ameteala, ureche infundata, se invarte totul cu mine ca pe un carusel

06-06-2008
timisoreanca
Nu este medic/terapeut
timisoreanca
Buna seara!

Am 40 de ani, sex masculin.
ma confrunt cu ameteli de cativa ani! pur si simplu nu se depisteaza cauza aparitiei lor.
insa ametelile au inceput sa revina tot mai des, si sunt mai puternice ca intensitate.
inainte de a sti ca ameteala e pe drum, mi se infunda urechea( in special cea stanga) avand senzatia ca si cum cineva mi-ar introduce un deget in ureche cu forta, si ar impinge f tare spre interior.
dupa acest " anunt" al urechii, apare ameteala cu durata de cateva secunde-pana la 1 minut, cand se invarte totul cu mine, ca pe un carusel. uneori cu transpiratii reci.
pe punctul de culme al ametelii am senzatia de tragere in jos, ca si cum ar cobori un lift foarte rapid si nu ma mai pot tine pe picioare.
de-a lungul timpului, am facut toate investigatiile care se impun: RMN, consult endocrinologic, cardiolog, orl, sange.
luna trecuta, am repetat aceste examene medicale, cu exceptia RMN, si neurologie.
Insa ptr ca sistemul medical din Germania este de asa natura incat o programare iti este fixata intre 2-5 saptamani, mai trebuie sa astept pana imi vine randul la neurolog( si numa acesta imi poate da trimitere la RMN)
analiza de sange a iesit ca la carte, cu inima nu am probleme, la tiroida s-a depistat un lob mai mare decat celalat, insa e in limite normale( in acest sens, mi s-a prescris o tableta de Jodetten ce contine 1350 micrograme calium dioxid, una pe saptamana, urmand ca dupa 6 luni sa mai efectuez o vizita la endocrinolog ptr a se vedea daca tiroida lucreaza la capacitate totala)
consultatia la orl, am facut-o in urma cu cateva zile, o serie de teste de echilibru, audiograma, si totul e in ordine.
la indicatia medicului de familie am luat o tableta de betahistina( in romania se numeste betaserc) de 12 mg.
nu m-a ajutat in nici un fel! ametelile erau la fel de neplacute! o singura zi am luat 2 tablete pe zi, dar degeaba.
orl-istul a considerat ca betahistina( betaserc) nu este cea mai potrivita, si mi-a recomandat Piracetam-CT 1200 mg, una seara, dupa cina.
prima zi m-am simt bine fara ameteli( dupa a doua administrare). Dupa ce am luat aseara, a 3-a tableta, astazi in decursul zilei ametelile si senzatia de presiune pe timpan au revenit in repetate valuri, ca inainte de inceperea vreunui tratament.
multumesc de pe acum, ptr raspunsurile ce le voi primi.
7 comentarii
0
13-06-2008, ora 00:00
teocezi
Nu este medic/terapeut
teocezi
Si eu ma confrunt cu ameteli in ultimii ani care in ultimele luni au devenit mai puternice. Si eu iau betaserc de 10 zile, nici o amelioraer pana acum, dar am inteles ca-si face efectul dupa o luna.

Daca ii dai de capat am rugamintea sa postezi cauza si aici pe forum. Sunt convinsa ca vei ajuta pe multi.

Multa sanatate!
0
21-06-2008, ora 00:00
kapishon
Nu este medic/terapeut
kapishon
Shi eu ma confrunt cu ametelile de vreo 8 luni deja, plus ca am avut shi 2 atacuri de panica. Am incercat mai multe. Am luat shi injectii shi pastile, ma ajuta doar pentru moment, apoi reapareau simptomele, ba chiar se amplificau. Sunt din Republica Moldova, poate aici pastilele au o alta denumire, insa, m-a ajutat Vestibo, Kavinton, +injectii "Papaverin" shi Magneziu intravenos. La sfarshitul tratamentului simptomele (aproape) disparuse total. Am venit in Moscova, in doua saptamani au inceput iarashi ameteli shi mai puternice plus inca un atac de panica.
Aici medicii mi-au dat Kavinton Forte, Tenoten, Glicin, insa nu m-a ajutat nimic, in sfashit am ajuns shi eu la Betaserc, care ins a fost mult laudat de medici.
Mai sus s-a vorbit de Betaserc, doar ca nu intseleg de ce s-au luat doar 2-3 pastile??
Pai mi s-a prescris(shi in instructiuni e specificat) Betaserc 16 mg de 3 ori pe zi. Insa pe site-urile ruseshti gasesc in mare parte specificata doza de 24 mg de 2 ori pe zi(doar de 2). Timp de o luna! In unele surse am gasit vorbindu-se de 2 sau mai multe luni.
Oricum nu shtiu inca cat de ajutator este, fiindca il iau de vreo 5 zile...sincer sa fiu mari schimbari nu prea sunt(dar totushi sunt!), sper shi eu ca peste o luna va vreun efect. Sunt foarte obosit sa mai suport acest chin.
Daca nu ma ajuta nici Betaserc-ul? Exista medicamente shi mai puternice?
Poate ceva injectii sunt mai efective?
0
26-06-2008, ora 00:00
timisoreanca
Nu este medic/terapeut
timisoreanca
Am luat Betaserc si Piracetam, insa dupa ce mi-a fost rau de la ele, am renuntat sa le mai i-au. Atat mi s-a recomandat sa i-au: maxim 2 tablete pe zi( 42 mg in total pe zi), insa mi-au provocat si mai multe stari de ameteala.
Saptamana viitoare medicul de casa imi va da trimitere la sectia de neurologie a unui mare spital din oras... insa nu cred ca imi va gasi ceva.
Neurologul l-a care am avut trimitere aceasta saptamana, nu a gasit nimic: mi.a facut o sonografie, si toate vasele de sange de la nivelul capului, ochilor sunt in ordine! spune ca nu e necesar sa imi faca o tomografie, caci " nu am nimic".
Deocamdata iara am o faza in care ametelile au trecut, insa acea presiune in urechea stanga mai exista.
Am facut si un test de alergie, si nu sunt alergic la absolut nimic, cu toate ca fara picaturi de nas, nu pot sa respir. De vina e aerul- asa spune ORL-istul. Urmeaza sa mai merg si la Oftalmolog.
Sincer, chiar imi doresc sa mi se gaseasca de unde provin ametelile, sa termin cu umblatura asta dintr-o parte in alta, si sa am o viata linistita.
Doresc ca si voi, cei care ati scris ptr aceasta sectiune, sa ma tineti la curent cu evolutia starii d-voastra de sanatate, asa cum fac si eu.
Multumesc mult.
0
22-07-2008, ora 00:00
nicoleta805
Nu este medic/terapeut
nicoleta805
Buna ziua. Si eu am ameteli de ceva timp. Am facut toate analizele care au iesit bine. Si eu aveam atacuri de panica, ameteli mai puternice la miscare si efort. Ce pot sa va spun, incercati o cura de psihoterapie, e posibil ca problemele sa fie de aici. Multa sanatate
0
18-08-2008, ora 00:00
John Telfort
Nu este medic/terapeut
John Telfort
Buna.Si eu ma confrunt cu ameteli de mai mult de jumatate de ea, si din investigatie intr-alta am descoperit ca am probleme mari cu ficatul.Dar se pare ca ametelile nu sunt simptome ale bolii de ficat asa ca in...am consultat oftalmologul care a descoperit ca am probleme la ochi, mi-a recomandat folosirea permanenta a ochelarilor.
Sunt si eu in stadiul de investigatii.Maine am programare pt o tomografie, iar saptamana viitoare voi afla rezultatele analizei sangelui pt glanda tiroida.Echografia inimii mi-a iesit ok.
Si eu m-am plictisit de atatea investigatii.Poate pt mine pana la urma e de vina vederea, ce cauzeaza ameteli severe.
Va doresc numai bine
0
08-12-2008, ora 00:19
timisoreanca
Nu este medic/terapeut
timisoreanca
Buna !
am promis ca voi reveni de indata ce am sa gasesc rezolvarea la problema mea de sanatate- ameteala.
Medicul endocrinolog a gasit o disfunctie a glandei tiroide, mai precis, glanda este obosita si nu produce destui hormoni, deci este un hipotiroidism!! prin urmare, urmez un tratament zilnic, cu tablete de iod!
Concluzie: suferinta mea, nu s-a tras de la ureche asa cum am crezut atata timp, ci de la tiroida!!!!
si de cand i-au tabletele, nu am mai avut ameteli!
0
30-03-2010, ora 00:32
radius
Nu este medic/terapeut
radius
timisoreanca, din ce descrii tu s-ar putea sa ai boala Meniere. Dar, daca zici ca tabletele de iod iti fac bine, poate ca nu. De obicei, acufene si pieredere de auz sunt insotite de ameteli la boala Meniere.
In orice caz, eu zic ca a meritat vizita la toti acesti doctori. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce transpirăm?
  • De ce apare amețeala?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  •