Ameteala, tiuit in urechi, spasme musculare. Ce poate fi?

16-10-2015
annela
Nu este medic/terapeut
annela
Buna ziua!

Am 26 de ani si postez aici in speranta ca poate cineva se confrunta cu aceleasi simptome ca si mine.

Daca stau sa ma gandesc in urma, totul a inceput aprox. acum 5 luni cu un tiuit in urechea dreapta caruia nu i-am dat prea mare importanta (si care nu a disparut deloc de atunci).Apoi am inceput sa am spasme musculare pe tot corpul pe care le-am pus pe seama unei lipse de calciu sau magneziu.

Acum aprox.3 luni am inceput sa am dureri sub coaste tot mai frecvente.Am fost la mai multe controale am facut ecografii si nu s-a gasit nimic. Apoi, dupa o perioada am inceput sa am ameteli, probleme cu concentrarea si am o stare de parca as fi baut alcool, nu ma simt complet lucida.
Recent, am inceput sa am dureri foarte mari de incheieturi care se muta de la o incheietura la alta, precum si dureri de muschi. Am avut si perioade in care imi amorteau mainile si picioarele foarte repede,
De asemenea cateodata simt un gust ciudat in gura care parca vine din spatele nasului. La ORL mi s-a spus ca nu am nimic la sinusuri si ca toate simptomele ar fi din cauza unui reumatism insa as dori si alta parere.

Am facut o serie de analize de sange, de tiroida, proteina C reactiva etc. si toate au iesit bine (au fost totusi modificari in ceea ce priveste nr.de neutrofile (40%) si nr de limfocite (45%) dar doctorul a zis ca nu indica nicio problema).

Mentionez ca imi este foarte greu sa imi desfasor activitatile de zi cu zi, nu ma mai simt eu insumi.

Am programare la neurolog sapt viitoare, dar pana atunci as dori sa stiu daca a trecut cineva prin asa ceva, sau are vreo idee despre ce ar putea fi vorba.
Multumesc!
3 comentarii
0
16-10-2015, ora 15:56
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Va recomand un CT cerebral.
Dr. Macsuta
0
10-11-2015, ora 13:48
annela
Nu este medic/terapeut
annela
Intre timp am fost la neurolog si am facut si un rmn cap nativ cu urmatorul rezultat:
leziune unica in hiposemnal T1, hipersemnal T2Flair cu diametrul de 3 mm localizata insular stang cu aspect de demielinizare, nespecifica.
Fara alte modificari de semnal la nivelul substantei cerebrale.
Fara restrictie de difuzie sugestiva pentru proces acut.
Spatii lichidiene pericerebrale normal dimensionate
Sistem ventricular pe linie mediana normal dimensionat.

Datorita faptului ca momentan sunt suspecta de scleroza multipla am facut de asemenea si un test Potentiale evocate vizuale care a iesit normal.

Va rog sa imi spuneti ce as mai putea face ca sa confirn sau sa infirm diagnosticul deoarece medicul neurolog mi a dat niste suplimente alimentare si a zis ca ne vedem peste 2, 3 luni si sincer sunt mult prea stresata sa astept atat fara sa fac nimic.
Va multumesc
0
11-11-2015, ora 10:56
Raluxoxo
Nu este medic/terapeut
Raluxoxo
Mergeţi la o clinica neurologica pentru mai multe investigaţii, eu cred ca problema este neurologica, sper sa găsiţi un medic bun !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.