Ameteala, tremuraturile si stare de rau

30-05-2012
ramobm
Nu este medic/terapeut
ramobm
buna ziua sunt ramona din maramures de ceva vreme ma simt tot mai rau am facut toae analizele de sange, ecografii abdominale, raze la plamani nu am nimic insa de vreo 6 luni nu scap de ameteala stari de tremurat si stare de greata...aduc la cunostinta faptul ca am avut o perioada foarte grea plina de stres si probleme ultimul pas pe care lam facut a fost sa merg la un psiholog de acolo la psihiatrie in afara de o mica anxietate cu atac de panica altceva nu am totul este perfect psihic ma speriu doar de la ameteli deoarece nu stiu ce se petrece cu mine din toate analizele facute am o cervicala deja am ajuns sa nu mai stiu ce sa fac unde sa ma duc am fost de urgenta la spital le am explicat ca am niste ameteli si se invarte totul cu mne chiar si cand stau in pat mi au dat de moment ceva sa mi treaca fara ami spune un diagnostic sau macar un control va rog ajutati ma si spuneti mi ce se petrece de ce am aceste ameteli groaznice in fiecare zi cu ele ma trezesc cu ele ma culc.va multumesc
18 comentarii
0
30-05-2012, ora 12:22
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Buna, da ceva pentru circulatie ti-au dat?? Sau cel mai indicat e sa faci parerea mea un consult neurologic, dar pot fi simptomele atacului de panica.

Cunosc pe cineva cu atac de panica si tot are ameteli.

Parerea mea mergi si la un consult neurologic.

Sanatate
0
30-05-2012, ora 12:24
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
La neurolog cere sa te lamureasca ce-i cu acea cervicala despre care nu prea scrii clar
0
30-05-2012, ora 13:13
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Buna, si eu am ameteli de 4 ani de zile si nici in acest moment nu am reusit sa gasesc cauza si tratamentul corespunzator. Pot fi multe cauze care declanseaza vertijul doar ca trebuie sa ai rabdare si ceva banuti ca sa iti faci multe investigatii. Atacuri de panica am avut si eu vre-o 2 ani la rand si mi-au trecut, trebuie sa ai incredere in tine ca vor trece, poti sa iei calciu cu magneziu si complex de B-uri, te vor ajuta si poti sa mai iei ceva sedative din plante care nu creeaza dependenta. Nu trebuie sa te duci la psihiatru, deobicei atacurile de panica se declanseaza din cauza lipsei de vitamine sau poate fi o disfunctie a glandei. Poti sa mergi la un neurolog sau la un ORL sa vezi cauza acelei ameteli. Stiu ca este foarte greu cu toate aceste stari si iti ingreuneaza toate activitatile zilnice dar nu te descuraja, daca iti permiti sa faci si un CT ca sa fii linistita dar sigur la neurologie daca mergi iti va da sa faci un tomograf. Iti urez bafta, multa rabdare si sanatate, daca vrei sa vorbim imi poti scrie, eu sunt Cristian din Piatra - Neamt.
0
30-05-2012, ora 13:29
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
In legatura cu cervicala este posibil sa ai o spondiloza care se trateaza daca o iei din timp, eu te sfatuiesc sa mergi totusi la neurolog si sa ii spui tot ce te doare si toate starile tale, si mai cred ca tremuraturile pe care le ai sa fie tot de la spondiloza, nu te speria se trateaza. Multa bafta!
0
30-05-2012, ora 14:22
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
TI-AM TRIMIS UN MESAJ PE PRIVAT!
0
30-05-2012, ora 18:01
ramobm
Nu este medic/terapeut
ramobm
va multumesc pentru sfat.am fost si la neurolog mio zis ca am spondiloza cervicala recunosc ca am dureri de coloana si in jurul ceafei insa pe mine ma sperie aceasta ametiala nedescoperita dimineata cum ma trezesc tremur toata parca as fii fost la o nunta si nu as fii dormit toata noaptea desi ma odihnesc bine insa de la ameteli si stare de rau numa as dormi nu am chef de nimic si de la asta am facut anxietate cu atac de panica...am ajuns sa stau la calculator si dupa circa 20 de min de citit sau scris nu mai vad decat ceata credeti ma am ajuns sa nu mai stiu la ce doctori sa merg ca toti numa iti iau banii se uita la tine si nu ti spun absolut nimic cam cear fii problema
0
30-05-2012, ora 18:07
ramobm
Nu este medic/terapeut
ramobm
am fost la toti doctorii si nimeni nu mi gaseste nimic, de la atata disperare ca nu stiu ce am am dat in anxietate cu atacuri de panica atunci cand ma stresez sau ma enervez vad o ceata in fata ochilor vine o ameteala si ma speriu ca nici macar prin moluri sau locuri mari ori shoppinguri am ajuns sa nu ma mai duc ca simt ca fuge pamantu de sub picioarele mele si atacu de panica este gata.si domle pt ce?pt niste ameteli groaznice caruia nu sa aflat un diagnostic
0
31-05-2012, ora 09:56
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Buna, ce ti-a zis neurologul cu privire la ameteli? Ti-a dat sa iei ceva pt ameteli sau pt circulatia cerebrala??

Uite tulburarile psihice se dezvolta tot pe fondul stesului acumulat, oboselii, nemultumirilor sufletesti, a vietii haotice s.a multi factori.

Poate atacul de panica si anxietatea a venit al pachet cu ameteli pe care nu le-ai observat la inceput pe ca iti era rau, dar acum ele nu mai trec tu intri in panica si nu stii cum sa reactionezi.

Ai patit ca o prietena de amea care are dureri mari de cap si niu mai trec si nu le-a gasit cauza de atitea ani, si ea la fel cd o doare capul face atac de panica, anxietate, stare generala de rau cu ajuns la urgente s.a

Am trecut si eu prin asta anxietate si tot paketul + ameteli dar cu tratament mi-au trecut si acum de ma mai apuca cite ceva nu m mai sperie si ma calmez singura. Cum a apurut aceasta problema a ta o sa dispara stai fara grija, dar fa ceva ca te simti mai bine. Multa lume sufera de asa ceva din cauza stresului care ne doboara si nu stim cum sai facem fata. Despre moluri aveam si eu asa ceva pur si simplu mi se facea rau in multime, mia trecut nu mai am nimik, din contra ies din casa.

La psihiatru ai fost? Poate sa incerci cu ceva homeopat, sau pe naturiste ?? Dar zii neurologului sati dea ceva de ameteala si mininka acum primavare cit mai m fructe de sezon, corpul are nevoie de multe vitamine.

Zimi ce ti-a dat neurologul?
0
31-05-2012, ora 11:36
ramobm
Nu este medic/terapeut
ramobm
va multumesc pt raspuns da am fost la neurolog mia zis ca mie stramba rau coloana si ca e o spondiloza cervicala mia dar ketonal si tot felu de antiinflamatorii insa degeaba doar mi am distrus stomacul cu ele.dupa toate consultatiile la medici nu mia mai ramas decat la psihiatru unde mio zis ca am o mica anxietate cu atac de panica mi au dat niste pastile usoare dar degeaba numa nu pot scapa de aceasta stare parca bat pasu pe loc si numa nu mi pot reveni am ajuns ca am renuntat si la birou deoarece la un moment da t nu mai imi gaseam starea linistea ma simteam incordata speriata ametita tremuram ca varga de la panica e foarte greu desi ma controlez tare greu pot sa revin inapoi la cum eram candva
0
31-05-2012, ora 12:35
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
Nu stiu daca ai citit mesajul meu pe care ti l-am trimis, dar tot asa eram si eu ca si tine, dorind si eu sa renunt la munca de birou pe care o am, dar mai bine ca nu am renuntat pt. ca asa aveam o ocupatie si nu ma gandeam tot timpul la atacurlie mele.Eu nu putem nici singura sa ies pe strada imi era teama sa nu cad pe undeva, prin magazine nici vorba, dar incet incet mi-am revenit cu tratament luat 9 luni de zile si acum dsunt mult mai bine.Merg si pe strada singura si prin magazine fara teama. Trebuie sa ai rabdare dintr-o data nu o sa treaca, daca te intereseaza si a itimp de citit sa-ti recomand niste carti sa le citesti, te vor ajuta.Si acum cateodata cand ma supar sau sunt stresata mai simt ameteala, dureri de cap, dar trec.Nu mai merge la medici, nu ai nimic, decat la un psihiatru eventual sa ti dea un tratament usor., am fost si eu la zeci de medici si aici in oras si in cluj dar degeaba bani aruncati in vant, totul vine din noi, din mintea noastra.Si eu am avut probleme nu f. mari dar a fost de ajuns stresul si lipsa de comunicare.Asa ca iesi nu sta in casa, fa plimbari si ai sa vezi ca o sa fie bine.Daca mai doresti sa vb lasa-mi un id. de mess sau aici astept sa imi zici cum te mai simti.
0
31-05-2012, ora 14:28
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Buna ce nu inteleg eu de ce neurologul nu ti-a dat nimik de ameteli?? In fine ce sa mai zic bani aruncati pe consultatii degeaba.

Are dreptate alecsiaadina, nu ai nimik fizic ci ceva sa declansat psihic si organizmul reactioneaza si iiti da toate starile astea.
Ascultane pe noi pe astia care am trecut pn acest kin, o sati treaca doar amintire o sa ai sa zici ca da am avut asa ceva.

Important vorbeste cu cineva sa te asculte sot, prieten, mata tata etc, vorbeste spunele ce ai pe suflet sa te ajute, sa te sustina, caci in aceasta situatie e ft greu singur. Incearca sa te calmezi singura sati controlezi singura fricile si panica, nu e nimik real e doar mintea noastra care ne face feste.

Practica relaxarea f mult, odihneste-te si mininca sanatos, si nu fa greseala sa te inkizi in casa, iesi vb cu lumea, plimbate, daca nu poti singura iesi cu cineva si nu renunta la serviciu.

Poti sa te mai duci vinerea la Sf. Maslu care ajuta ff mult in starile de frica, panica s.a

Eventual poti sa mergi si la un psihiatru care sigur iti va da tratament, care din pacare atentie... da dependenta. Poate sa te ajute la inceput sa te calmezi si apoi sa le lasi treptat fiiindca ele nu rezolva problema de la radacina, ci doar simptomele, odata lasate problema poate reveni oricind, de aceea toate speranta este doar in tine insusi, tu trebuie sa te ajuti singura caci tu te cunosti cel mai bine.

Stiu pn ce treci si nui usor, dac poti citeste carti in domeniu documentaeaza-te vb cu persoane care au trecut pn asa ceva.

PS alecsiaadina despre ce carti spui tu mai sus?? Daca vrei scrie si noua denumirea si autorul, ma intereseaza domeniul. Mersi anticipat

Sa mai dai vesti despre tine. Sanatate
0
31-05-2012, ora 15:47
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
buna! eu pot sa va spun ce carti am citit si mi-au fost de mare ajutor:-, , PUTEREA MAGICA A GANDULUI" de David Schwartz; Secretul - Rohnda Byrn; Forta puterii pozitive- Norman Vincet ; Puterea extraordinara a subconstientului tau- Joseph Murphy; toate luate de aici de pe net si citite.Sunt super.Tu tatiana08 ai fost in aceiasi situatie?acum esti bine?
Cati ani aveti voi? eu am 40, si a inceput de pe la 38.Sa stii ca mie nu mi-au dat dependenta de loc medicamentele.Bine am primit si un tratament usor.Dar de mine a depins vindecarea, poate si intr-o masura mai mica de medicamente. Cu greu am acceptat aceste atacuri de panica, dar nu mai vreau sa ma gandesc la ele, a fost oribil.Cine nu a trecut prin asa ceva nu are de unde sa stie.
Astept vesti de la toti, si multa sanatate.
0
31-05-2012, ora 16:28
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Buna, eu am 32
.Si sa intimplat treaba pe la 30, bine ca la mine a fost mai greu cu Toc cu anxietate si ceva depresie .A fost fffff urit si greu. Am luat 5 luni anti depresive si treptat le-am aruncat.N-am avut nici un fel de dependenta dar stiu de la alte persoana care sau confruntat cu simp. dependentei.

La mine a debutat cu dureri mari de cap care nu treceau, tesiune mare, dureri dupa ceafa si o stare de ameteala de parca pluteam sau calcam prin strakini, imi scapa totul din mini.

Am inceput cu doctorii, analize, RMN la cap, neurolog, s.a rezultat nimik sanatoasa, Rmn nu arata nimik probleme si dupa un ling chin de vreo 6 luni singura mi-am dat seama ca aici ii de psihiatru si restul cred ca stim cu totii cum e.

Apoi am mers pe 3 luni cu naturiste si anume pe circulatia cerebrala(gincobiloba s.a).
Dupa care am facut sedinte de bioenergie si tratament homeopat, apoi mam saturat de toate si de aruncat bani si n-am mai luat nimik, m-am dus la maslu la liturghii, si usor usor mi-am revenit ajutindu-ma si singura. Fac miscare multa, aleg dimineata jum. de ora ies in oras, citesc mult in domeniu, si acum sunt ok.
Vorba ta kiar daka ma mai apuca ceva nu ma mai sperie stiu cai toc sau anxietate sau obosela si stiu cum sa-i fac fata.

Pe Murphy la-m itit si eu cred cam inrosit toata carea subliniind cu rosu cei important, si am m cumparato de vreo 5 ori facind-o cadou la prieteni. forta gindirii pozitive am citit-o si pe asta, secretul la fel si multe altele care ma-u ajutat enorm.

Psihoterapie n-am facut dar singura mi-am dat seama ce a dus la toata suferinta mea, sunt sensibila pun totul la suflet si sufer pt toti. Noi femeiile ar trebui sa avem m multa grija de sufletele noastre sensibile caci nimeni dar absolut nimeni nu o poate face in locul nostru. Si in final cui ii pasa de noi??

Am citit undeva un citat si mi-a placut enorm: Pe primul loc eu, pe al 2 loc eu si pe al treilea loc tot eu. Daca vom fi noi sanatoase si fericite automat si cei de alaturi vor fi. Cam atit.

Tu cum est acum? mai ei tratament?

Va doresc la toti rabdare multa cu voi si sanatate!!!!
0
01-06-2012, ora 09:06
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
BUNA !
Acelasi lucru l-am facut si eu ca si tine, analize, RMN la cap, neurolog, cardiolog, glanda toate iesind bine, nu m-as fi gandit la psihiatru dar asta a fost am ajuns si acolo, si bine am facut. Tot asa a inceput si la mine, am pus totul la suflet, am fost dezamagita de persoane dragi mie, dar a fost alaturi de mine sotul si fiica mea care m-au inteles si ajutat, cu toate ca ea avea 10, 11 ani m-a inteles mult. Sunt si f.sensibila si nu prea e bine, dar asta e. Acum nu mai iau nici un tratament decat ceai de paducel pt. tensiune imi mai creste din cand in cand, mai iau magneB6, omega 3, din cand in cand si c-am atat.Incerc sa trec peste unele ameteli care mai apar din cand in cand. Si la tine mai apar???
In rest incerc sa invat sa nu mai pun la suflet nimic, trebuie sa ma bucur ca am un copil sanatos, destept, cuminte., si in rest ce o fi, dar cateodata nu pot.
Astept sa mai vorbim!
1
01-06-2012, ora 10:14
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Salut, si eu am o fetita de 9 ani. Si eu sunt suparat pe mine insami ca sunt cum sunt, ca nu sunt m puternica si unele kestii le pun la suflet, si n-ar trebui, ar trebui sa trec pe linga ele pur si simplu.
Incerc sa nu mai sufar pentru fleacuri, sa am mai multe rabdare cu mine si cu toti, dar e foarte greu. Imi zic gata nu mai ma intereseaza nimik, nu ma mai supar nu ma mai enervez, dar cum apare ceva ma dau iarsi peste cap si nu mi-e bine. nu stiu si sensibilitatea asta e o trasatura de caracter, cred. Mi-a zis cineva ca singura imi fac viata un kin ca nu stiu sa ma detasez si sa-mi vad de viata mea si sa ma gindesc la sufletul meu.Dar lupttam si cu speranta inainte.

Ameteli n-am mai avut de mult, dar la mine nu erau din alea de se invirtea totul in jur ci aveam o stare de pluteala, mai aveam si stari de nervi din orice, nimic nu ma multumea, si nu aveam rabdare cu fata la teme. |Slava Domnului ca nu mai sunt asa nervoasa. Am si eu in casa ceaiuri antistres, de roinita, tei s.a Mai iau si eu depinde de situatie magne b6, catinofort, persen, calmogen mai rar distonocalm jum de pastila.

Ce sa mai zi, c totul depinde de noi cum percepem lucrurile, dar gata cu tristetile sa ne bucuram de viata si de copiii pe care ii avem sa le zicem LA MULTI ANI ca azi e ziua lor si sa invatam ca orice necaz e o lectie de viata, ne face mai puternice mai luptatoare si poate de ce nu sa le oferim un ajutor celor ca in situatia noastra.

Sa ne auzim numai de bine si sanatoase!!!!
0
06-06-2012, ora 08:33
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Salut, ce mai faceti fetelor Ramona, Alecsiaadina, cum va mai simtiti?
0
14-07-2012, ora 07:07
alexaiulia
Nu este medic/terapeut
alexaiulia
Buna, si eu ma confrunt cu situatiile in care va aflati cei de aici.Aeceleasi ameteli, frica, panica, transpiratii excesive, dar ceea ce am eu in plus este fapul ca dupa fiecare ameteala( mai puternica, mai usoara) ma duc la baie( am scaun). asta se intampla fie noapte, fie zi.
de asemenea, am observat ca aceste ameteli au debutat odata cu canicula de afara.Ma gandesc sa fie si asta o cauza? Am fost la medicul de fam. mi-a facut analize, calciu mg fier, glicemie, mi-au iesi ok totusi iau si acum suplimente cu vitamine. Intentionez sa merg si la un neurolog, insa ma sperie fapul ca s-ar putea sa nu rezolv, sa ma trimita de la un medic la altul si tot asa.Recunosc ca si eu am o viata stresanta, cine nu are...
Oricum, daca voi merge saptamana care urmeaza la neuro, va voi anunta.
O recomandare pt stari de panica, frica, ar fi Aspacardin, Are doar potasiu si mg si la mine azi noapte a functionat.M-am trezit cu ameteli, transpiratii, scaun imediat, pe urma am luat un aspacardin si am adormit usor
Sanatate tututror!
0
06-10-2014, ora 08:18
cornel1234
Nu este medic/terapeut
cornel1234
si eu ma lupt cu ameteala de 8 ani de zile cateodada ma astept la cei mai rau sau saturat si medici de mine multi ma trimit de la un doctor la altul si acelasi raspuns iesti sanatos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.