Ameteala cronica

17-03-2014
dumitrescu ilie
Nu este medic/terapeut
dumitrescu ilie
Buna ziua,
Am 78 de ani, in 2004 am avut un atac cerebral(hemipareza stanga -remisa actual ) de pe urma caruia m-am refacut, acum din vara anului trecut am o ameteala din cauza careia nu pot nici macar la toaleta sa ma duc fara sa me sprijin de pereti.Nu am nici o durere, nici de cap nici de altceva.Ultimele analize le-am facut la o clinica din Bucuresti.Diagnosticul este : N20.0 calculi rinichiului M17.0 gonartroza primara, bilaterala, F41.2 Tulburare anxioasa si depresiva mixta, I10 hipertensiune esentiala (primara), I25.5 cardiomiopatie ischemica, I63.8 Alte infarcte cerebrale, K76.8 alte oli specific ale ficatului./ANALIZE hiperemie faciala, murmur vezicular present bilateral fara raluri, zgomote cardiac echidistante echipotente. TA=184/93mmHg, AV=74/MIN puls present la arterele pedioase, Giordano negativ bilateral, ROT prezente. RCP in inflexie bilateral, Romberg nesistematizat, Noica pozitiv bilateral.Ots auto si allopsihic. MMSE 27/30. Testul de evocare 10 cuvinte -7/10, GDS 6/15, Testul ceasului 8/10. ADL 6/6 EKG :RS, AV 65/MIN. Tratament ;Coaxil 12, 5mg 2cp/zi, Nicergolina 10 mg 2cp/zi, Atacand 16mg 2cp/zi, Diurex 50mg 1cp/zi, Amlidipina 10 mg, jumatate cp /zi, Nitropector 20 mg 2 cp/zi.Nu stiu ce sa mai fac nu stiu ce tratament as putea sa iau sa ma eliberez de povara asta Ori poate ma puteti indruma spre alte analize pe care nu le-am facut. Va multumesc pentru ajutor.
1 comentarii
0
18-04-2014, ora 18:34
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Mergeti la un neurolog sa va completee tratamentul cu ceva specific pentru ameteli. Sunt multe care se pot lua. Nicergolina nu e suficienta. Puteti incerca Betaserc, Cavinton, Piracetam, chiar si injectii cu Cerebrolysin. Si ca sa fim si mai corecti puteti sa faceti un CT (computer tomograf cerebral), desi sunt convinsa ca problemele sunt de natura vasculara. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •