Amenoree(absenta menstruatiei) la 17 ani

13-03-2016
NdrP
Nu este medic/terapeut
NdrP
Buna ziua, am 17 ani si inca nu am ajuns sa am menstruatie. Caracterele sexuale secundare le am (pilozitate corporala normala, dezvoltarea sanilor, etc) desi am soldurile inguste, caracteristica pe care am mostenit-o genetic de la tatal meu. La toate ecografiile abdominale la care am participat mi s-a confirmat ca am uterul infantil, dar ca ovarele se afla intr-o stare normala. Am in jur de 1, 73-1, 74 si 48-48, 5 kg dar nu am oase protuberante ca sa confere un aspect subnutrit si in general, daca mananc la capacitatea mea maxima, nu pot depasi 49 kg. Am urmat un tratament naturist timp de 5 luni si din pacate, chiar daca a avut o multitudine de efecte pozitive (imbunatatirea aspectului pielii si a parului, eradicarea insomniei) nu m-a ajutat in privinta amenoreei. Incep sa cred ca exista probabilitatea si ca himenul sa fie neperforat si astfel sa intervina necesitatea unei mici proceduri chirurgicale pentru ca nu pot identifica o alta cauza. Analizele hormonale au iesit de asemenea in limite normale.
Daca ati putea sa imi recomandati va rog si un centru unde pot face investigatii, preferabil in proximitatea Timisoarei/Clujului/Oradea. Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •