ameteli

22-09-2007
mihaela_buc
Nu este medic/terapeut
mihaela_buc
Acum 5 luni am inceput sa ma simt f rau, adica oboseam la scoala si imi venea sa dorm, apoi au aparut dureri de cap si peste o zi niste ameteli de 5 zile am ramas la pat, insotite de voma dc ridicam capul de pe perina, batai de inima, frica, nuputeam sa vad pe nimeni, doar sa dorm..am facut tomografie, RMN toate au iesit f bine..am fost la neurolog si mi-a zis ca nu e nimic, probabil stres si oboseala...dar peste 2 luni iar am patit la fel si nu am fost nici stresata, nici obosita...la fiere nu am nimic ca am facut analize..si acum de o saptamana iar mi-a revenit starea, asa dintr-o data cu ameteli puternice, batai in stomac, de inima, tremurat, transpiratii, capul il simteam apasat, o ureche mi se infunda, ma strange e gat in spate, ma apasa spre spate o durere, amortesc maini, imi ingheata picioarele..si acum a fost f rau ca in loc sa dorm aveam insomnii si mai am, 4 zile la rand nu am dormit nimic, ma puneam in pat si nu aveam stare, imi umbla ceva prin picioare...
Acum vreau sa merg la endocrinolog sa vad sa nu fie vb de ceva cu tiroida...
40 comentarii 12 Înainte ›
0
22-09-2007, ora 00:00
raluca_mindcare
Nu este medic/terapeut
raluca_mindcare
Nu ati mentionat varsta dvs...
Cred ca este normal sa va faceti toate investigatiile necesare, dar de asemenea sa luati in considerare posibilitatea ca starile dvs sa aiba o cauza psihologica.
Asadar, daca investigatiile medicale pe care le faceti nu explica aceste simptome, adresati-va unui psihoterapeut.
0
08-10-2007, ora 00:00
dulcetzica01
Nu este medic/terapeut
dulcetzica01
Am simptome asemanatoare, mai putin greata, insomniile, dar o ureche mi se infunda si mie, stanga, imi simt inima foarte puternic cum bate direct in ureche, mai ales noaptea! parca ceva imi sta pe gat si ma apasa...eu ma gandesc la hipotiroidism...
0
08-10-2007, ora 00:00
mihaela_buc
Nu este medic/terapeut
mihaela_buc
mi-ai facut toate analizele, am fost la endocrinologie, la cardiolog, neurolog..sanataoasa tun..am fost si la psihiatru..dar a terminat repede cu mine, mi-a dat frontin si cipralex, a zis ca am fost prea surmenata si am avut prea multe pe cap in ultimul timp etc...dar eu nu ma simt cu mult mai bine, in plus acum au inceput iar niste dureri de cap groaznice, in spate la creierul mic, daca misc capul simt cum ceva se misca acolo...parca vad si in ceata, simt cum capul de fapt tot e intr-o ceata..
0
20-12-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
roxy_ryanna cum te mai simti?
0
22-12-2007, ora 00:00
dulcetzica01
Nu este medic/terapeut
dulcetzica01
Pai la fel si cateodata mai rau. Tu?
0
13-03-2008, ora 00:00
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
Eu am simptomele astea de 5 ani..am facut nenumarate investigatii RMN.Tomograf, analizele sangelui.etc..si pana la urma am ajun la psiholog..si ce credeti?...xanax si asentra:))...m-am, , drogat ' 2 ani cu asa ceva si...degeaba..tot ca acum 5 ani ma simt..
0
06-04-2008, ora 00:00
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
VA IMPLOR AM NEVOIE DE AJUTOR AM ACELEASI SIMPTOME CU Rox_ryanna AMETELI AM FOST DIAGNOSTICATE CU HASHIMOTO HIPOTIROIDIE AM FACUT TRATAMENT CU EUTHYROX NU IMI FACE BINE AM AMTELI MAI NOU STARI DE VOMA NU SUNT INSARCINATA AM FACUT TESTE PANICA MARE DE TOT SINDROM DE SUICID STARE GENERALA PROASTA.
PUTETI SA IMI SCRIETI - am fost la 1000 de doctori si degeaba.
0
07-04-2008, ora 00:00
mihaela_buc
Nu este medic/terapeut
mihaela_buc
Nu te panica..eu intr-un ana am avut 3 crize in care am sttat la pat..cu toate simptomele si la toti doctorii..acum sunt pe picioare, acum imi dau licentele la cele 2 facultati pe care sper sa le termin cu bine adica din punctul de vedere sa fiu in picioare
am si acum dureri de cap, stare de dispozite proasta, nu am rabdare..si lupt in fiecrae zi imi zic ca va fi bine, ca sunt puternica, imi face bine sa ies sa ma plimb, sa merg la cumparaturi, dar sa nu stau in casa sau sa ascult necazurile familiei sau altora pt ca nu imi da curaj..
0
07-04-2008, ora 00:00
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
Buna Roxana

Iti multumesc mult ptr raspuns eu as vrea sa vb si ti-as da nr meu de tel dar nu l-as face totusi public pe site poti intra te rog pe messenger?
0
09-04-2008, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
annajanette, daca vrei poti vb si cu mine, id parmaboy77:):)
0
07-05-2008, ora 00:00
kalinka
Nu este medic/terapeut
kalinka
si eu am ameteli in fiecare zi, ma doare capul in spate la creierul mic, am batai puternice de inima, stari de frica si neliniste si cand stau putin timp pe loc in picioare, de exemplu sa astept tramvaiul, ma iau ameteli de imi vine sa lesin. Si eu am fost la doctori si mi-au dat tot felul de medicamente si nimic. Si asta patesc de 3 ani incoace. Nu stiu ce sa fac.
0
07-05-2008, ora 00:00
dracushorul_alb
Nu este medic/terapeut
dracushorul_alb
Si eu am ameteli in fiecare zi si nu pot sa stau mult timp in picioare. Tomograful a fost ok, iar medicul neurolog mi-a dat un tratament cu Betaserc, dar degeaba. Cine doreste sa vorbim, -. Sanatate tuturor!
0
15-03-2009, ora 04:35
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
eu nu mai am ameteli, am descoperit ce am avut.nevroza...iau seroxat si ma simt superrr, sanatate tuturor
0
23-03-2009, ora 10:55
got2i
Nu este medic/terapeut
got2i
PENTRU TOTI CEI CARE AU POSTAT LA ACEATA RUBRICA SA STITI CA
SI EU AM ACESTE SIMPTOME DE 7 ANI, MAI ACUTE DE 4, AM FACUT
TOMOGRAFII, 2 LA NUMAR SI UN RMN LA SOLICITAREA UNUI NEUROCHIRURG
DAR TOTUL A FOST O.K, MENTIONEZ CA AM FACUT SI EXAMEN LA CAROTIDA
SI ACESTA A IESIT BUN.MI-AM LUAT INIMA IN DINTI SI AM AJUNS LA PSIHIATRU
LA SOLICITAREA NEUROCHIRURGULUI.ACUM IAU ASENTRA SI MA SIMT CEVA MAI BINE
DAR TOT REVIN SIMPTOMELE DE AMETEALA, DURERI DE CAP, DURERI IN ZONA
PRECORDIALA, AMORTELI SI O SIMPTOMA CIUDATA DE ARSURA LA NIVELUL TAMPLELOR
CONCLUZIA MEA PERSONALA, MEDICII SUNT BUNI DAR NU LE STIU PE TOATE SINGURUL LUCRU BUN ESTE CA M-AU INVATAT SA MA INCURAJEZ SINGUR IN ACELE MOMENTE SI CU DUMNEZEU INAINTE!ASA TREC PESTE ACESTE EPISOADE NEFASTE.VA INCURAJEZ CA LA RANDUL VOSTRU SA VA INCURAJATI SINGURI IN ASTFEL DE MOMENTA FARA SA VA PANICATI.DOAMNE AJUTA!
0
24-06-2009, ora 21:15
andreea georgiana
Nu este medic/terapeut
andreea georgiana
Buna seara. Va rog mult de tot sa ma ajutati.Am 21 ani si sunt foarte speriata deoarece in urma cu cateva zile am inceput sa am niste ameteli succesive. Sunt de durata foarte mica insa sunt foarte dese. De precizat ca am aceste ameteli numai cand imi contract muschii gatului/capului. Cand casc cand ma intind cand inghit mai puternic si in urmatoarele 2 secunde revin la normal atunci ametesc si simt asta pana in varful picioarelor. Ce sa fac si de la ce ar putea sa fie
0
28-06-2009, ora 11:03
got2i
Nu este medic/terapeut
got2i
Georgiana pentru inceput mergi la doctor sa faci ceva investigatii in caz ca Doamne fereste ai ceva poate fi depistat si tratat pote fi de exemplu o spondiloza ea da aceste simptome poate fi ceva mai usor deci inai la medic
0
28-06-2009, ora 11:23
got2i
Nu este medic/terapeut
got2i
La data de 23.03-09 am povestit ciudatele simptome pe care le aveam si le am de 7 ani incoace. Ei bine de acum 2 luni mai am o simptoma simt o arsura/durere in umarul stang se lasa jos pana in capul pieptului acolo ma apasa si mi se pune un nod in gat si raman fara aer ca sa respir trebuie sa tusesc tare tensiunea cateodata creste sau scade sau e stabila dar de fiecare data ma trec sudori sunt lac de apa.Aceasta stare a culminat pe data de 29 mai cand nu am mai putut sa o controlez a trebuit sa apelam la salvare si am ajuns la spitalul universitar la camera de desocare.Acolo aveam tesiunea de 8 cu 3 parca si cei ce m-au adus explicau doctorei care m-a preluat ca acasa am avut 14 cu 9. Au iesit bune analizele facute acolo apoi am facut test de efort la inima ekg am facut analiza de sange la tiroida echografie doppler la tiroida.la inima la carotida consult la cardiolog.Totul a iesit o.k.dar eu ma simt rau in continuare sant sigur ca ma trimite la psihiatru ca data trecuta dar ce sa fac toate acestea se intampla si cand medicii sunt depasiti si nu au raspuns pentru simptome i-ti dau prin colegii lor de la psihiatrie medicatii care nu servesc la nimic te fac sa crezi ca asta se datoreaza cine stie carui stres ai fost supus chipurile acum nu stiu cat timp.Dca cineva a trecut prin ceva similar si acum este bine va rog ajutati-ma Va multumesc Doamne ajuta
0
28-06-2009, ora 16:06
gege
Nu este medic/terapeut
gege
buna tuturor am citit mesajele voastre si sa stiti ca si eu am ceva probleme am si diagnostice si de aceea pot sa controlez starile mai usor mie mi-a luat cativa ani buni sa descopar ce am si sper ca nu am devenit ipohondra dar incerc sa citesc si sa ma informez de mai multe chestii si chiar daca mi-e frica ca o sa mai descopar ca mai am vreo boala macar stiu la ce medic sa merg si cum sa o tratez cat mai eficient. am fost diagnosticata cu tulburari anxios depresive-fac tratament psihiatric si ma simt destul de bine-nu mai trec prin starile acelea urate de depresie in afara de asta am avut si un hipertiroidism am facut 4 ani de tratament dar fara rezultate prea bune si de 7 luni sunt operata de tiroida fac tratament pt toata viata dar analizele sunt bune deci pot sa am o viata cat de cat normla si cu afectiunile astea din experientele mele si din ce am mai citit eu nu trebuie sa treci prin perioade de stress sau sa ai nu stiu ce probleme mari ca sa ai niste tulburari-psihice de exemplu. se intampla ca sa fie o reactie chimica a creierului care nu are destui receptori sau nu ajunge destula serotonina la creier si de acolo apar problemele. deci poate fi doar o reactia chimica. aceasta se poate remedia cu diferite substante naturiste 5HTP sau cu medicamente. la unele persoane este suficient un remediu naturist dar la altele nu merge decat cu medicamente prescrise de psihiatru si nici acelea nu sunt nimerite din prima pt ca fiecare din noi reactioneaza diferit la orice substanta inclusiv medicamentele. pt un tratament psihiatric trebuie si un pic de rabdare pt ca medicamentele isi fac efectul dupa 3-6-8 saptamani si trebuie continuat cel putin 6 luni-1an .si daca problema este de mai mult timp cred ca si tratamentul o sa dureze mai mult. eu va spun ca nu imi doresc sa ma indop cu medicamente mai ales ca cele anxios depresive pot da dependenta dar prefer sa le iau si sa am capul limpede si o viata cat de cat normala. am citi f mult pe mai multe siteuri si am ajuns la concluzi ca si la mine este vorba de reactia chimica a creierului pt ca am avut si perioade linistite fara stress dar tot am dat in depresie si nici nu m-am putut trata pt ca nu stiam ce este si nu stiam cum sa le spun la medici prin ce stari trec eu. dupa ani de suferinta am ajuns la psihiatru fac tratament si sunt binisor. va doresc si voua multa sanatate. o zi buna
0
29-10-2009, ora 11:42
MISSI
Nu este medic/terapeut
MISSI
Bună ziua tuturor eu am aceste ameteli de 6 luni am facut un RMN la cap dupa care unul la coloana cervical dupa care mai multe analize plus egografi etc.In urma acestor analize am primit diagnosticul de vertij unde iau pastile de şase luni si schimbarea este mica, eu doresc sa stiu daca o sa scap vre-o dată de această ameteala să fiu la fel cum eram inainte să nu i-mi fie frică să plec la muncă deorece intru in panica că o să cad pe strada este un disconfort total.Vă doresc multă sănătae si să sperăm că până la urmă totul o să fie bine.
0
29-10-2009, ora 14:02
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
buna, inainte de toate ar trebui s afaci analize specifice acordarii diagnosticului d evertij!exista aparate la Spitalul Militar care sunt specifice diagnosticarii acestei boli!
Medicamentul este betaserc, am luat si eu.

sanatate multa
0
08-11-2009, ora 11:56
monica_ben
Nu este medic/terapeut
monica_ben
buna ziua tuturor, am si eu o problema, de acum 3 zile m.am trezit cu o durere de cap ingrozitoare insotita de ameteli, ct paraand iau paracetamol durerea imi trece, mentionez ca miam facut analizele acum 3 saptamania si mi-a iesit putina anemie si colesterol. in astea 3 zile am baut si fier, am mancat multe fructe dar degeaba cand ma ridic din pat ametesc foarte rtare si nu mai vad bine, port ochelari si de o saptamana miam schimbat lentilele
multumesc mult
0
08-11-2009, ora 23:23
monica_ben
Nu este medic/terapeut
monica_ben
buna seara, vreau sa va spun ca am fost la medic de urgenta acum 2 ore si ma controlata mi-a luat tensiunia dar degeba nimic, mi-a facut analiza la urina si infectie urinara... pana la urma mi.a dat tratament pt infectie urinara, ceva pastilute sa nu mai imi fie greata si pentu ameteli mi.a dat diazepan, a zis ca s-ar putea sa fie din cauza ansietati, acum astep sa vad cum o sa ma simt
noapte buna si sanatate la toti
0
13-11-2009, ora 13:26
karlaa_26
Nu este medic/terapeut
karlaa_26
pentru got2i, sa stii ca eu am reusit. acum sunt bine si iti urez si tie succes
0
14-11-2009, ora 16:05
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
inecercati si endocrinologia DR DAN PERETIANU si daca iese ok, psihiatrie Dr Marcu Nicolae de la Medlife este si fondatorul clinicii si a lucrat si 10 ani la spitalul Obredja(spitalul 9 cum il stiu majoritatea), cine doreste va dau tel lor la annajanette id messenger.sanatate multa va doresc si nu uitati RUGATI-VA LA BUNUL DZEU INAINTE DE TOATE IERTARE PACATE STITI VOI, asa am facut si eu toti suntem datori la El cu o rugaciune si nu numai.
0
18-11-2009, ora 13:31
geuta
Nu este medic/terapeut
geuta
MISS, sa stii k m-am confruntat si eu cu aceleasi probleme.ce tratament urmezi, daca nu te superi de intrebare?
0
09-12-2009, ora 13:26
gaby21
Nu este medic/terapeut
gaby21
De f mult timp am aceste simtome de aproape 2 ani dar nimeni nu-mi da capat ameteala si voma la ordinea zilei pe perioada veri o duc f rau am multe analize facute si tomografie si RMN cerebral dar am incetat sa ma mai duc la dc fara nici un rezultat ti se acreste toti au dat din umeri si ma trimis de la unul la altul
0
12-12-2009, ora 09:57
cuculeasa
Nu este medic/terapeut
cuculeasa
la fel de rau se simte si sotul meu dar dupa cateva vizite nedorite la urgenta a fost diagnosticat cu sindrom meniere o boala care nu se vindeca dar se poate cat cat de cat (zic medicii) sub control
0
19-12-2009, ora 16:07
roxy27
Nu este medic/terapeut
roxy27
Buna ziua tuturor.Vad ca sunteti foarte multi care va confruntati cu aceasta problema groaznica-AMETEALA, si va cer ajutorul deoarece nu stiu cum sa-i mai dau de capat.De un an de zile ma confrunt cu tot felul de simptome cum ar fi:ameteala in primul rind atit cit stau in picioare cit si daca sint in pat, frisoane chiar daca sint de-o jumate de ora in plapuma, uneori transpiratii, palpitatii si simt inima cum imi bate in git, dureri dar mai degraba intepaturi in zona inimii de citeva secunde si sageti musculare cam peste tot.Cel mai rau mi-e seara cind ajung acasa de la serviciu.Am facut toate analizele inclusiv CT, si vreo 3 EKG.Cam la citeva zile am senzatia de lesin-mi se infunda urechile, nu mai am aer, imi amortesc mainile si picioarele, si simt ca ma prabusesc nu ma mai tin picioarele, cu toate ca pina acum nu am lesinat niciodata dar am simtit cum e 99% sa lesini.Am fost pe la toti doctorii inclusiv la psiholog si psihiatru si cel din urma mi-a dat un tratament pt anxietate Bromazepam si Lorazepam.Fac tratament de 3 sapt dar nu simt nici o ameliorare si nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai iau.Analizele de singe mi-au iesit bune inclusiv hemoglobina, glicemia si calciul.Am facut si eco la tiroida si e ok.Va rog din suflet sa ma ajutati caci mult nu am sa mai rezist, si deja mi-am pierdut increderea in doctori si in pastile.Multumesc mult.
0
20-12-2009, ora 15:56
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!AMETEALA=VERTIJUL, pot avea o multime de cauze=suprasolicitarea organismului(stresul), oboseala cronica, deshidratarea, tulburari de circulatie cerebrala de diverse cauze(intre care=varsta, spondiloza cerebrala, hipertensiunea arteriala, , MENINGITA SAU MENINGOENCEFALITA, ABCESUL CEREBRAL, traumatisme cranio-cerebrale, intoxicari, malformatii vasculare cerebrale, tumori cerebrale benig sau maligne, s.a.)
ECHILIBRUL este mentinut de urechi, ochi, cerebel(creierul mic)receptori situati in muschii picioarelor.Organismul uman functioneaza ca un tot unitar.Un mic dezechilibru functional aparut la unul din organele mentionate mai sus, pot da tulburari de echilibru.Este necesara depistata cauza si inlaturata.
-tulburarile de echilibru(ametelile)pot fi insotite de=ureche infundata(scadere de auz), zgomote in urechi(acufene)greturi, varsaturi.Pt.fiecare caz si cauza se administreaza un tratament anume si-n echipa.
RECOMANDARI pt.stabilirea diagnosticului=
-1)-EXM.MEDIC DE FAMILIE=in az de ameteli se fac intai analize de sange.
-2)EXM.ORL-Daca nu este o anemie, ne gandim atunci la afectarea organului echilibrului ce se gaseste in ureche interna.
-3)EXM OFTALMOLOGIC-pt.Fund de ochi-se elimina procese expansive cerebrale-tumori
-4)CT.SAU RMN-confirma diagnosticul de tumori sau alte modificari cerebrale)
-5)EXM+TRATAMENT NEUROCHIRURGICAL
-4)EXM.NEUROCHIRURGIE-tratamentul
La final, tratamentul se stabileste in functie de cauza, dar pacientul este urmarit in principal de tulburarile de echilibru, de medicul ORL, organul principal de asigurare al echilibrului fiind urechea.
0
20-12-2009, ora 17:18
roxy27
Nu este medic/terapeut
roxy27
Buna seara.Multumesc ca mi-ati raspuns atit de repede.Problema e ca am fost si la neurolog si am facut tratament cu Tranxene 2 luni, 3 seturi de analize de singe-si sunt OK, ORL-si nu am decit putina ceara in urechea stg, CT si e OK, toate din aprilie incoace, numai la oftalmologie nu am fost pt ca nu am avut probleme cu vederea.Si medicul de familie m-a trimis direct la psihiatrie de unde am si urmat ultimul tratament dar fara rezultate.Nu-mi ramane decit s-o iau la anu de la inceput cu analizele dar in alta parte, nu aici in Piatra Neamt.Multumesc inca o data si multa sanatate tuturor.
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare amețeala?
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  •