Ameteala, scaun ciudat, sete excesiva, balonare, tahicardie.

27-05-2015
DannyST
Nu este medic/terapeut
DannyST
Buna ziua!!
Ma numesc Daniel si am 16 ani.
Totul a inceput acum 3 saptamani, cand m-am trezit cu o usoara stare de ameteala, diaree si tahicardie.
Dupa doua zile in care nimic nu s-a ameliorat, am mers la medicul de familie.
Mi-a luat tensiunea, o aveam 16 cu 8 si aveam si pulsul destul de mare.Am facut o electrocardiograma, care nu a iesit bine, si m-a trimis la un medic pediatru(la mine in oras nu este cardiolog).Mi-a facut analize la sange, care au iesit bine, cu exceptia acidului uric, care era cam mare.M-a externat spunand ca este de la alimentatie.
Inca aveam episoade de tensiune destul de mare si tahicardie.In plus, am observat ca ieseam destul de ciudat la scaun, ere moale si fragmentat mai tot timpul, nu avea forma normala de cilindru.Si am observat si ca am extrem de multe gaze in timpul scaunului + reflux gastric dupa unele alimente.
Inca sufeream de starea permanenta de usoara ameteala.Am inceput sa ma gandesc la faptul ca poate fi totul pe fond digestiv, insa toti din jurul meu erau concentrati asupra tensiunii arteriale.
Am observat o sete excesiva (glicemia a iesit buna), iar starea de ameteala se mai amelioreaza in momentul in care beau mari cantitati de apa(4-5 litri pe zi).
Astfel, pentru a scoate din calcul problemele cu inima, am mers la un cardiolog.Mi-a facut o ecografie cardiaca si o electrocardiograma si a spus ca inima este foarte sanatoasa.
Acum, dupa 3 saptamani, tahicardia si tensiunea au trecut.Problema este ca inca sunt ametit permanent(doar o stare usoara de ameteala) + ca inca am probleme cu scaunul(moale, fragmentat) si simptome digestive precum:flatulenta excesiva in timpul scaunului, reflux gastric dupa unele alimente, iar dupa scaun, parca simt o miscare ciudata a intestinelor + mult zgomot.
Medicul de familie mi-a dat Debridat(3 pe zi, 1 saptamana) si Spasmomen(2 pe zi, o saptamana).
Sunt satul de aceasta stare de ameteala pe care o am de 3 saptamani, sunt satul sa beau 4 litri de apa doar ca sa se amelioreze si nu imi imaginez ce ar putea provoca acele probleme la scaun.
Mentionez ca nu am avut parte de dureri abdominale.
Daca imi puteti spune parerea voastra, ar fi de mare ajutor!!
1 comentarii
0
27-06-2015, ora 14:19
lachriss
lachriss
As recomanda sa faceti un examen coproparazitologic si teste pentru Helicobacter Pylori (antigen din scaun si anticorpii din sange. Cam multe lichide (limitati-va la 2 - 2, 5 litri/zi).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare amețeala?
  • Diareea bebelușului
  • MIT: Consumul de apă în timpul sau după masă diluează sucurile digestive
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • De ce stomacul meu ramane plin atat de mult timp?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  •