Ameteala, stare de betie, slabiciune, oboseala excesiva, tensiune oculara

18-03-2016
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Cum sa incep eu? Sunt la limita rabdarii, ba cred ca si asta e depasita.

Am 24 de ani, 45 de kg. Toate starile de rau au inceput de la 2 mari greseli pe care le-am produs la scurt timp una dupa alta, parca totul e iremediabil dupa acestea.

Am fumat un cui de marijuana (asta mi s-a spus ca era, nu pot crede pe cuvant, nefiind experimentata in 'domeniul' asta), dupa care mi s-a facut un rau intens, am avut un vertij in care toate imaginile mi-au facut stanga dreapta timp de 2 ore, palpitatii, am crezut ca mor, intr-un final m-am pus sa dorm, am reusit, de dimineata am fost bine.

Precizez ca a fost pentru a 4-a oara in viata cand am fumat asa ceva.

A doua mare greseala, la cateva zile distanta am luat pastila de a 2-a zi Postinor ( pentru a 5-a sau a 6-a oara ) in viata...stiu foarte mare greseala, cu toate ca alte dati nu am experimentat asa caderi sistemice ca si de data aceasta.

Dupa aceasta pastila, am simtit brusc o stare de oboseala, somnolenta ( altceva nu, la momentul respectiv) am dormit, dupa care la trezire, eram ametita, buimaca, credeam ca vor disparea aceste stari, dar din contra, pe zi ce a trecut s-au agravat:

- ameteli
- mi se strangea stomacul
- palpitatii la inima
- stari de rau generale

Si intr-un final aparitia unui vertij asemanator aceluia din incidenta cu marijuana, o stare de rau in tot corpul, toate imaginile au inceput sa mi se duce, intr-un asa hal ca si orbeam pentru cateva secunde.

Un mare ghinion ca o persoana care m-a prins in starea de rau a interpretat ca fiind vestitul ' atac de panica' si mi-a administrat imediat o pastila intreaga xanax ( era prima oara in viata cand am inghitit asa ceva), starea de rau nu era disparuta, nu ma puteam ridica de jos, in schimb simteam durere in tot corpul si ca adorm fortat ( adormeam probabil de la pastila)

Dupa 20 de ore de somn, in care simteam efectiv in timpul somnului cat imi este de rau, doar ca nu ma puteam trezi, picioru mi se misca singur, imi tresarea involuntar, ca eu nu il mai simteam, intr-un final m-am trezit.

Surpriza a fost ca mi-a ramas o stare de ameteala ( de plutire), vedere slabita, ingustata, slabiciune generala si oboseala incat nu sunt capabila sa fac un efort minim fara s ma simt epuizata.

Efectiv aceste stari ma tin de 5 luni de zile, sunt 5 luni de cosmar, cele mai rele din viata mea, si efectiv nu stiu ce sa fac in privinta aceasta.

O singura data am chemat ambulanta din pricina acestor stari, la care mi s-a facut un ekg scurt de nici un minut, o hemoleucograma, apoi trimisa acasa cu mentiunea : Ia niste vitamine. Aveam inclusiv mana amortita la venirea ambulantei, mana care a ramas slabita vreo 2 luni de zile de la incidenta...nu stiu cum de macar asta mi-a revenit la normal...dupa 2 luni.

Apoi vizita la doctorita de familie : care la citirea hemoleucogramei a considerat ca nu indica alte probleme, sa merg acasa.cu toate ca i-am spus tot ce s-a intamplat, absolut totul, ce am consumat, cum m-am simtit...mi-a spus ca ' iasa ele din organism la un moment dat'

Dupa o discutie cu prietenul meu care efectiv a plans cum ma vedea in starile alea, am luat decizia ca nu ne dam batuti si mai incercam, continuam investigatii, cu toate ca e greu asa, fara un medic care sa il intereseze ce s-a intamplat, caruia ii spui nu-i ascunzi nimic si tot ce iti spune e 'oare ce poate fi?' deparca l-ai intrebare cat e ceasu si nu stie cat e ora.

Sunt dezamagita si de mine, pentru greselile facute, la care nu aveam nici o prezumtie ca pot provoca atat de mult rau, in halul asta, dar si de sistemul medical, nu generalizez, sunt si medici de exceptie, dar am avut in continuare ghionionul, dupa toate cele, sa nu-l intalnesc nici pe acesta.

Cat mi-a permis situatia financiara pana acum am reusit sa fac:

Rmn 1, 5 T cerebral, pe care sunt doar 2 randuri scrise la eliberare : Chist de retentie la nivelul sinusului sfenoidal 1/2 stanga si fara leziuni evidente Rm

Angio Rmn cerebral, care mi-a fost facut fara substanta de contrast, Concluziile sunt bune

Ecocardiograma 2 D Doppler inima : in regula inafara de valva mitrala si tricuspidiana care sunt cu regurgitare grad 1

Ekg holter, la care inca nu am rezultatul, deabea pe saptamana viitoare

Tensiunea o am deobicei 100/60, 110/ 75, pulsul 80-89

Analize de sange, colesterol, trigliceride, albumina, bilirubina, hiv, sifilis, ca, mg, fe, b12, D, proteina c reactiva, vsh, fibrinogen, protombina.

Pana acum acestea au iesit in limite bune, inafara de vitamina D care este cu insuficienta.

Nu stiu efectiv incotro sa ma indrept! Stiu de la ce au fost provocate problemele, insa nu stiu ce anume au provocat.

Toxicologie nu am gasit ceva concret ( mentionez ca sunt din Timisoara), pentru ca nu am gasit un medic de specialitate cu care sa stau de vorba in aceasta privinta, se gasesc analize pentru metale grele, dar e greu de decis asa ca poti sa faci zeci de analize fara sa aiba vreo legatura cu problema ta)

La Endocrinologie am fost, la 2 medici, primul mi-a zis sa merg acasa ca si daca sunt dezechilibre nu am ce sa fac in privinta aceasta, dar hai sa facem totusi o eco la tiroida,.ecografia buna, nu ai noduli, acasa.

Am mai incercat la alt medic endocrinolog, am ales de data aceasta doctorita, gandindu-ma ca fiind femeie cunoaste intr-un mod mai sensibil acest domeniu.

La inceput m-a primit cu zambetul pe buze, hai sa facem analize tsh, ft3, ft4, ...a iesit tsh-ul putin mare peste limita, 0, 48, limita fiind 0, 47.

Cu rezultatul de la analize i-am aratat si ecografia anteriorara la tiroida, nici nu s-a uitat macar peste ea !! Ci mi-a propus sa ma intind si sa imi faca ea una...alta ecografia la care costul este de 200 de lei, dupa ce mi-a facuto pe aceasta, mi-a spus ca tiroida mea are un aspect hipo, si ca reiasa si ts-ul ca fiind hipo, dar ca nu ma pot simti atat de rau de la asta pentru ca are pacienti cu tiroida 100 si nu se simt atat de rau, sa merg acasa. Deci zambetul si preocuparea le-am primit pana am dat niste bani, apoi am fost tratata deparca eram un mezel pe banda...sincer nu exagerez, am fost insotita de prietenul meu care a vazut reactiile, ce s-a intamplat, si efectiv mi-a spus ca ii vine sa mai mearga personal pe la dansii mai odata pentru bataia de joc primita.

In incheiere, ce ar trebui sa fac? Corpul meu nu isi mai revine, pe langa acelea s-a mai adaugat ceva nou, imi pocnesc oasele doar daca misc un membru, odata m-am lovit usor din greseala in usa si s-a auzit deparca mi-au pocnit vreo 10 oase odata ( nu sunt chestiuni inchipuite) au fost de fata persoane care au auzit de la ceva distanta efectiv, am facut si un abces dentar, mi se distrug maselele, cad din ele, iar tot norocul meu ma indreapta la medici care sunt surzi la simptome si care au o viata probabil prea buna ca sa fie interesati de una deteriorata.

Mai este cava valabil in ziua de astazi inafara de prezumtia ca ar fi posibile atacuri de panica?

Mai este capabila medicina de altceva decat ceva care arata mura in gura gen o tumora de 10 cm pe vreun organ?

Mai sunt medici care sunt preocupati de starea de sanatate a pacientilor si recuperarea lor?

Eu stiu ca medicina este si un nivel de trai...dar este un nivel de trai cu angajament, care ar trebui sa aiba in plan salvarea vietilor, rezolvarea cazurilor.

Oricui ii poate fi usor sa dea cu crema pe o buba care se vede, sau sa isi procure un ceai de la farmacie cand e racit...cand vine vorba de ceva mai mult ce se intampla? 'Picam clasa'?

Imi cer scuze pentru longevitatea textului Imi cer scuze medicilor care vizualizeaza mesajul meu s va garantez ca nu am o intentie de generalizare si jignire, dar am o dezamagire profunda pentru pasele astea foarte proaste prin care trec si da, din vina mea au inceput, dar nu inseamna neaparat ca merit asta.
29 comentarii
2
18-03-2016, ora 20:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu cred ca daca tu nu te drogai si nu luai pilule de a doua zi, si stiai despre amandoua ca sunt periculoase, nu ajungeai in stadiul asta.

Voi, tinerii, cand va apucati sa faceti anumiti pasi in viata, credeti ca toata lumea e a voastra si ca nu vi se poate intampla nimic rau. Cel putin, nu voua personal. Si va loviti cu capul de zid. Pentru ca noi cei maturi nu va putem proteja sub cupole de cristal pina la sfarsitul vietii. Iar cand va loviti de greutati nu avem ce sa facem decat sa suferim o data cu voi si sa depunem toate eforturile sa va scoatem din bucluc, daca se mai poate.

In primul rand trebuie sa stii ca pilula de a doua zi poate provoca avort timpuriu. Iar avorturile pot provoca sindrom post avort constand in depresie, anxietate, uneori boli psihice si mai grave. Chiar daca mama respectiva nu a facut avort chirurgical. Asculta Conferintele dr. Christa Todea Gross petrnu mai multe amanunte.

In al doilea rand o pilula contine o cantitate de hormoni cat ai lua pilule zilnic vreo 2-3 ani. Tu in cat timp le-ai inghitit pe cele 5 sau 6 pe care le-ai inghitit tu ?

Bolile psihice au intotdeauna substrat chimic, fiziologic, biologic. Intra pe subiectele mele si gasesti acolo topicuri care expica stiintific acest lucru. Americanii fac o tomografie computerizata SPECT care se poate face si la noi in tara dar medicii nostri inca nu stiu sa o interpreteze. O sa iti dau mai tarziu linkul sa vezi cum arata activitatea unor creiere cu afectiuni psihice fata de unele normale ca acum sunt pe tableta si nu am putut sa iti raspund nici pe privat.

In anxietatea si depresie se modifica emisia de neurotransmitatori a creierului si a neuronilor. Deocamdata nu exista analiza pe persoane vii prin care sa te sectioneze pe creier sau pe neuroni sa verifice. Nu se poate. Asta nu inseamna ca nu exista boli psihice. Limbul e o parte din creier. Posibil sa il fi intoxicat cu bazaconiile pe care le-ai luat si sa fi facut anxietate.

Anxietatea este o boala cu zeci de simptome pe care ai tot timpul sa le studiezi in articole si studii pe net, facute de profesionisti. Ai simptome ale acestei boli. Chiar daca nu iti convine ca i se zice ca e o boala psihica. Nu e chiar asa. Are o baza organica, cum are orice alta boala.

Sapa bine si fa test anxietate pe net. Mergi la un psihiatru care sa te evalueze.

Intr-o luna cu un tratament care sa iti regleze neurotransmitatorii, ai putea sa te pui pe picioare.

In 90 % dintre cazuri anxietatea e o boala cronica. Vine si se retrage in episoade pe tot parcursul vietii. Are deci remisii dar ea tot revine.

Tinand cont ca totul a plecat de la intoxicatie cu substante si nu de la ceva genetic, presupun ca nu ai cazuri de boli nervoase in familie, atunci trebuie sa privesti lucrurile pozitiv. Ai sanse sa faci parte din cei 10 % care au un singur episod de anxietate si apoi se retrage complet. Deci sunt sperante.

Tratamentul pentru anxietate se face dupa 14 zile de simptome, cu sanse mari de a remite in timp cat mai scurt, 6 luni, un an. Daca lasi lucrurile sa taraganeze, treburile se pot complica. Ori doctorii au fost incompetenti si nu ti-au spus ca ai anxietate care e o boala, ori notiunea de psihiatru te sperie in mod nejustificat. Si astea sunt niste afectiuni care trebuie tratate, ca orice alta afectiune.

Medicina de azi trateaza ce poate si cum poate. Nici diabetul nu are tratament de vindecare la ora actuala dar asta nu inseamna ca nu exista. Nu exista mai mult. Trebuie sa accepti lucrul asta. Poate peste 10 ani va fi altfel.

Pune pe topicul de Boli ORL si rezultatele primelor analize cu chistul sinusoidal sau ce e, sa iti raspunda domnul dr Flueraru Valeriu.

Bine ai venit in lumea celor care sufera. Sa stii ca noi, cei care mai raspundem pe forum, suferim fara sa ne fi drogat si fara sa fi luat pilule de a doua zi.

Eu personal voi fi alaturi de tine si iti voi raspunde la toate intrebarile al caror raspuns il cunosc. Dar sa stii ca nu sunt de acord cu ceea ce faceti. Sunt mai multi tineri ca tine care au venit cu aceleasi povesti pe forum, droguri anxietate sau droguri depresie.

Astazi am fist cu sotul in alt oras si o tanara de 15 ani ne-a cerut 30 de centime sa dea un telefon. Era super drogata. Pentru ce ? Ce se intampla cu voi ? De ce va faceti rau cu mana voastra ?

Pur si simplu sa stii, domnisoara, ca sufar cand va vad sau cand va citesc dar mainile mele sunt legate. As fi vrut sa va opresc sa va faceti acele lucruri inainte de a suferi noi, ani intregi cu depresie sau anxietate.

Nu vreau sa aud filozofari. Vreau sa aud ca maine te duci la psihiatru, inghiti tratament si intr-o saptamana doua, esti pe picioare. Ne-am inteles ?

Sotul meu ia de 20 de ani antidepresive. Nu mai are gheara in piept, are energie, e bine mersi. Si tu poti face tratament o perioada pina te pui pe picioare. Multumeste-i lui Dumnezeu ca nú ai facut vreo psihoza si ca ai doar o nevroza usoara tratabila.
1
18-03-2016, ora 20:30
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
:-) Singurul lucru ce pot sa il apreciez, e atentia care mi-ai distribuito. Si acum, fara filozofari :

1. Nu am obisnuit sa ma droghez, nu am bagat in mine in viata mea coca, heroina, sau alte bazaconii...am fumat marijuana de 4 ori in viata, in 2-3 ani de zile, nu pot garanta ca ultima data a fost intradevar marijuana, spre ghinionu meu.

2. Am fost si la un medic psihiatru, ca am luat in calcul posbilitatea asta, care a considerat ca nu e cazul sa ma indop cu medicamente, simptomele mele parand a avea o cauza organica, nu psihogena.

3. Acele pastile de a doua zi, numarul lor care le-am luat a fost in ani, nu inghitite zi dupa zi, cu toate ca da, stiu, au fost greseli.

Sunt greseli pentru care si eu 'imi scot ochii', dar asta e, nu sunt perfecta, numai am ce sa fac decat sa incerc sa ma fac bine.

Sa sti ca nu orice inseamna anxietate, depresie sau altele.eu cred ca se abuzeaza cu aruncatu de afectiuni de genu.

Numai bine iti doresc..
0
18-03-2016, ora 20:48
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Ce sunt interesata acum.

De unde sti cat dozaj acopera o pilula de a doua zi? Pentru ca toata lumea spune bomba de hormoni, ori cat contraceptivele pe 6 luni, pana la urma nu stim nimeni exact cat si cum contine pastila, doar pentru ce e distribuita.

Sti daca contine alti hormoni inafara de levonorgestrel? Anume hormoni ai caror dozaj poate fi gasit in analizele endocrinologice ?!

Ai spus ceva despre limbu din creier care poate fi afectat de tampeniile care le-am bagat in mine, poti sa imi spui mai multe despre acea parte din creier? Si daca se vede acea zona la o imagistica?
0
18-03-2016, ora 20:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nimeni nu te poate obliga sa faci tratament.

Am o vecina care a stat 30 de ani inchisa in casa fara tratament si la 50 de ani a descoperit ca exista si ca se simte bine cu el, ca are alta viata cu tratament.

Bolile psihice au o cauza organica. Am un subiect cu titlu Cauze organice in depresie si anxietate.

Fa test de anxietate pe net si mergi la un fitoterapeut sa iti dea o schema de tratament pentru detoxifiere.

Nu ma lupt cu persoanele care vor sa sufere. Fiecare face ce il taie capul in viata. Majoritatea persoanelor nu vor sa accepte ca e ceva psihic din cauza stigmei, nu e ceva nou ce citesc. Fiecare cum isi asterne, asa doarme. Doar am raspuns orientativ. Nu doresc sa te conving de nimic.

Toate starile tale provin dintr-o disfunctionalitate a neurotransmitatorilor. Astia sunt niste hormoni (peste60) care se pot deregla. Ce analize faci pentru ei ? Ca nu exista.

Ai studiat tu articole pe net si pe Site-uri facute de psihologi profesionisti si nu ai anxietate care e o boala ? Nu cred ca ai facut treaba asta.
0
18-03-2016, ora 21:08
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Sa ne facem intelesi, nu ma cert cu nimeni, doar ca observ ca pur si simplu sugerezi de la prima ocazie direct in subiectul psihiatriei.

Nu ma cunosti, si doar pe baza faptului ca ma simt rau si ca asta se intampla in urma unor consumuri, ti-ai adaptat ideea fixa ca as avea ce ai tu sau alti zeci de oameni, aproape ca imi dai impresia ca te superi ca nu am fost de acord!!

Cum ar fi, ca un diabetic sa scrie oricui lesina, ca are diabet?

Sau oricui ii apar pete pe corp, ori eczeme, ca are diabet?

Sti tu mai bine ca un medic psihiatru cu 6 ani scoala si experimentat, care are zeci de pacienti zilnic, ca am eu afectiunile care le banuiesti? Daca ea m-a vazut si a considerat ca is cu mintile la locu lor inseamna ca nu m-am dus la medicul potrivit? Daca as fi fost diagnosticata cu vreuna din astea atunci ar fi fost potrivit?

Cei cu voi unii oameni?
0
18-03-2016, ora 21:15
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Este pentru primul site pe care eu scriu ceva si scriu pentru ca am intampinat niste probleme, am recunoscut greselile, nu le-am tinut secrete pentru mine, acuzand doar "raul de mare" pentru ca stiu ca ajuta in stabilirea unei indrumari, in schimb sunt acostata si judecata rapid ca m-am dat cu capul de tavan singura, deparca daca eram bine mai cautam ceva pe site=ul asta, si facuta nebuna in 2 timpi si 3 miscari.

Ti-am citit subiectele si comentariile de pe forum!

Nu vreau sa fac ca si tine si sa judec, dar sa o luam asa, nu ai altceva in cap decat boli psihice!! Traiesti in lumea asta, te invarti in majoritara pe subiectele astea si doar asta vezi in fata ochilor!!

Vezi peste tot depresivi, anxiosi, le bagi in cap tampenii de genu cat si religioase cum ca platim avorturile rudelor noastre, tu esti in toate mintile tale?

Daca te-as crede pe cuvant la tot ce spui, chiar as avea nevoie de o internare. Cum poti sa le spui unor oameni poate inca sanatosi mental ca ei sunt pedepsiti de Dumnezeu si trebuie sa le sugereze parintilor sa dea fuga la biserica la spovedanie, ca altfel Dumnezeu ne spintenca in numele lor?

Imi cer mii de scuze, imi e si rusine pentru cei ce vor citi astea, nu vreau sa te jignesc Clara, dar te rog sa ma eviti cu subiecte de genu tampite, ca nu sunt sanatoase, va creati propria lume de bolnavi cu idei bolnave de genu sustinute.
0
18-03-2016, ora 21:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Verifica prospectele pe net ale fiecarei pilule inghitite daca doresti sa vezi ce contine.

2. Stiu ca ar contine cantitatea cat pilulele pe 2-3 ani din conferintele dr Christea Todea Gross la Cluj, Timisoara. Ea e stabilita in Germania. In Germania femeile au patit atatea boli de la aceste pilule, incat au dat statul in judecata. Iar statul a dat o lege prin care pilula e prescrisa maxim 8 luni. Daca prescriu mai mult, medicii germani isi pierd licenta.

3. Acel organ din creier se numeste LIMB. Si e in mijlocul creierului. Nu ai cum sa vezi daca e intoxicat. Dar poti sa vezi activitatea creierului printr-o tomografie computerizata SPECT de inalta performanta. Creierul la oamenii bolnavi apar ca ciuruite.

4. Daca apesi pe iconita mea albastra la subiecte gasesti un topic cum se detoxifica glanda pineala. Parcurge-l.

5. Simptomele de atac de panica vin de obicei cu gheara in piept sau dureri in piept sau palpitatii. Orice medic psihiatru e dator sa trimita acel pacient initial la control cardiologic amanuntit. In conditiile in care totul e ok, se pune diagnosticul de anxietate cu atac de panica.
Acea cunostinta a ta presupun ca avea si probleme cu inima si probleme psihice. Poti sa ai si 10 boli deodata in timp. Nimeni nu te scuteste de nimic in viata.
Psihiatra i-a zis ca are si depresie. Simptomele depresiei nu au nici o taina cu simptomele bolilor de inima. Deci ceva psihic avea. De cele mai multe ori anxietatea merge mana in mana cu depresia,

Daca se trata de depresie anxioasa si simptomele legate de inima nu i-au cedat, ea nu trebuia sa spuna ca sunt de la depresia anxioasa si sa le lase in pace. Trebuia sa se intoarca la medic. Si medicul psihiatru i-ar fi spus sa mearga la cardiolog.

Tu poate crezi ca depresia si anxietatea sunt niste stari de spirit. Sunt niste boli. Cum e diabetul.
Exista o ordine inainte sa se puna diagnosticul psihiatric. Intai se face control endocrinologic si cardiologic amanuntit, ca sa se excluda cauzele organice. Asta e procedura.

Mergi sa faci niste teste de anxietate la psiholog daca ti-e mai usor.
0
18-03-2016, ora 21:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Ai o varsta tanara. Poti sa imi spui de ce esti bolnava si de ce umbli de pe acum din doctor in doctor ? Gandeste-te. Nu trebuie sa raspunzi. Viata iti va raspunde.

2. Ai scris in titlu ca ai senzatia de betie. Intra pe subiectele mele si citeste topicul Derealizare si Depersonalizare orientativ.

3. Nu sunt impotriva ta si nu te judec. Sunt pentru tine. Mi-ar placea sa scrii peste o saptamana ca ti-ai gasit tratament si te-ai facut bine.

4. Daca eram pasionata de avioane, scriam despre avioane. Am experienta de 22 de ani cu bolile astea. Cand o sa ai experienta de 22 de ani cu ceva, o sa stii despre ce vorbesti.

5. Nu cred ca e o rusine sa ai o afectiune psihica. O rusine e sa omori pe cineva sau sa furi. Ai o problema daca percepi o rusine din a fi bolnav de o boala X.

6. Nu cred si nu dai semne ca ai avea o psihoza, adica, nu cred cred ca esti o persoana cu mintile la nelocul lor. Nu ai o psihoza. Nu halucinezi. Nu delirezi. Ai o nevroza.

7. Nu te judec. Imi pare rau si sufar cand vad ca nu ascultati de sfatul parintilor si ca va faceti rau singuri. Nu esti prima pe care o citesc. Esti a 301. Pricepi ? Cu tine am rabufnit. Scuza-ma, te rog sa ma ierti. Dar sa stii ca sunt de partea ta. Si as vrea sa imi trimiti un mesaj mai tarziu ca te-ai facut bine. Daca as fi impotriva ta, nu mi-as pierde timpul pe forum.

8. In cazul afectiunilor psihice (dar ele sunt de fapt organice) ii merge bine pacientului daca impleteste 3 lucruri: medicatia, sedintele la psiholog, credinta. A spus-o un medic cu 50 de ani de experienta, care a vazut zeci de mii de cazuri in viata lui. Managerul Spitatului de Psihiatrie Nifon din Buzau.

9. Ai lipsa de energie insotita de lentoare motorie sau in gandire, lipsa de chef de a face lucruri ?
0
18-03-2016, ora 22:33
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Nu prea ma pricep sa descriu foarte bine simptomele, imi dau seama ca multe nu sunt in regula, am descris cat de bine am putut eu in subiectul l-am propus.

Tot ce vreau este sa aflu ce se intampla cu mine de ma simt asa, sa pot sa ma tratez fara alte prostii, fara so dau in altele.

De 5 luni nu am mai baut cafea, bauturi gen cola, pepsi, inainte cafeaua imi facea bine, ma linistea si energiza in acelasi timp, acum daca beau una, imi intra creierul in ceata si ma ia somnolenta de pic pe jos.

As fi vrut sa nu am simptome atat de tampite, era mai usor cu ma doare x, ma doare y, nu simptome asa cretine, cu care nu m-am mai confruntat si pe care aproape ca mi-e greu sa mi le explic mie. Mi se pare un chin sa patesti asa ceva.

Te rog sa ma scuzi si pe mine ca poate am exagerat cum ti-am raspuns, doar ca nu imi e usor prin ce trec si efectiv trebuie sa tin in mare parte pentru mine asta ca altii din jur nu pot intelege atata timp cat no patesc, prietenul meu intelege, insa imi e si mie aiurea deja sa tot discut despre asta cu el, deci trebuie sa ma simt rau si sa o cam tin pentru mine, pana reusesc sa ies din asta.

E cea mai rea perioada a vietii prin care am trecut, au fost si unele care pareau insuportabile, dar asta le-a intrecut pe toate :-(
0
18-03-2016, ora 22:37
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Am citit tot ce se putea citi in perioada asta, vrute si nevrute, inclusiv despre astea de care ai mentionat, derealizare, depersonalizare...oarecum inteleg la ce se refera, pe de alta parte nu inteleg nimic, pentru ca nimeni nu pare sa poata explica acele simptome! Nimeni nu le explica bine, am senzatia ca se pot si confunda cu altele...de asta, sincer iti spun, sunt niste chestii foarte ciudate si neobisnuite penru mine astea.
0
18-03-2016, ora 22:41
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Legat de contraceptive, pilule de a doua zi, am citit prospectul ala de m-a durut capu, nu, nu specifica ce este acel levonorgestrel, daca merg la endocrinologie nu as sti ce pot doza ca sa gasesc dezechilibrul ala de hormoni, care si cum o fi.
0
18-03-2016, ora 22:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. E o forma sintetica de progesteron.

2. Fa test depresie si test anxietate pe net. Si primesti pe loc raspuns.
0
18-03-2016, ora 23:10
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Doar progesteron? Nu contine si ceva sintetic estrogenilor?
0
18-03-2016, ora 23:11
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Mai simplu, ai fb? e mai usor sa comunicam pe chat decat prin mesaje pe un forum, daca da, cum te gasesc?
0
18-03-2016, ora 23:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Asta am gasit pe prospectul in spaniola de la Escapelle. Eu sunt in Spania momentan.

Nu cunosc amanunte.

Trebuie luat prospect cu prospect din ce stii sigur ca ai inghitit.

Mai poti da cautare Pilula provoaca avort timpuriu Conferinta Dr. Christa Todea Gross. Asculti conferinta si iti notezi. Vorbeste despre ele ce contin.

Te mai poti duce pe Subiectul meu: Marturii despre anticonceptionale, sa vezi ce au zis persoanele care au luat referitor la efectele secundare. Depresie sigur. Lipsa de energie tine de depresie.

Desigur ca pot da si steatoza hepatica si ca steatoza hepatica da lipsa de energie. Fa-ti ecografie abdominala sa vezi starea ficatului, a rinichilor. Chinezii spun ca bolile de nervi pleaca de la afectiuni ale rinichilor. Nu stiu daca e adevarat.
0
19-03-2016, ora 06:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vezi rezultatul de la holter. Cu el te prezinti la un medic cardiolog si intrebi daca poate afirma ca inima ta e complet sanatoasa, daca mai ai nevoie de vreun test sau tratament.

Ai putea sa faci si un control la neurologie.

Apoi, daca toate astea sunt bune, scrii simptomele cu liniute pe o foaie de hartie si mergi la psihiatru.

Un antidepresiv e o pilula care actioneaza si pe depresie si pe anxietate in acelasi timp. Daca intr-o luna esti pe picioare, inseamna ca a fost de la asta. Nu mi se pare ca ai un caz complicat. Urmeaza procedura standard: endocrinolog, cardiolog pt a exclude cauze organice si apoi psihiatru.

Vezi ce e cu acel chist.
0
19-03-2016, ora 12:25
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Am gasit ceva: spectroscopie Rmn.nu am vazut ct spect, o fi asta?
0
19-03-2016, ora 20:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aici aici filmuletul despre CT SPECT:

Un scurt dar relevant film cu Dr. Daniel Amen care demonstreaza cu imagini SPECT (CT cu emisie de pozitroni) ca psihiatria este o stiinta chiar daca pana acum s-a facut mai mult pe pipaite, pe incercari :

https://www.youtube.com/watch?v=esPRsT-lmw8

Aici linkuri cu articole care demonstreaza si explica bazele organice ale afectiunilor psihice.

http://forum.romedic.ro/prod/Depresia_si_anxietatea_-_simptome_si_mecanisme_de_boala_047244.html

http://forum.romedic.ro/prod/Biochimia_creierului_in_Anxietate_si_Depresie_089758.html

http://forum.romedic.ro/prod/Afectiunile_psihice_sunt_in_primul_rand_boli_fizice_087372.html

http://forum.romedic.ro/prod/Modificari_biologice_in_Depresie_078544.html

http://forum.romedic.ro/prod/5_boli_psihiatrice_majore_au_o_gena_in_comun_081167.html

P.S.: Nu cunosc. Suna si intreaba daca e asta si daca au doctor care sa iti interpreteze dupa ea daca ai anxietate sau nu.
1
24-03-2016, ora 17:40
Maxgs22
Nu este medic/terapeut
Maxgs22
Buna, si eu sunt cam in aceeași situație, ai rezolvat ceva, the truth?
0
20-04-2016, ora 22:49
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Ceau Maxgs22, nu am rezolvat mare chestie. Starile s-au mai ameliorat fata de cum au fost.

Am inteles ca esti intr-o situatie asemanatoare, am citit la mesaj privat ce investigatii ti-au facut tie.

Acuma, eu nu stiu ce se intampla in corpul tau, cum si cu al meu de altfel ma chinui.

Pot sa iti recomand sa faci niste investigatii totusi pentru excludere unor chestii neplacute si pentru linistea ta psihica :

- Un rmn cerebral la care sa incluzi si secventa urechii interne si secventa de angio rmn - Stiu ca, costa, dar daca stai dupa medici sa se gandeasca ei sa-ti faca..iti faci psihicul sa sufere in timp

Astfel poti exlude ceva grav, neurologic., numa bine asa mergi in completare cu ct-ul care l-ai facut.

- Fa o ecocardiografie la inima si un holter ekg pe 24 de ore.

- Radiografie toracica

- Ecografie abdominala

- Analize de sange : hemoleucograma, uree, creatinina, ALT(TGP), AST (TGO), glicemie, ldh seric, ck, ckmb, potasiu si sodiu seric, calciu seric, ionic, magneziu si fier si analiza gazelor arteriale sanguine, dupa care interpretarea acestora la un medic bun.

Si fa-ti si niste analize TSH, T3, T4, anticorpi tiroidieni si niste analize pentru glandele suprarenale sa vezi daca nu ti-ai dat peste cap aceste glande !

Nu sunt sigura, dar cred ca, drogurile printre toxicele continute te pot duce si la o acumulare de metale grele in organism ( nu stiu daca e adevarat, asa am auzit...poate iti faci si pentru astea sa vezi, ca si astea ingreuneaza corpul.

Mai mult decat astea, daca iti iasa bune, nu prea ai ce sa faci cred, decat sa-ti lasi corpul sa isi revina... stiu ca par destul de multe investigatii, dar le faci pe rand, cum poti, dar fale...excluzi fizic si te mai linistesti psihic.

Dupa investigatiile astea, daca iti ies bune, poti sa iti faci niste perfuzii, una pe saptamana, cu ser fiziologic, pentru curatire celulara - totusi cere sfatul medicului inainte daca e ok sa faci asta ca eu nu sunt medic...asta m-a sfatuit pe mine o doctorita.

Sanatate...si sper sa ne revenim complet.
0
21-04-2016, ora 08:29
Maxgs22
Nu este medic/terapeut
Maxgs22
Bună,
Am făcut o mare parte din analizele de care îmi zici, toate ok, cred ca cele de sânge ar trebui sa le mai fac, astăzi merg sa iau și rezultatul rmn, care e ok din cate mi-au zis.
Am observat în ultima vreme ca dacă stau acasă liniștit, ma odihnesc, fac și putina mișcare, totul e ok. Calvarul începe când merg la serviciu și încep sa cred ca totul e psihologic sau din cauza oboselii.
O sa mai merg la încă un neurolog sa mai vad încă o părere.
Sper sa ne revenim cat mai rapid.
0
21-04-2016, ora 09:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pina sa mergi la neurolog, fa orientativ Test anxietate si Test depresie pe net.
0
05-09-2018, ora 14:45
anonim420
Nu este medic/terapeut
anonim420
Buna!!! FIX aceeasi problema o am si eu si ma scoate din minți!!! te rog spune-mi ca ai gasit un leac
simt ca ma decorporalizez.
0
04-11-2018, ora 17:11
Mihail99
Nu este medic/terapeut
Mihail99
Bună ziua. Ma aflu într-o situație asemănătoare cu cele prezentate mai sus. Vreau sa știu dacă a găsit cineva cauza/remediu acestei probleme?
1
20-03-2019, ora 14:46
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Voi, cei din ultimele 2 comentarii mi-ati lasat si mesaj privat parca, nu ? :)
Va inteleg, stiu cum e sa te simti aiurea si sa stii ca nimeni din jur nu poate sa perceapa asta, cel putin nu la nivelul la care te chinui tu, si noi cand ne simteam perfect inainte, am fii perceput foarte limitat acuzele altora cand se simteau rau.
Din pacate, nu va pot ajuta cu ceva in special, pentru ca nici eu nu am gasit vreo "reteta speciala", asta-i tot ce pot sa va spun, sa faceti niste eforturi financiare, si sa va faceti analize / investigatii mai amanuntite.
Conteaza si de la ce a pornit la voi, daca a pornit tot asa din cauza unui consum de substante interzise, atunci e clar ca asta vi-a dereglat ceva, din pacate fara investigatii nu ve-ti stii oricum ce anume, chiar si cu ele, posibil sa fie disfunctii / dereglari provocate care sa nu se vada.
Ce pot recomanda ca sa va simtiti mai bine, sa va reveniti cat de cat in timp, e un sfat de care nici eu nu prea ma tin...odihna si hidratare, sunt mai importante decat mancarea, alaturi de astea...timp, timp in care incercati sa aveti grija de voi si aveti rabdare ca corpul sa se refaca cat de bine poate el.
Mai este ceva ce am auzit, acum nu stiu daca sa ofer sfatul asta, mai ales daca aveti anumite stari de rau...sauna.
Cineva sfatuia ca daca vrei sa te lasi de fumat, ma refer la tigari acum, sa dai vreo 3 zile la rand pe la sauna, ca iti va fii mai usor sa te lasi dupa, pentru ca vei elimina toxinele din corp, nicotina etc, prin transpiratia provocata de sauna, deci...inseamna ca poate functiona ca eliminare si in alte cazuri :)
Trebuie sa aveti grija totusi, daca aveti atacuri de panica, stari de rau, palpitatii, probleme cu respiratul, cu tensiunea..
Asta e si ceea ce face sa fie dificil pentru psihic cand ai o pasa foarte proasta, cand te simti foarte rau, ca din instinctul de supravietuire vei avea tendinta sa te comporti cu tine ca si cu un ou pe care te feresti sa-l spargi..si asta nu e neaparat rau, dar totusi anxietatea rezultata din asta e dificila, pentru ca vrei sa faci sa-ti fie bine, si nu mai stii ce si cum sa faci, in special sa nu-ti agravezi.
0
20-03-2019, ora 14:56
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
As mai avea o solutie, asta ce mi-a venit ca si idee, si cred ca ar functiona, dializa, dar nu stiu cine ar fii de acord sa iti faca asta.
La dializa se filtreaza sangele, deci daca rinichii tai nu au reusit sa-ti curete corpul calumea, dializa ar face asta fortat, ai avea sangele reinoit...poate cateva ture de genul acesta ar ajuta.
0
20-03-2019, ora 14:58
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Daca incearca careva, oricare din metodele propuse de mine / parerile mele, chiar va rog sa reveniti si sa ne spuneti ce ati facut si cum v-a ajutat :), ajuta, la fel cum ai simtit tu la randul tau ca doresti sa fii ajutat :)
0
19-08-2020, ora 20:32
Leo 68
Nu este medic/terapeut
Leo 68
Buna seara! Cum va mai simti-ti? Ms
0
06-09-2020, ora 05:20
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Poti incerca spitomin de la psihiatru
Este anti anxietate asemeni xanax dar nu da dependenta si sedare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.