ameteala continua, somnolenta, oboseala excesiva, palpitatii

62 comentarii 1 23 Înainte ›
0
13-10-2012, ora 10:29
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
este normal sa te simti bine duminica,.., ti-am scris cate ceva intr-un mesaj !
0
13-10-2012, ora 13:33
floryna07
Nu este medic/terapeut
floryna07
pt. Florin59 Ar. Nu mi-am format inca o familie.Sper k intelegi: scriu aici deoarece nu styu sa-ti tr. mes. privat
0
14-10-2012, ora 23:28
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
ok, am inteles,..., da un click pe user-name tau si-ti va aparea acolo si mesageria personala, sau cand te loghezi dai click pe "modificati profilul dvs." !
0
26-11-2012, ora 16:03
ignatp
Nu este medic/terapeut
ignatp
buna, la 33 ani m-am imbolnavit incepand cu prima zi a anului. totul a inceput cu durere in gat (continua); apoi, timp de doi ani am colindat medici si medici renumiti, si pe cheltuiala mare am invatat ca medicii te lasa mai sarac si mai bolnav, dat fiind faptul ca fiecare iti prescrie ceva. dupa doi ani de tratamente, am in continuare dureri de gat, stari de rau (nu greata), usoare ameteli, si implicit o stare proasta. ca si tratament/boala, am hipotiroidie, iau eutyrox100, valorile se mentin normale, , , , , dar eu nu sunt normal. am umblat si pe la psiholog, dar nu prea am avut ce sa ne spunem; am completat si un formular nostim despre: " ai vrut vreodata sa-ti faci rau?" sau simti ca vrei sa te sinucizi" "sau sa-ti dai o palma". etc. Culmea culmilor. eu nu sunt normal, eu intotdeauna vreau sa-mi fac bine - deci, cam asta. am fost si la spital, si mi-au dat somnifer, ca cica-s obosit, etc. oricum dormeam bine noaptea, si dorm si acum.
sigur ca din fire imi place sa rad, sa ma misc, am tot timpul in cap noi proiecte; dar starile astea - parca m-ar tine cineva de bretele. iar la medici nu prea mai am curaj sa mai merg, m-am saturat sa-i aud cum se contrazic, iar medicamentele sunt amare. am ajuns si la o concluzie ; ca in viitor ori va fi mai rau, ori va fi mai bine, ori tot asa ; asta inseamna ca se va rezolva oricum
0
26-11-2012, ora 18:57
crazymannn
Nu este medic/terapeut
crazymannn
am 39 de ani.
de vreo 3 ani am observat ca incep sa ma enervez din ce in ce mai usor.
incet au aparut insomniile, adica adorm foarte greu seara pe la 12 sau 1 noaptea si ma trezesc la 6.30
de aproximativ un an, seara, cand ma culcam simteam la baza gatului cum imi pulseaza foarte repede, si mai ales seara aveam dureri mari de inima (cred eu). erau junghiuri care strabateau bratul stang.
anul acesta in august am facut un puseu de tensiune dimineatza pe la ora 09.00
cand am ajuns la doctor, la 17.00 aveam tensiunea 15/9. mi-a facut ecocord si mi-a spus ca am pieptul putin plat din nastere si ceva probleme la valve dar nu sunt periculoase, nu trebuie operatie. mi-a spus ca hipertensiunea poate fi de la stress sau de la probleme cu coloana si am urmat 3 luni de tratament cu zomen 7, 5 jumatate de pastila pe zi si aspirin cardio o pastila pe zi.
intre timp am fost la neurolog si am luat mydocalm si brufrn timp de zece zile apoi o luna magne b6 2 compromate pe zi.
de cand am inceput tratamentul cu zomen ii tiuie urechile aproape permenent. cateodata incepe brusc tiuitul ca si cum m-ar lovi cineva. si mai am si ameteli, mai ales cand lucrez mai mult. lucrez foarte mult la calculator. durerile de inima (probabil) aproape au disparut.
seara simteam pulsatii in picioare sau brate, sau la fata.
dupa cura de magne b6 m-am simtit mai bine dar acum simptomele de ameteala, amorteala la frunte sau la fata, pulsatii in gat, brate sau picioare, iriscibilitate incep sa para din nou.
trebuie sa merg la psiholog sau la cardiololog?
0
27-11-2012, ora 07:43
coricori
Nu este medic/terapeut
coricori
Buna tuturor!
Am avut ieri aceleasi simptome, senzatie de moleseala, aproape lesin, somnolenta excesiva, ma simt bine doar in pat si o oboseala continuua ( de cca 1 an de zile)... Ieri, insa am dat peste un medic primar, in varta, care m-a consultat destul de ciudat (clinic :)) si m-a diagnosticat in 10' cu oboseala cronica, surmenaj dar si cu pericol de boala cronica de ficat.
Mentionez ca ma folosesc deserviciile unei clinici de renume din Bucuresti, imi faca analizele destul de regulat si nimanui nu i-a trecut prin cap sa aibe si o elementara consideratie asupra functiei ficatului!!
Atata vreme cat exista medici in varsta si care mai sunt pe la noi, nu cred ca trebuie sa-i ocolim!!! Procedurile de analize din clinicile vestite nu fac 2 bani daca nu sunt interpretate de un medic ci doar de niste cititori de software-uri!
0
28-11-2012, ora 09:35
claudiax29
Nu este medic/terapeut
claudiax29
Miscarea este foarte importanta. Locuiesc in Bucuresti de vreo 10 ani, si este f poluat. Am avut probleme de nu ma puteam da jos din pat efectiv, insa daca spuneam corpului vreau sa fac 10 flotari in reprize de cate 2 le faceam. Catalogata problema mea ca fiind lene. Dormeam mult, si din ce dormeam vroiam sa dorm mai mult. Dureri in epigastrul stang- mi-a zis ca am gastrita si am inceput tratament ptr asta. Durerile nu erau constante, doar reveneau periodic. Tulburari de memorie, lapsus in floare, numai stiam cum se numesc multe dintre cuvinte.
Sincer am fost fumatoare 14 ani. In ultimii doi ani sudam tigarile una de la alta. Noroc ca am 2 cateluse, care ma scoteau la plimbare, ca numai ieseam afara din casa. Incepusem sa numai am aer- am scolioza si se pare ca modificarea pozitiei coloanei apasa pe nervi.Incepusem sa mananc o data pe zi. Incepuse sa ma doara si rinichii, ficatul. La analize-rezultate bune.
Remediu: Milgamma N- sunt gama de B-uri care reface nervii-datorita faptului la cate substante nocive am ingurgitat de la tigari. M-am lasat de fumat, incerc sa mananc cat de cat sanatos, lapte, fructe, verzituri, carne pui si in numite cantitati. Se pare ca imi dadusem si pancreasul peste cap, deoarece mancam lapte rece din frigider. Deci beti si mancati nu din frigider. Se pare ca mancarea dobandeste anumite proprietati cand este incalzita.Altfel dauneaza. Si incercati sa va reluati activitatea, sa va plimbati, sa va oxigenati creierul.
0
28-11-2012, ora 09:47
claudiax29
Nu este medic/terapeut
claudiax29
Statul la calculator inseamna bombardare a creierului, stresul mai ales daca nu dormiti noaptea, inseamna ca iar creierul nu se odihneste. Poluarea din orasele mari si zgomotul din trafic, sunt iar factori mari de dereglare a organismului, a nervilor si colac peste pupaza mai mancam si din parti si ne hidratam dupa ureche, si facem miscare de asemenea mai putin. Respectati acestea, iar pentru imunitate scazuta luati Isoprinosine sau altele de la plafar. Luati vitamine si minerale ca suplimente daca nu aveti o alimentatie echilibrata, si nu vorbesc de fast food, ci de mancare gatita, cu legume, fructe cat mai multe, fara semipreparate, cu peste, si omega 3 si 6.
Toate acestea se repercuteaza asupra organelor importante: ficat, rinichi, pancreas.
0
28-11-2012, ora 09:54
claudiax29
Nu este medic/terapeut
claudiax29
Pentru cei care iau medicamente, sfatul meu, in principiu daca un medicament introdus va da stare de rau nu-l mai luati sau reduceti doza. In special antidepresivele va fac mai mult rau decat bine, asta daca nu aveti stare de agitatie permanenta. Antidepresivele te blegesc, mai ales daca nu este o cauza psihica. Ca sa fie o cauza psihica se realizeaza o urmarire mai lunga, se urmareste un sir ideatic. Doctorii din lipsa de altceva, de fapt din imposibiliatatea punerii unui diagnostic atunci cand analizele sunt normale dau antidepresive, insa cum te impaci cu faptul ca trebuie sa te duci la servici, sa-ti castigi painea?
Tiroida mai poate da simptome de oboseala, dar cind si analizele o arata. Daca sunt analizele ok de ce sa iei medicatie alandala? Vedeti analizele, chiar le repetati, si doar dupa aceea se poate un diagnostic corect.
Sanatate multa ca atata avem.
0
18-12-2012, ora 06:02
Manciu
Nu este medic/terapeut
Manciu
In primul rand vreau sa va zik ca prin ce treceti voi am trecut si eu. si am luat si eu de asemeanea CAlciu D3 si magne b6 dar nu or avut cine stie ce efect si am renuntat la tratament, am trecut printr-o perioada grea din punct de vedere pshic si slabisem si mult, aveam urmatoarele simptome : palpittii. atacuri de panica, ma simteam ca o leguma imi era somn tot timpul am fot si la spital de 2-3 cu aceste simptome si cei de acolo mi-or spus sa omsult un psilohog / psihiatru ca totul este de la cap. Adevarul e ca am mers la un pshilog vreo 2-3 zile care mio spus unele chestii si mio mai ridicat moralul si care ma facut sa imi dau seama ca nu exista niciun pericol si ca totul e ste numai in mintea mea, cea ce eu nu credeam.. Sa nu o mai lungesc atat ca e mult de povesti cum m-am facut eu bn este asa : Am inceput sa imi confrunt propriile mele temei. - palpitatiile or disparut singure cu cat organismul e mai stabil atat din punct de vedere psihic cat si fizic ele vor disparea - am inceput sa gandesc foarte pozitiv, sa incersc sa reduc acele ganduri prin diferite activitati... am inceput sa ies cu prietenii pese tot sa ma imp;ic in anumite activitati chiar dak mai aveam ai deacelea dar le puteam controla de data aceasta.. Deci in final sa nu o mai lungesc atata totul depinde de voi si de vointa dumneavoastra.. eu zic ca problema este in capul dumneavoatra si acolo ar trebui sa lucrati, sunt sigur de asta.. nu cu antidepresive ca va fac si mai mult rau... Si ca diagnosic sa zic asa eu cred ca este voba despre ANXIETATE aici dak ma insel imi cer scuze... care doriti sa va spun mai multe in legaura cu aceasta bagati id meu iubaretzu_florin si va voi da mai multe detalii despre acele siptome si deasemenea cum le puteti ameliora. Va doresc multa sanatate si eu zik ca timpul le va rezollva pe toate asta binenteles dak va ajutati si dumneavoastra un pik si fiti mai poziivi cu voi si de ce nu consultai si un psiholog / psihiatru care sa va zica ce si cum aveti si care sa va linisteasca din puntul acesta de vedere si dak nu da roade nici varianta aceasta.. consultati un psihoterapeut.
0
26-06-2013, ora 20:17
razvan.92
Nu este medic/terapeut
razvan.92
Salut! Intampin, ca si voi, aceleasi simptome descrise de majoritatea: senzatie de ameteala, brain-fog, ceata cerebrala, dificultate in a ma concentra si a sustine un efort intelectual (sunt la o facultate foarte solicitanta - automatica ), oboseala aproape tot timpul ( maxim 2 ore pe zi ma simt activ, in rest e jale ) Am fost la medic, am facut analize de toate tipurile, au iesit foarte bune sau acceptabile toate. De circa 6-7 luni resimt simptomele astea ( noiembrie - iunie ) si nu reusesc sa scap de ele, oricat de multe vitamine as lua, oricat de mult m-as odihni, oricat de mult multe sucuri energizante mi-as face si oricat as trai de sanatos. Nu beau, nu fumez, duc o viata echilibrata. Pana acum nu am intampinat astfel de probleme.
Eram mai rezistent ca un taur, la raceli, gripa, temperaturi extreme, etc. Habar nu am ce sa ma fac, cert este ca ma demoralizeaza vrand nevrand, oricat as incerca sa ma conving ca voi scapa din asta, ma ales ca unii din voi se vaita ca traiesc asa poate si de cativa ani. Ouch! Sunt la o varsta la care trebuie sa-mi croiesc un viitor, iar ultima sesiune de examene a fost super naspa. Nu reuseam sa invat nimic si ma frustram si ma enervam singur.
Cred ca scriu aici doar ca sa ma mai descarc putin si in speranta ca poate poate mai este cineva care trece/a trecut prin asta si stie un remediu. Cert e ca o viata traita in felul asta e foarte limitanta, eu simt ca potentialul meu actual e undeva sub 25% din ce as putea face. Sunt ca motor infundat care nu mai trage apropae deloc..
1
27-06-2013, ora 23:13
Tonka
Nu este medic/terapeut
Tonka
salut!

acu' 8 luni au inceput problemele mele, intr-o zi de noiembrie, foarte bine tin minte cum m-am trezit cu o 'ceata pe creier', parca nu percepeam realitatea acut, parca eram intr-un semi-vis. nu vreau sa ma lungesc cu descrierea intregii perioade de 8 luni, doar precizez cateva dintre simptomele care au urmat: cateva atacuri de panica, ceva insomnii, palpitiatii, tresariri la adormire/trezire, anxietate, oboseala extrema, cascat des si o senzatie de sfarseala la mersul pe jos, sa zicem 'ameteala', desi nu e chiar correct pt ca nu e ameteala aceea cand se invarte peisajul cu tine si nu avea nimic de-a face cu echilibrul, ci o ameteala prin surmenaj, parca nu mai pot face urmatorul pas, sunt sovaielnic. problema asta de mers dispare daca ma asez si odihnesc macar 30 min, dar daca reiau mersul, reapare la fel de repede, in cateva minute. dupa 8 luni din care primele 3-4 au fost mai chinuitoare (iarna), mai am doar problemele cu 'ameteala' si extenuarea in mers, oboseala generala si, mult mai rar decat la inceput, 'brain fog'-ul si tresaririle la adormire/trezire, urmand unei zile mai agitate. desi mai am aceste probleme, starea mea generala e mult mai buna ca in primele luni (cele de iarna), cand aproape nu ma puteam ridica din pat si aveam problema cu 'ameteala' aproape instantaneu. sigur ca am fost la multi medici, am facut multe analize, toate au fost ok, am ajuns si la un psihiatru care m-a diagnosticat cu surmenaj si anxietate, mi-a dat un anti-depresiv pe care l-am luat doua zile si am renuntat (sper eu, definitiv), din cauza reactiilor adverse. INSA am mai facut ceva important: mi-am dat demisia si am hotarat ca ii voi da psihicului meu atata odihna cat ii trebuie. daca un an vrea, un an ii dau. daca mi-am SUPRA-solicitat psihicul, logic ar fi sa il SUB-solicit pentru a se putea reface. fara obligatii, fara griji, fara o munca ce nu imi mai placea. doar odihna, plimbat, meditate, facut orice imi da placere si pot face. inca sunt foarte slabit fata de cum eram inainte (adica perfect dpdv fizic si psihic, cu un tonus f bun), dar sunt mult mai bine decat iarna trecuta. mai am zile grele... in care ma gandesc serios sa imi fac programare la un psihiatru si sa-mi dea un medicament gen Cipralex sau altceva... inca n-am facut-o. din convingere: o 'vindecare' artificiala, cu o substanta chimica nu ar fi de fapt vindecare ci doar imbunatatire a simptomelor... probabil temporara. iar vindecarea adevarata vine pe calea naturala a odihnei, gasirii unui scop in viata, evitarii stresului. si avantajul acestei 'metode' naturale ar fi faptul ca psihicul, refacandu-se prin el insusi, ar fi mai rezistent pe viitor, nu ar depinde de o substanta, ca in cazul 'vindecarii' cu un anti-depresiv, dar continuand sa il supun zilnic agresiunii exterioare din viata asta nebuna... morala: lumea a luat-o razna, concurenta dintre noi toti ne face sa ne fortam limitele. omul nu e facut sa stea toata ziua in fata unui cacat de monitor si sa clapaceasca la butoane, asta ca un exemplu pt ca asa ceva am facut eu multi ani... asta e o mizerie, nu suntem roboti, e nenatural si nesanatos. PS: am mai facut ceva lunile astea: am luat 'intaritoare' gen spirulina, ulei de catina, omega 3 si 6 etc. dar astea au fost mai mult adjuvante... in principiu, m-am simtit mult mai bine datorita odihnei si lipsei grijilor si muncii care nu iti place.
0
08-08-2013, ora 19:28
ce_este_viata
Nu este medic/terapeut
ce_este_viata
salut din cate am cicit simptomele nu sunt la toti la fel, la mine de exemplu se ragasesc unele dar altele lipsesc as vrea sa stiu daca este aceeasi boala psihica dar care se manifesta diferit de la o persoana la alta, simptomele care le am sunt urmatoarele: stare de oboseala dupa o ora doua, lipsa de incredere, epuizare pe parcursul zilei, sensibilitatea ochilor la soare, palpitatii, stare de neliniste pe perioade lungi, chiar si asteptare incordata, trecerea de la o stare de cald la una rece, frisoane, imunitate scazuta, racesc des, uneori imi transpira mainile in timp ce ele sunt reci, glandele sebacee elimina prea multa substanta, si-mi apar acnee de la starile de tensiune si stres, spune-ti-mi si mie ce-i de facut, sau mai exact cu ce boala ma confrunt. ce-i drept de cateva zile incerc sa ma confrunt cu temerile mele, si sa fiu mai vesel si nu asa trist si lipsit de viata cum sunt mai mereu...oare daca pun sa dorm mai mult, si sa ma alimentez cum trebuie va fi mai bine? cauza starii mele se datoreaza faptuli ca ma simt singur pe lume si ca cei dragi nu ma sprijina moral, si ca sunt impotriva mea ma face sa ma gandesc la toate prostiile care-mi trec prin cap, si a celor spuse de cei din jur? purtarea mamei atat de agresiva si rautatea ei si intrigile bagate intre fratii mei ma fac sa ma simt nesigur, si ma face sa ma refugiez si sa nu mai ies din casa, ma face sa ma critic dur si sa ma port urat cu mine insumi, si nu-mi mai arde de nimic nici de mancare nici de dormit, de nimic de aici si starile mele de nesiguranta, oare daca-mi acord mai multa atentie si incerc sa am mai mult curaj si incredere in mine va fi mai bine? as vrea sa stiu sa-mi spuneti ce-i cu mine, si ce-i de facut. Astept parerile voastre si sfaturile voastre, ma simt singur pe lume si nu am nici un sprijin de niciunfel nici moral nici financiar poate aici voi gasi sprijinul vostru si poate sfaturile voastre ma scoate pe un drum plin de lumina.off ce viata va doresc mlta sanatate si mult curaj pt a trece de toata durerea provocata de aceste afeciuni
0
10-08-2013, ora 13:02
ce_este_viata
Nu este medic/terapeut
ce_este_viata
exista pe acest site vreo persoana de sex feminin care are varsta apropiata de 23 de ani?
1
20-10-2013, ora 14:46
CBb1987
Nu este medic/terapeut
CBb1987
Salut! A gasit cineva cauza problemelor de care suferim toti cei ce am postat aici? De "boala" asta m-am lovit si eu acum un an si jumatate. Nu pot sa mai ies fara masina prin oras. Daca ma urc in autobuz sau tramvai e un chin.. La fel am si eu, ameteli dureri de cap, somnolenta.. Respect!
0
10-11-2013, ora 15:24
nomadsoul
Nu este medic/terapeut
nomadsoul
Salut. Am si eu exact aceleasi simtome care se agraveaza incet dar sigur, mai ales in ultimii cativa ani de zile.

As avea o propunere pentru toti cei din aceasta discutie si poate altii care se confrunta cu aceleasi probleme, nu foarte grave dar suparatoare uneori. Cred ca am o solutie la aceste probleme dar doresc sa vad in ce masura exista interes real. Pentru mine, cel putin ar fi de mare ajutor. Astept un semn. NUmai bine !
0
27-12-2013, ora 17:43
dan_new
Nu este medic/terapeut
dan_new
Va salut. Fiind topicul cu cele mai multe raspunsuri pe tema asta am decis sa scriu aici.

Am 31 de ani si problema mea a inceput prin dec 2012 cand eram intr-o relatie in care nu ma simteam in largul meu. Totul s-a agravat pana in punctul in care am ajuns la urgenta cu o stare de apatie excesiva. Analizele, au iesit ok. Pana la urma cineva mi-a recomandat sa merg la psihiatru unde mi s-a recomandat fevarin 50 mg/zi. Primele 5 zile de tratament au fost groaznice, dar apoi a fost totul ok. Dupa 2 luni am renuntat, ma simteam bine. Toata vara am fost ok, mergeam regulat la un psiholog, asta a ajutat mult sa imi dau seama ce am. Pe langa stres am si o forma de OCPD, care s-a atenuat de cand am aflat ce am.

Din septembrie, au reinceput starile astea groaznice, culmea, dormeam mai bine...
Acum 3 saptamani mi-am revenit dupa o duminica in care am iesit la o cafea cu niste prieteni noi, atunci mi-am zis ca e clar ca e ceva psihic, faptul ca faci ceva ce iti place, te simti in largul tau, te relaxezi, ajuta. Apoi incepusem saptamana perfect, am crezut ca am scapat, pana primesc un telefon cu vesti mai putin bune despre bunicul meu bolnav.de atunci totul s-a schimbat. Sunt permanent ametit, simt un gol in stomac, nu am chef de nimic, oboseala cat cuprinde, parca as fi drogat...
Trebuie sa revin la psiholog urgent.

Sfatul meu ar fi sa faceti orice sa va recreati, sa va relaxati, urmati un hobby, mergeti pe la prieteni in vizita, faceti miscare (am iesit de cateva ori cu bicicleta si m-am simtit ok cat am pedalat), medicamentele pot ajuta, dar nu pe termen lung.
Ati auzit vreodata un nesimtit sa se planga de simptomele astea? :P Eu nu, pentru ca lor nu le pasa, ei sunt mereu relaxati, asta ne trebuie si noua: o doza de "nesimtire" :)
Sa auzim de bine!
0
27-12-2013, ora 19:59
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara!

Recomand persoanelor care sufera de simptome similare celor prezentate sa se adreseze
unui medic homeopat sau cu competenta in homeopatie, care, dat fiind specificul consultatiei homeopate, nu
numai ca nu vor fi plictisiti de prezentarea acestor simptome, dar chiar vor incuraja pacientul sa le expuna cat mai
nuantat, tocmai pentru a gasi medicamentul cel mai adecvat, cel mai specific individualitatii persoanei respective
si situatiei date. Asadar prezentarea acestor simptome, nuantate, reprezinta o parte importanta, chiar esentiala a con-
sultatiei homeopate.
Cu respect pentru toti utilizatorii site-ului,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
26-02-2015, ora 12:54
Ionut456
Nu este medic/terapeut
Ionut456
Buna ziua,

Deoarece sufar de aceleasi simptome ca si majoritatea celor ce au scris mai sus, si la randul meu am facut diverse analize dar fara a afla o cauza concreta, si pentru ca nu vad foarte multe raspunsuri pe aici...ci mai multe intrebari, am decis sa deschid un Grup, unde ne putem ajuta unii pe ceilalti cu sfaturi, experiente si comentarii mai usor. Va invit acolo, pe toti cei cu simptome similare, cu cat suntem mai multi, cu atat avem mai multe sanse de a afla cat mai mult despreea ceea ce ne intereseaza.
Numele grupului este exact titlul simptomelor articolului 'ameteala continua, somnolenta, oboseala excesiva, palpitatii', si in gasiti pe cel mai mare site de socializare, pt a nu da nume. Sper ca asa, vom reusi sa ne coordonam putin mai bine in timp, si sa ne putem ajuta.
Multumesc!
0
11-07-2015, ora 00:18
Umek09
Nu este medic/terapeut
Umek09
Salut...am 24 de ani..la fel am avut si eu cand ma trezeam dimineata sa plec la servici eram ametit..cam vreo 5-6 ore pe urma imi disparea si era totul perfect. A 2-zi la fel...a 3-ia zi eram perfect. Numai ca eram obosit tare de tot bumi aminteam anumite chestii.ziceam ceva si nu stiam daca am zis eu ceva :))..am luat Calciu+Vitamina D si mia trecut total.acum sunt linistit dorm bine nu mai am am nimic..probati calciu+vitamina D si timp de 5 zile si credetima ca o sa fie perfect.Succes.
0
03-09-2015, ora 21:24
razvanyx
Nu este medic/terapeut
razvanyx
rezolvarea e simpla pentru aceste neplaceri in primul rand dantura trebuie sa fie intr-un stadiu foarte bun deoarece toate aceste simtome pleaca de la dantura iar in cazul in care nu scapati de aceste simtome dupa ce va reparati dantura poate sa mai fie de la nas probabil o mica deviatie. daca e vreo persoana care sta bine cu aceste 2 lucruri si se simte in starea asta chiar il rog sa comenteze.
0
25-01-2016, ora 19:35
XCoostiX
Nu este medic/terapeut
XCoostiX
Buna ziua
Numele meu este Costi, am 15 ani, aproape 16.
De vreo 2-3 luni am ameteli, ma enervez usor(repede), nu ma pot concentra, insomnie(noaptea), somnolenta(ziua[la scoala sau cand fac teme, acasa]), muschii mi se contracta si se relaxeaza si iar se contracta (se repeta vreo 1-2 min.) din senin, moemorez ceva greu, uit repde, cateo odata ma trezesc ca vreu sa fac ceva...dar nu mai stiu ce, am alergie(dar nimeni nu stie la ce), daca ma pui intre 10 persoane racite sau cu vreo boloala transmisiba(asemanatoare) nu ma imbolnavesc nici cum, si altele...
Am fost la psihlog in urma cu 2-3 ani, prob. Cu anxietatea, a trecut, acum, a revenit, am fost la cardiolog aveam minima mare am laut medicamente atrecut o perioada, acum, e la fel, obosesc repede, am fost la orl, oftamolog(2 ori), totul ok, nimic neiregula, cliu, magneziu am luat, iau si in prezent(la prescriptia neurologului, care a zis ca las' ca trece dupa, dar e la fel) de ma plictisesc de la atatea medicamente.
Am renuntala studiul muzicii din cauza asta, nu mai pot face sport (ametesc si obosesc mult), ma ridic greu din pat...
Ce ar trebui sa fac?
Ar putea fi posibil sa am STRES CRONIC?, care se manifesta la fel cu ce am.
Multumesc.
Orice sfat, idee, recomandare este bine primit!
0
16-02-2016, ora 17:49
Adilupu192
Nu este medic/terapeut
Adilupu192
Buna ziua. Am citit tot ce ati scris voi aici si aceleasi lucruri le am si eu. Nu stiu ce sa fac. Maine sunt programat la un rmn cerebral si luni fac o radiografie cardiaca. Vreau sa ma conving ca nu am nimic. Ce e curios e ca toate simptomele astea le am de cand lucrez ca sofer la o firma de paine unde trebuie sa ma trezesc la 3 dimineata si pe langa caratul lazilor am si atatea acte de facut si numaratul banilor si atattea si atatea responsabilitati pe bani de nimic. Nu stiu ce sa ma mai fac. Sanatate tuturor!
0
30-10-2016, ora 09:44
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Intru si eu in clubul "betivilor" insa problemele mele apar doar in sezonul rece: ameteli si senzatie de lesin si lesin de o fractiune de secunda cand vin de la frig la cald, ameteli dupa mese mai imbelsugate, senzatie de presiune in urechi, vedere neclara, lipsa de concentrare si stari de slabiciune. Am perioade cand ametesc dupa ce ma opresc din alergat sau exercitii la picioare, ametesc cateodata cand ma uit stanga dreapta sau sus-jos. Problemele apar doar cand apare frigul, vara imi revin. Anul trecut am avut probleme si cu functionarea colecistului. Recent am descoperit o spondiloza cervicala pe care o ignoram si care se activeaza in acelasi timp. E posibil ca spondiloza sa-mi declanseze o insuficienta vertebro-bazilara sau sa mai fie si altceva pe acolo.
0
23-06-2017, ora 18:08
Catalin64
Nu este medic/terapeut
Catalin64
AM GASIT REZOLVAREA pentru astfel de probleme! De 1 an si 4 luni am trait un chin in fiecare zi: atacuri de panica, ameteli, palpitatii, senzatie de sufocare etc. Am fost la neurolog, mi-am facut RMN cerebral, am fost la cardiolog, mi-am facut toate analizele. Toate analizele erau ok, dar eu aveam o stare continua de ameteala care se amplifica in locuri aglomerate. Senzatia de ameteala o aveam non stop. Toti medicii imi spuneau sa astept ca imi va trece. Am tot asteptat si degeaba. Am decis sa apelez la un psihiatru. Astazi e a 3a zi de tratament medicamentos si deja ma simt MULT mai bine! Saptamana viitoare incep si sedinte de psihoterapie. Va sfatuiesc sa cautati un psihiatru foarte bun fara sa mai asteptati! Problemele acestea se trateaza destul de usor de catre un psihiatru cu experienta! Sunt din Baia Mare si va pot recomanda medicul la care am fost eu. Puteti sa imi lasati numerele dvs de telefon si va sun sa va ajut cu toata placerea. Nu mai astepta! Stiu ca e un chin sa traiesti asa.
0
23-06-2017, ora 19:44
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Cu tot respectul, suna a reclama ce ati postat, sunt satul de reclame la tot felul de medicamente minune care-s scumpe si nu fac nimic, doctori care duc lipsa de pacienti dar sustin ca rezolva tot si tot felul de escroci care traiesc de pe urma suferintei altora.
Daca ati fost bine intentionat, impartasiti-ne va rog si ce diagnotic ati primit si ce tratament ati urmat. Multumesc!
1
23-06-2017, ora 21:55
Catalin64
Nu este medic/terapeut
Catalin64
Medicul neurolog mi-a pus diagnosticul de reactie anxioasa post traumatica ( am avut un accident de masina cu 2 luni inainte sa apara aceste stari ). Tot el mi-a prescris tratamente homeopate care nu au avut niciun efect la mine. Medicul psihiatru mi-a pus si el diagnosticul "tulburare anxioasa". Am primit un tratament cu medicamente ieftine, nu vreau sa fac reclama la nimic. Vreau doar sa ajut pentru ca stiu cat de chinuitoare sunt aceste simptome. Chiar va rog sa imi lasati un numar de telefon sa va contactez daca doriti. Nu cred ca e ok sa scriu aici denumirile medicamentelor. Ne auzim la telefon pentru mai multe detalii! Numai bine!
0
25-12-2017, ora 09:25
Lopat
Nu este medic/terapeut
Lopat
La candida v.ati gandit?.am si eu simptomele astea..si eu am candida
0
18-04-2018, ora 07:45
Teuber Simona
Nu este medic/terapeut
Teuber Simona
Bună, și eu am aceleași probleme de 1 an de zile și deja simt ca nu mai pot sa fac fata, am fost la cardiologie, la endocrinologie, la psiholog, la psihiatru, la neurolog, am făcut computer tomograf, analize de sânge, la plămâni, am fost și la un medic internist dar în zadar, nimeni nu știe sa îmi dea un diagnostic, de fiecare aud aceleași lucruri, sistemul nervos... Ma trezesc obosita și amețit iar seara când sunt și mai obosita stările se accentuează și mai tare și mai nou de 3 luni încoace tensiunea mea a luat-o razna, acum pe lângă pastile de amețeală, vitamine, magneziu, stresclin și fier mai iau și pastilă de tensiune... Menționez ca am 25 de ani și în curând as vrea sa fac un copil dar vreau sa scap de stările astea urate care mi-au dat peste cap toată viata. Pus și simplu simt ca cedez psihic și nu mai am nici un sens. Într-un final dacă nu ai probleme psihiatrice medici la care mergi și nu au un răspuns concret pentru tine te face sa o iei razna de tot. Cei care sunteți mai vechi în aceste probleme cum va simțiți? Ați descoperit de la ce provin aceste stări?
0
01-02-2019, ora 20:37
Georgiana Dlc
Nu este medic/terapeut
Georgiana Dlc
Bună! Numele meu este Georgiana. În urmă cu 3 ani, într-o seară începusem să am palpitații. Am sunat la Urgențe. La spital mi s-a spus că am făcut “atac de panică”. Mi-a pus o perfuzie și m-a trimis acasă. În următoarea seară la fel, palpitații.. Iar ajunsesem la spital de data aceasta dându-mi și un tratament cu Mg și Ca. Acest tratament nu m-a pus pe picioare. Am fost la neurologie la un control (așa mi se recomandase) și mi-a dat tratament cu StresClin Complex și Aspacardin. De când începusem acel tratament a început “calvarul”, nu numai că nu mi se ameliorare palpitațiile dar am început să am și amețeli. Am fost și la cardiolog și acolo mi-a spus că am Tahicardie sinusală. Ca și tratament am luat Concor Cor timp de 3 luni. Palpitațiile se mai rărise dar amețelile nu. (De când mă știu, de copil am tensiunea mică, deci asta nu se mai pune). Precizez că vara aceste stări se ameliorează! Acum 1 lună și jumătate am fost și am făcut și control la cap (RMN). Mi s-a spus că am Sindrom Vertiginos (Vertij). Tratament: Milgamma N capsule și Cebrium. Nici o schimbare! M-am săturat până peste cap! Amețesc când merg pe stradă, amețesc când mănânc, când beau apă, când mănânc ceva dulce. Glicemia e puțin mică mi s-a spus la spital. Am 26 de ani dar parcă aș avea 62. :-( P.S. Stările acestea s-au accentuat din luna Decembrie a anului 2018 când un om a murit în fața mea la locul meu de muncă! Când ajung la muncă parcă-l văd cum, cade din picioare în fața mea. :-(
Adaugă un comentariu / răspuns
62 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar palpitatiile?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • De ce apare somnolența când suntem bolnavi?
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Somnolența din timpul zilei ar putea constitui un predictor pentru procesele neurodegenerative
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  •