Ameteala

31-10-2014
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Buna ziua oameni buni..am si eu nevoie de un sfat, parere...am de 6 luni o ameteala de care nu mai scap..am avut si niste pozitii vicioase la calculator acasa in pat, cu mana sub cap..si cred ca am facut niste contracturi musculare ale gatului si spatelui..ca ma durea inre omoplati..si in ziua de azi am niste dureri, ca niste junghiuri langa omoplatul drept, si se lasa pe mana dreapta, si simt furnicaturi la ultimele 2 degete..cand ma mai masez in zona, se amelioreaza dar revine...si la birou tot la calculator stau majoritatea timpului, ba aplecata cu mana sub barbie..am incercat sa-mi controlez pozitia..am facut si niste exercitii pt cervicala..nu imi simt gatul intepenit, nu am dureri de cap..doar ameteala asta..am fost la medicul de familie..i am explicat simptomele..si am facut teste inflamatorii s..adica aslo, proteina c reactiva, fibrinogen si celeleate magneziu calciu fier, potasiu, sodiu, hemograma, tsh..toate mi au iesit in regula, o usoara anemie 48, limita inferioara fiind 50, mi a spus ca nu i de aici si nici spondiloza nu ar fi..am luat gingo biloba, acum iau si fier, poate ma gandesc ca e de la el,..dar nimic..muschhii gatului ii simt contractati in continuare si ameteala asta...as dori niste pareri, sfaturi, ceva ce ar putea fi..radiografie cervicala am facut acum 2 ani si nu semnala nici o modificare..ameteala e ca o tulburare, am si lipsa de concentrare, parca sunt beata..nu este vertij..am avut si o nevralgie occipitala si ma durea urechea..am fost la orl, nu era infectie ci nevralgia asta si mi a zis sa folosesc unguente..deci stau bine cu urechile..nu am vajait sau altceva..mereu cand mi am luat tensiunea a fost ok..11, 12 cam atat, echilibrul este ok, stau intr un picior, reflexe ok...multumesc pt eventualele raspunsuri
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •