Ameteala, dureri de cap, panica

20-03-2018
Iulian17
Nu este medic/terapeut
Iulian17
Ma numesc iulian si de aproape 1 an ma confrunt cu niste ameteli si panica care apar doar cand stau in picioare ce.i drept in ultima perioada am fost foarte stresat.si inca un lucru imi tiuie urechile si la inghitire imi pocnesc.ce as.i putea face?
8 comentarii
0
02-04-2018, ora 23:49
Iulian17
Nu este medic/terapeut
Iulian17
Va rog care ma puteti ajuta cu sfaturi?
0
20-04-2018, ora 22:46
coramaxim
Nu este medic/terapeut
coramaxim
E posibil sa ai un deficit de magneziu. Trebuie efectuata analiza dozarea magneziului eritrocitar (nu seric pt ca nu e relevant ). In caz ca val Mg e scazuta trebuie tratament cu citrat de magneziu (nu oxid de Mg )care se absoarbe cel mai bine. Analiza aceasta se lucreaza in Romania la Synlab
0
20-04-2018, ora 23:06
Iulian17
Nu este medic/terapeut
Iulian17
Va multumesc pentru sfatul acordat.
0
08-06-2018, ora 23:31
Zoli , lili
Nu este medic/terapeut
Zoli , lili
Buna seara! Am ameteli puternice de 3 luni si dureri de cap, cand intr o parte cand in cealalta. Cand durerea de cap persi sta mi se face rau, greata, fara putere in corp, fara varsaturi. Analize am facut la sange, orl, vasele pricipale de la cap, tomograf, rmn.toate analizele au iesit bine. As dori o parere ceva, ce pot face. Unde ma pot duce pt alte teste, analize Multumesc!am facut si analiza pentru glanda tiroida si e totul ok.
0
09-06-2018, ora 15:23
coramaxim
Nu este medic/terapeut
coramaxim
Buna ziua, Asa cum am scris si mai sus e posibil sa aveti un deficit de magneziu care nu se vede la analizele uzuale cum ar fi dozarea magneziului seric. Trebuie efectuat la Synlab o analiza speciala si anume dozarea magneziului eritrocitar. Valoarea care este data de la laborator se inmulteste cu 2, 34 pentru a afla valoarea magneziului in miligrame/dl si care in mod optim trebuie sa fie intre 6 si 6, 5 mg/dl.
Tratamentul consta in preparate cu magneziu de tip glicinat de magneziu 400 -600mg/zi, zilnic. Atentie nu luati oxid de magneziu pentru ca se absoarbe foarte putin. Glicinat gasiti la magazinele online. Trebuie sa aveti rabdare si sa facet tratamentul cca 1-2 luni pina vedeti ameliorare. Se incepe cu doza mica de exeplu 1 cp/zi si se creste treptat. Un comprimat are 100 mg de magneziu elemental si in acest caz trebuie luate 4 -6 cp/zi spatiate dim, pranz, seara. Beti in tot acest timp apa cca 2 litri/zi-cea mai buna este Borsec ca are cel mai mult magneziu pe litru cu un sfert de lingurita de sare de mare dizolvata in fiecare litru si luati un produs cu potasiu. Nu va faceti griji ca luati prea mult magneziu pentru ca organismul are mecanisme prin care absoarbe doar cat magneziu are nevoie. Necesarul de magneziu/zi pentru un barbat este de 400 mg magneziu elemental
0
09-06-2018, ora 18:15
Zoli , lili
Nu este medic/terapeut
Zoli , lili
Multumesc pentru raspuns! O zi buna!
0
12-06-2018, ora 10:59
Carla1
Nu este medic/terapeut
Carla1
Este recomandata ozonoterapia pentru scleroza meziala? Sau ce recomandati? Cum se poate intra intru-un program pentru scleroza ? Mama mea a fost diagnosticata si nu stiu ce este de facut? La ce medic sa mergem? Am fost la in neurolog Dar nu i-a recomandati tratament. Sunt cam disparata ca nu stiu ce trebuie facut.
0
20-06-2018, ora 14:03
Zoli , lili
Nu este medic/terapeut
Zoli , lili
Buna ziua, nu gasesc magneziu glicinat, nimeni nu a auzit de el, dar este magneziu ghelat, este acelasi produse, sau nu? Sau magneziu cu vitamina b 6 mai este. Daca stiti de unde as putea cumpara va rog sa mi spuneti. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.