amenoree de 6-7 luni help, please!

21-09-2007
florica85
Nu este medic/terapeut
florica85
Buna!Am mare nevoie de ajutorul vostru!
Am 22 ani, 175 cm inaltime, 90 kg.Problema mea e ca nu mi-a venit menstruatia de 6-7 luni.
Antecedente:
-la varsta de 3 ani am avut hepatita A;
-prima menstruatie a fost la 11 ani jumate;
-de-a lungul anilor am avut perioade in care menstruatia imi venea regulat, am mai avut perioade in care venea o data la 3 luni, am mai avut de vreo doua ori perioade incare nu am avut ciclu mult timp;
-la consultul ginecologic a iesit totul normal, ovare normale, pilozitate normala, caractere sexulae secundare normal dezvoltate;ten curat(nu am avut niciodata acnee);
-sunt studenta, de aceea am parte de mult stres, mai ales in sesiune;
-acum vreo doi ani mi-a recomandat medicul ginecolog Progesteron, am luat injectabil, menstruatia mi-a venit "fortat"o singura data apoi pauza, in 2 luni m-am ingrasat 5 kg si mi-am spus ca nu mai iau medicamente de acest fel vreodata.
-am incercat Extract de mladite de zmeur de la Plantextract, dar nici un rezultat;
-mi-a fost recomandat de la un medic Calcarea Carbonica 200(90 pastilute in 3 prizela interval de 12 h), care a avut efect, 1 an de zile am avut menstruatie normala, dar de 6-7 luni incoace nu mai am menstruatie.Am incercat din nou sa iau Calcarea Carbonica 200 dar nici un efect.Tot atept de o luna si nimic.
Va rog frumos sa ma ajutati cu remedii pentru o menstruatie normala.Vreau si sa slabesc, am auzit de ceai verde chinezesc antiadipos si am hotarat sa-l incerc si eu.Daca aveti sfaturi naturiste in legatura cu slabitul, accept cu placere, dar problema mea principala este revenirea menstruatiei.Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
22-09-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar trebui exclusă mai întâi o problemă endocrină, după părerea mea. Pentru aceasta este necesar un consult şi, foarte probabil, un minim de analize. Abia dacă totul este O.K. puteţi apela la resursele medicinei naturiste.
0
27-10-2007, ora 00:00
ana1
Nu este medic/terapeut
ana1
hello!
Fata mea ai niste probleme serioase!!fuguta la analize.22 ani cu amenoree???si o asemenea problema crezi tu ca se rezolva pe internet?Homeopatul care te-a tratat prima data a avut mare succes cu tine daca ti-a rezolvat din primul remediu.Nu esti un caz simplu asa ca fa-ti analize si du-te la homeopat.slabe sanse cu alopatia sa ai rezultate si copii
succes
0
28-10-2007, ora 00:00
florica85
Nu este medic/terapeut
florica85
Mie medicul ginecolog mi-a recomandat sa incep sa iau anticonceptionale, pentru ca totul e pe baza de stres.Eu nu vreau asa ceva pt ca stiu ce complcatii dau anticonceptionalele.Exista pericolul de obezitate, probleme cu circulatia sanguina(in familie au existat probleme din astea)...si inca multe altele!Eu nu cred ca imi voi gasi leacul pe internet, dar ma gandeam ca pe acest site intra medici care imi pot da niste sfaturi sau imi pot pune niste intrebari.
0
29-10-2007, ora 00:00
ana1
Nu este medic/terapeut
ana1
buna!
in cazul asta e foarte bine.O consultatie homeopata nu se poate realiza pe net iar cazul tau pare suficient de serios.fara sa vreau sa te alarmez nu lasa timpul sa treaca si incearaca sa-ti rezolvi problema.Te poti informa pe net dar nu ai cum sa iei remedii prescrise astfel.Treaba cu zmeurul este si buna si rea.iti poate rezolva pe moment problema dar nu stiu daca vindeca in profunzime adica trateaza cauza asa cum face un remediu.
In speranta ca ti-am fost macar un pic de folos, iti doresc mult succes!
0
04-12-2009, ora 00:08
iulya29
Nu este medic/terapeut
iulya29
nu stiu daca am inteles bine ai luat 90 de pastilute la interval de 36 de ore adica 30 de pastilute deodata la 12 ore..scrie-mi te rog pentru ca eu am o problema mai grava decat a ta, mie nu imi vine menstruatia de 5 ani. iau odata la 6 luni anticonceptionale si tot degeaba. am luat si branca ursului dar nimic. de vreo 2-3 luni am si tensiune mare si am furnicaturi in tot capul.am fost si la endocrinolog si mi-a zis ca tiroida nu e marita, nu stiu ce sa mai fac. multumesc
0
06-12-2009, ora 01:55
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Iulia, nu te sfatuiesc sa iei acelasi remediu ca si Glorica din 2 motive:
1. Remediul pe care l-a luat ea se potriveste ei si nu boli in sine. In homeopatie sunt alte 50 de remedii
care au acelasi efect asupra amenoreei, insa trebuie sa se potriveasca pacientului ca sa aiba efectul dorit.
Tu poti avea nevoie de cu totul alt remediu decat ea.
2. Un remediu homeopatic in dilutia 200 nu se ia decat de cateva ori intr-una an de zile si nicidecum
tot tubul, Cu un tub poti trata un spital intreg. Ori Florica a inteles gresit ori a scris aici gresit.

In cazul tau trebuie sa consulti un medic homeopat, nu poti lua un remediu numai ca l-a luat altcineva,
remediile homeopat functioneaza cu totul altfel ca cele alopate.

Ti-am trimis un mesaj cu adrese de medici homeopati.
0
08-12-2009, ora 11:01
o zi buna
Nu este medic/terapeut
o zi buna
@florica85 - va recomand sa mergeti din nou la medicul homeopat care v-a prescris Calcarea carbonica 200 - va veti lamuri cum ar fi trebuit luat si va putea sa va evalueze starea actuala si implicit sa va prescrie un tratament corespunzator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •