amenoree secundara si anticonceptionale

28-01-2010
mihaela2011
Nu este medic/terapeut
mihaela2011
am si eu o nelamurire..
am fost la medicul ginecolog pt ca aveam probleme cu menstruatia si mi-a spus ca am amenoree secundara(dereglarea menstruatiei).mi-a prescris 7 zile de tratament cu duphaston, dupa care mi-a recomandat anticonceptionale melleva 35.le-am inceput acum 8 zile, si observ ca am stari de greata.ce ar trebui sa fac?
4 comentarii
0
29-01-2010, ora 11:51
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Incercati sa le luati pana la sfarsitul foliei, apoi nu le mai luati. Daca le veti intrerupe acum vor aparea sangerari.

Ca regula generala, este bine sa luati medicamente, in special hormoni, dupa ce il consultati si pe medicul de familie.
0
29-01-2010, ora 12:26
mihaela2011
Nu este medic/terapeut
mihaela2011
am sunat la medicul ginecolog si mi s-a spus sa le schimb ora, adica sa le iau seara si ca este normal ca la prima folie sa am astfel de simptome(dureri de sani, greturi)...o sa iau prima folie si voi vedea ce se intampla dupa...desi atunci cand nu mai suport starea de greata iau o pastila de metroclopramid.credeti ca este vreo problema?
va multumesc pt raspuns!
0
30-01-2010, ora 23:48
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Metoclopramidul in doze prudente (altfel duce la diaree) nu interfera cu anticonceptionalele. Toate anticonceptionalele trebuie luate seara. Asa cum va spuneam, ar fi preferabil sa duceti folia pana la sfarsit si sa nu reincepeti alta. Greaţa poate că va dispărea în timp, dar nu şi efectul asupra sânilor, care este mult mai îngrijorător.
0
02-02-2010, ora 09:06
mihaela2011
Nu este medic/terapeut
mihaela2011
nu am reusit sa termin folia.am renuntat la ele, pentru ca imi era prea rau.nu am sangerari, deocamdata, si imi este mult mai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Greața în sarcină
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • De ce apare greața în sarcină?
  •