Ameteala

13-12-2016
th2
Nu este medic/terapeut
th2
Rog raspuns rapid !! Am 22 de ani si am avut anemie feripriva pe care am reusit sa o corectez dar uneori mai am ameteli usoare. Astazi cand citeam ceva pe telefon am simtit o ameteala puternica care a durat cateva secunde. Analizele ( vsh hemoleucograma feritina calciu magneziu ) le-am facut zilele trecute si au iesit toate bune. Precizez ca sufar si de atacuri de panica de ceva ani buni. Alte simptome nu mai am. As dorii sa stiu daca este ceva grav si daca necesita un rmn ? Care ar putea fii cauzele ?
6 comentarii
0
15-12-2016, ora 07:51
Dr. Clinica Marie Stopes
Medicina generala, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes
Buna dimineata. Daca analizele de sange sunt bune poate ameteala este de la o simpla oboseala fizica sau psihica iar predispozitia spe atacuri de panica o poate agrava. Daca reapar ameteli va ingrijorati, altfel nu.
0
18-12-2016, ora 21:48
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consider ca un RMN cerebral ar fi necesar. Ar putea aduce informatii foarte importante.
dr Petre Muresan
0
04-01-2017, ora 22:03
th2
Nu este medic/terapeut
th2
Aseara am avut un atac de panica din cauza unei ameteli si am fost nevoita sa iau calciu dat dupa ce am luat ameteala s-a mai ameliorat, dar de fiecare data cand ma ridicam din pat ameteam puternic sau cand schimbam pozitia corpului analizele de sange sunt bune
Precizez ca urmez tratament cu fier. Si invat foarte mult.
Care poate fi cauza ?
0
04-01-2017, ora 23:27
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ar putea fi oboseala, epuizarea, stresul. Cu coloana vertebrala ati avut ceva probleme ?
dr Petre Muresan
0
05-01-2017, ora 09:22
th2
Nu este medic/terapeut
th2
Nu am avut pana acum, dar stau foarte mult
aplecata pentru a scrie. Sunt cunoscuta cu atacuri de panica inca din copilarie. Acum 7 ani am facut si Rmn si totul a iesit ok.
0
05-01-2017, ora 20:07
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca sunteti cunoscuta cu atacuri de panica de atat de mult timp, va recomand sa apelati la metodele naturiste de tratament si sa rezolvati aceasta problema.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •