Ameteala, cap greu, senzatie de imperceptibil, urechi infundate. imi vreau mintea limpede!

12-08-2012
Dia.a
Nu este medic/terapeut
Dia.a
Buna seara.De 2 saptamani ma simt foarte ametita.Invat pt magistratura si peste 2sapt este examenul.Trebuie sa ma ajutati sa depasesc starea asta, pt ca nu pot sa invat si nici sa ma concentrez. Uneori imi simt efectiv creierul, ca si organ.Si parca mi-ar iesi pe urechi.Simt o apasare in zona ochilor si parc nu pot focusa imagine.Ameteala nu e una ca aceea cand te ridici brusc, ci una profunda, din cap, care imi da o stare generala de vis, de imperceptibil.Cunosc starea aceasta pt ca nu e prima oara cand patesc, ci am mai simtit-o si anul trecut dupa ce a murit mama mea.Iau Actovegin, spirulina 6 pe zi, magnerot de 3ori pe zi, anxin dimineata si seara, calciu coral 2pe zi, Vi-fort 2 pe zi, acid folic 800 una pe zi.toate pastilele acestea nu le iau decat de cand ma simt atat de rau.Pana atunci nu am luat decat Actovegin, care simt chiar ca ma ajuta.in ultima sapt mi-a fost mai bine.am avut zile in care imi simteam mintea limpede, capul usor si puteam sa gandesc si sa invat f bine.dar de astazi starea a revenit.Uneori simt ca mi se inclesteaza maxilarul exact langa ureche si imi simt urechile infundate..Nu stiu ce sa fac.Ce as mai putea sa iau sa capat forte??e atat de important sa am mintea limpede, ca altfel esecul e asigurat si mai e atat de putin timp.Va rog foarte foarte mult sa ma sfatuiti
5 comentarii
0
13-08-2012, ora 13:34
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
Revino-ti, te rog! Esti foartee foarte stresata! Cunosc senzatia cand traiesti numai pentru un examen, dar este groaznic de solicitanta si de stresata! trebuie neaparat sa incerci sa te detasezi, sa inveti pur si simplu, fara sa te implici cu toata fiinta ta. Nu de alta, dar pana la examen mai sunt 2 sptamani si rist sa te epuizezi si, exact atunci, sa nu te mai poti concentra. In principiu iei destule suplimente care sa te ajute. E bine sa faci un consult oftalmologic, poate ai nevoie de ochelari. Ai grija cum iti repartizezi timpul, ca sa acorzi si creierului timp sa isi refaca resursele de energie si sa se poata fixa mai bine informatia. Bafta multa!
0
13-08-2012, ora 13:38
Dia.a
Nu este medic/terapeut
Dia.a
Control oftalmologic am facut, crezand initia ca durerea din frunte si ameteala are legatura cu vederea, insa nu aceasta e problema, pt ca s-a dovedit ca am vederea perfecta.Ma gandeam daca nu ar trebui sa iau ceva cu fier sau inca niste vitamine care sa ma ajute sa trec mai usor peste oboseala.Royal jelly ajuta? Sau alte recomandari? multumesc
0
13-08-2012, ora 16:38
elamihaela
Nu este medic/terapeut
elamihaela
buna ziua, am nevoie mare de ajutor, in luna martie am avut probleme cu plamanii, am stat 2 luni internata, tratament cu tuberculostatice, acolo m am speriat f tare, am fac, ut o depresie cu stari de anxietate, cu atacuri de panica, de 5 lu ni am ameteli in continuu, nu am mintea limpede, nu ma pot concentra, poate ca o sa radeti dar nu ma simt prezenta, miscarile tot le fac mecanic, ameteala o simt in ochi, nu vad, limpede, ma deruteaza rau de tot ametelile, am luat stugeron de 3 luni, ginkgo biloba de 80mg, si aceleasi interminabile ameteli, va implor ajutati ma, vreau sa fiu normala, credeti ma k simt k numai pot sa continui asa...sunt fff speriata.va multumesc mult.
0
03-10-2018, ora 11:53
Camelia Blajan
Nu este medic/terapeut
Camelia Blajan
Buna ziua!!Am 49 ani...si probleme cu circulatia cerebrala, mi se infunda urechile cand jna cand alta, si imi tiue.Am vertijuri tot mai dese in ultimul an.Nu am capul limpede.
0
15-04-2020, ora 18:28
Alina 09
Nu este medic/terapeut
Alina 09
Buna ziua, dna Camelia. Ati reusit sa treceti peste ameteli? Ati facut investigatii in legatura cu circulatia cerebrala? Va intreb pentru ca dupa un an de ameteli si pierderea echilibrului, la Angio RMN cerebral mi-au iesit ambele carotide interne ingustate, posibile stenoze. Acum trebuie sa repet cu substanta de contrast. Voiam sa stiu daca ati avut acelasi diagnostic si cum ati rezolvat. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.