 luni de zile imi vine CM regulat ( Doamne multumesc!!!). Timp de 3 luni am luat diane 35 si dupa ce am incheiat acest tratament mi-a venit fara nici o problema, bine...intre timp am adoptat un stil de viata sanatos in sensul ca micul dejun e obligatoriu ( ceea ce inante nu il consideram prioritar) + celelalte doua mese principale ( si fructe..multe fructe...Kiwi si babane, sunt favoritele mele ), exercitiile fizice sunt zilnice ( nu extenuante, ca o ora bicileta de camera.asa. lejer, mersul pe jos aproximativ zilnic ), stresul l-am eliminat. Sper sa fie bine in continuare si cat de curand sa vina si pe la noi barza !!! :-)). Asa ca fetelor care va confruntati cu aceeasi problema ca a mea solutia este UN STIL DE VIATA SANATOS..cu cosideratie Clau
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •