ameteala, ma sperii repede, ma doare dupa cap

29-01-2009
firfirel
Nu este medic/terapeut
firfirel
De aproape un an simt o apasare slaba la ceafa, ca si cum asa purta un fes dar numai acolo la spate.daca las prea tare capul pe spate, sa privesc vertical in sus ametesc.daca pun barba in piept simt durerea muschilor dintre omoplati.cand sunt obosit am ameteli incat chiar daca stau pe scaun simt ca pic pe o laterala.cu tensiunea arteriala stau bine12/7, 13/8.uneori cand ma simt astfel ma trec tot felul de ganduri negre(daca am o bola grava, daca o sa mai am doar putin de trait?), ma sperii imi transpira mainile si nu mai am chef de nimic, dar nici nu pot sta linistit.as vrea sa stiu daca este ceva grav si daca exista posibilitatea de a scapa de aceste simptome, de a reveni la normal?
(am facut radiografie la plamani la cap si nu am nimic)
P R O T E I N A C R E A C T I V A.. 12 mg/l (< 5)
FIBRINOGEN 4.1 (2-4)
GR. EOZINOFILE 8% (1%-4%) [FORM. LEUCOCITARA]
CALCIU 8.06 (9-11)
MAGNEZIU 1.07 (1.0-3.3)
RESTUL TOATE SUNT BUNE

~~~~SOLICIT UN AJUTOR (SFAT) CE AR PUTEA FI ?~~~~~~~~
3 comentarii
0
31-01-2009, ora 10:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai calciul putin scazut si primele doua teste, care semnifica inflamatia, pozitive.Mergi cu analizele la medicul de familie si vezi unde te indruma.Eu cred ca ar trebui sa faci si un examen neurologic, si unul reumatologic.Numai bine!
0
19-02-2009, ora 21:41
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
cam ceva asemanator am avut si eu...am facut un RMN deoarece ma speriasem ca o sa mor si ramane fii-mea orfana. la RMN...nimic, doar o sinuzita.mi-au recomandat o radiografie la coloana si acolo am spus.EVRIKA!. ACOLO AM AFLAT CA AM..CIOCURI PE COLOANA, IN TERMENI POPULARI SI MULTE ALTE CHESTII..SCOLIOZA, SCIFOZA...dar crede-ma eu nu aveam dureri de spate decat fff rar si nicidecum insuportabile...in schimb dureri de cap, DA, ameteli, DA, si nici eu nu puteam pune barbia in piept asa usor.fa o radiografie completa a coloanei, costa pana intr-un milion(lei vechi), nu astepta s-o faci cu trimitere ca imbatranesti pana iti vine randul.insanatosire grabnica
0
12-02-2011, ora 12:42
yulian26
Nu este medic/terapeut
yulian26
Buna ziua am si eu o problema am avut o ca un fel de pneumonie de asta dar mi-a trecut bine am mai ramas cu oleaca de tusa si ma simt oleaca ametit asa si parca nu prea am aer imi poate spune cineva din ce cauza poate sa fie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare amețeala?
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Uleiul esențial de portocale poate reduce simptomele stresului post-traumatic
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Frica la nivel molecular
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •