amenoree de mai bine de 17 ani

02-04-2007
lneculaeasa
Nu este medic/terapeut
lneculaeasa
De mai bine de 17 ani, am fost diagnosticata cu o amenoree secundara. multe tratamente, investigatii etc, fara roade. am 35 de ani, m am super obisnuit cu aceasta afectiune. astazi dimineata, am inceput sa singerez si sa am simptomele premergatoare unei menstruatii. e de fapt o scurgere galben maronie cu singe, nemirositoare. Usoare intepaturi in zona ovarelor cred si o stare cam proasta, posibil si din alte motive. Imi poate explica, cineva ce se intimpla? e posibil dupa atitia ani sa mi revina ciclul sau este vorba despre altceva? multumesc mult!
6 comentarii
0
02-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Desigur că este posibil, în cazul dv anomalia nu este venirea menstrei, ci suprimarea ei atâţia ani.
După terminarea perioadei menstruale, un examen Papanicolau ar fi foarte indicat.
0
03-04-2007, ora 00:00
lneculaeasa
Nu este medic/terapeut
lneculaeasa
Va multumesc mult pentru raspuns. Am sa va urmez sfatul, sper sa nu fie nimic grav. Un Paste fericit!
0
13-04-2007, ora 00:00
roxane
Nu este medic/terapeut
roxane
acum o luna si o saptamana am intretinut rel sex cu iubitul meu in timpul actului sexula ni s-a rupt prezervativul sinu ne-am dat seama abia la sfarsit dupa ce totul era prea tarziu imediat dupa asta am mers la farmacie sa luam pastila de urgentza le-am luat si pe 22 in luna martie trebuia sa imi vina si nu mi-a venit mi-am facut doua teste de sarcina si mi-au iesit neg apoi dupa cateva zile am mai facut 2 si au iesit pozitive atunci m-am speriat si am mers la un doctor ginecolog care mi-a facut o ecografie, doctorul mi-a zis ca nu am ramas insarcinataca daca era sa fiu aparea macar ceva la ecograf dar nu apare nimik nimik si m-a diagnosticat cu amenoree mi-a dat sa i-au duphaston cate 3 pe zi timp de 5 zile si mi-a zis ca trebuie sa imi vina dar mi-a venit nu stiu ce sa mai cred sunt foarte speriata deoarece am 18 ani mai am 1 an de liceu si nu suntpreg pt un copil deaceea am apelat si pe acest forum poate imi spunetzi si mie cam cat dureaza o amenoree si cat de sigur poate fii un ecograf??ast rasp.simultumesc mult
0
13-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Repetati ecografia, cel mai bine peste 2 saptamani. Daca nu aveti rabdare pana atunci, puteti face o analiza din sange, numita dozarea beta-hCG
0
29-09-2010, ora 13:33
mirre
Nu este medic/terapeut
mirre
am si eu nevoie de o parere: intretin relatii sexuale cu iubitul meu, folosim prezervativ si nu s-a intamplat niciun incident de genu sa se rupa prezervativul sau orice altceva de genul asta..ciclul menstrual pot spune ca este neregulat, menstruatia vine la interval de 27, 28, 30 de zile, problema este ca luna aceasta nu mi-a venit menstruatia nici macar la intervalul specificat, este a 43-a zi (mi-a intarziat cu aproximatie deja 2, aproape 3 sapt) si tot nu mi-a venit...am fs la un medic ginecolog si in urma consultului mi-a spus k am ovarele mai mari decat ar trebui si uterul mic..iar concluzia a fost ori e sarcina (si nu-mi explic de ce) ori..amenoree secundara...mi-a dat un tratament pentru raceala si un medicament care sa ma ajute sa-mi vina menstruatia...nu stiu ce se intampla si sunt ingrijorata.. sunt abia la inceputul tratamentului.. nu stiu la ce sa ma astept.aaa si in prima sapt de intarziere mi-am facut si 2 teste de sarcina si au iesit negative..
0
12-10-2010, ora 20:35
KARMEN30
Nu este medic/terapeut
KARMEN30
am fost diagnosticata cu amenoree!5 luni nu am avut ciclu.am luat anticinceptionale si avenit! am facut analize in ziua 3 si 21 iar valorile au fost sub limita normalului.se poate sa fie de la anticonceptionale? mentionez ca am luat doar 21 de zile! dunt disperata si ma omoara gandul ca nu mai pot face copii!amenoree a fost cauzata de sport in exces si dieta !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •