Ameteala non-stop | Forumul Medical ROmedic

Ameteala non-stop

22-08-2016
ionut2013
Nu este medic/terapeut
ionut2013
Buna ziua,

Ma numesc Ionut, am 28 de ani si de aproape 5 luni am o permanenta stare de dezechilibru/ ameteala puternica - insa NU rotational (parca as pluti pe apa), un tiuit ''in cap'', stare de minte ''incetosata'', fatigabilitate si o usoara presiune in ''moalele capului''.

Nu este primul episod de genul - povestea s-a repetat si in 2013 (a durat 7-8 luni) si in trecut. Debutul a fost spontan cu o ameteala puternica din senin care a durat vreo 30 de sec.

Am mers peste tot:
1. Oftalmo / fund de ochi ok (miopia clasica pt care port ochelari de ''o viata'' -2.50/ -2.75 dioptriile)
2. ORL - la departam de audiologie si vestibulogie - audiograma OK, videonistagmografie OK - deci nistagmus ABSENT pt toate tipurile, posturografie dinamica computerizata OK, testul verticalei subiective OK - CONCLUZIE nicio patologie vestibulara
3. Analize sange complete - totul in lim normale (inclusiv minerale, Hb etc) // copro abs paraziti
4. Neuro-psihiatrie - examen clinic in urma caruia mi s-a prescris: - Pramistar 1/zi dimi, Xanax 0.25mg 2/zi dimi si seara, Milgamma N 2/zi, BETASERC 24 2/zi, Tanakan 1/zi, vitam Centrum 1zi.
5. Psiholog - sedinte saptamanale
6. Rx cervicala - pensare post C5-C6 - nu am dureri cervicale, ci doar ocazional migrene.

Asadar, intrebarea mea este? Ce poate fi? Sindrom vestibular central? Ce analize mai pot face - sau tratament? Este necesar un RMN - daca da, cu sau fara subst de contrast?!

Nu mai sunt om practic. Am permanent senzatia de mers pe perne sau de picat in gol - nici la munca nu mai pot merge. Am anxietate permanenta si atacuri de panica, palpitatii, parestezii etc. Tot tacamul.

Medicii pe la care am tot fost s-au cam saturat sa ii deranjez - concluzionand ca-s SANATOS si totul e pe sistem nervos. Nu imi vine a crede ca pot fi mereu ametit pe sistem nervos iar diagnosticul de sindrom vestibular mi se pare VAG.

Orice sfat este binevenit. Va multumesc anticipat. Sanatate tuturor.
7 comentarii
0
07-12-2017, ora 13:11
Awoody.mures
Nu este medic/terapeut
Awoody.mures
Salut Ionut,
Cum te mai simti? A trecut mai bine de 1 an de la postarea ta. Si eu am simptome asemanatoare. Ce ai facut?
Sanatate!
0
19-12-2017, ora 19:37
Nicoleta Coco
Nu este medic/terapeut
Nicoleta Coco
Aceste simptome le cam am și eu.dar se pare ca încă nu s-a descoperit o anumita boala pt asa ceva...e groaznic...zi de zi sa te lupți cu astea.
0
19-12-2017, ora 23:00
lemur
Nu este medic/terapeut
lemur
Sincer, si eu as vrea sa aflu ce este..
Am aceleasi probleme, am doar 20 de ani, iar toti medicii imi spun ca e pe baza de stres, fara ca eu sa fiu stresata..
Si pur si simplu nu stiu ce sa mai fac..
0
23-12-2017, ora 17:29
Zickno
Nu este medic/terapeut
Zickno
Si eu am aceasi problema si nimeni nu ma ajuta. Nu stiu ce sa mai fac.
0
23-12-2017, ora 19:07
ionut2013
Nu este medic/terapeut
ionut2013
Aceleași stări le am după mai bine de 1 an și jumătate. Îmi tot dau xanax si betaserc fără prea mari rezultate.
Iau vitamine, Milgamma N. Am sa încep tratamentul cu Cerebrolysin.

Pana la urma cred ca am sa fac un RMN cu substanță. Sa vedem dacă e ceva pe circulator.

Voi ce tratamente faceți? Ceva idei? Sfaturi?

Sănătate și sărbători fericite tuturor!
0
23-12-2017, ora 20:11
Zickno
Nu este medic/terapeut
Zickno
Eu simt acea presiune in moalele capului cu durere de cap. Cateodata cand merg am impresia ca am o ameteala de ehilibru. Nu se roteste nimic in jurul meu.

Prima data am resimtit furnicaturi pe fata intr-un weekend si o stare nasoala rau pe cap si gat. Mi-a trecut, iar apoi in alt weekend mi-a aparut iar la fel, a durat putin si apoi au inceput sa apara ameteli in fiecare zi mai toata ziua de la ora 9 dimineata pana la ora 6 sau 7 seara, apoi eram okay. Intr-o seara mi-a venit sa lesin pe strada si cand am ajuns acasa m-am trezit cu acea presiune in cap si cu greata. Am fost la urgente si mi s-a spus ca e tulburare anxioasa si m-a trimis acasa.

O sa merg la un neurolog si eventual poate un RMN daca nu dispare.

De atunci sunt zilnic asa. Ma trezesc okay si dupa incepe si-mi apare si ma tine pana ma culc.
0
30-12-2017, ora 07:29
Thulo
Nu este medic/terapeut
Thulo
De curand am aceleasi simtome ameteala, dezechilibru in mers l, lipsa de concentrere. Cineva care a scapat sa ma aj si pe mine, va rog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.