Ameteala

31-08-2016
GeorgianaGeorgi
Nu este medic/terapeut
GeorgianaGeorgi
Buna seara! problemele mele au inceput in urma cu aproximativ 3 saptamani cand am inceput sa resimt usoare ameteli daca mergeam si care se calmau odata ce stateam asezata in pat. Apoi, in timpul unei calatorii de la Sovata spre casa am avut rau de miscare manifestat prin ameteala puternica si greata desi calatoresc f mult cu masina/avionul de cand sunt mica si nu am avut probleme de genul niciodata. Totul a culminat cu aproape o saptamana de ameteli cumplite, efectiv nu puteam sta in picioare fara sa nu mi se faca greata. De asemenea intr-una din zile am avut o durere de cap f puternica si am inceput sa nu mai suport ochelarii la ochi. Resimteam o presiune deasupra si in zona ochilor si o durere vaga in anumite momente. Am facut la un consult ORL si mi s-a dat tratament de 10 zile cu antibiotic, Sinupret si picaturi cu neomicina. Doamna doctor mi-a spus(din ce am inteles eu) ca secretiile neeliminate ar fi iritat urechea si de asta aveam ametelile. Intr-adevar ametelile s-au ameliorat dupa tratament. Astazi am fost la control din nou unde mi s-a spus ca procesele locale au disparut dar doamna doctor mi-a dat tratament 10 zile cu Betaserc si un vasodilatator din ce imi amintesc ca sa fim siguri ca totul isi revine la normal. Problema mea este ca inca nu ma simt 100% refacuta si in masina inca ma simt cam rau. Mentionez ca sunt dependenta de calatorii deoarece studiez in afara tarii iar saptamana viitoare trebuie sa plec cu avionul si trebuie sa calatoresc aproape 12 ore cu masina/avion/tren. Imi puteti spune va rog frumos daca acest rau de miscare va disparea? Imi este groaza de el avand in vedere ca niciodata nu am avut probleme si am suficiente drumuri si pe masina si pe avion. Mentionez ca am analizele la zi facute si toate au iesit bune. Port ochelari, fiind diagnosticata cu astigmatism (-1, 75 si -2). Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •