ameteli

40 comentarii 1 2
0
21-12-2009, ora 00:11
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
SI EU AM AVUT AMETELI SY STARI DE VOMA-CONCLUZIA NIVELUL SEROTONINEI SCAZUT FACETI O VIZITA SI LA PSIHIATRIE NU STRICA.
0
22-12-2009, ora 00:27
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Neurologia trateaza de obicei dureri provocate de nervi=nevralgii nu ameteli si nu este cazul de exm.la psihiatrie, unde sa fiti indopat cu medicamente care sa va deprime si ele sa va provoace ameteli.Ceea ce v-am scris eu, sunt pasii de urmat pt.a pune diagnosticul si tratamentul corect.Unii medici nu va indruma corect, fiindca nu cunosc cu adevarat cauzele ametelilor.Cu stima, E.L.
0
23-12-2009, ora 03:18
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
eu sunt bine acum, am venit sa va scriu ptr a va incuraja. acele ameteli si panica erau de la nevroza, am luat antidepresive si ma simt ok annaJANETTE ESTE ID DE MESS va astept sa vb acolo.
0
08-01-2010, ora 10:59
caena
Nu este medic/terapeut
caena
Eu am cam aceeasi problema dar numai ca la mine se manifesta ca si cum se invarte camera, cam 2o secunde, dupa care imi revin, daca nu stau jos cad, ma gandesc la cei care beau si nu pot sta in picioare, am 64 de ani, nu am tensiunea crescuta, am avut un stres in ultima perioada si am si spondiloza cervicala, dar nu am am mai avut astfel de simptome, ma gandesc la ceva mai rau.multumesc anticipat pentru raspuns.si LA MULTI ANI !
0
08-01-2010, ora 12:16
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
daca ametelile nu sunt insotite si de alte stari precum atacuri de panica, frici de tot felul, etc atunci intr-adevar pot fi de la spondiloza cervicala (a avut si mama )
0
08-01-2010, ora 18:25
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
PT.CAENA!
in calitate de medic primar ORL va precizez=
manifestarile DVS.SE INCADREAZA LA sINDROM VERTIGINOS PERIFERIC, prin
1)insuficienta circulatorie vertebro-bazilara(spondiloza cervicala, varsta)si
2) tulburari circulatorii cerebrale produse de stress(suprasolicitarea organismului, socuri psihice), cand se produc spasme pe vasele de sange in corp si in creier.
.Impreuna, cele amintite mai sus, impiedeca hranirea celulelor din urechea interna=ap.vestibular care mentine echilibrul corpului si care produce ametelile=vertijul, cu imposibilitatea mentinerii pozitiei verticale(statul in picioare)
Recomandari=evitati miscarile bruste ale capului si gatului(pt.spondiloza)cand va ridicati sau asezati in pat=varidicati intai pe marginea patului, apoi in picioare-la fel si cand va culcati;nu stati mult cu capul aplecat in jos=cand spalat sau faceti treburi in bucatarie;nu urcati si nu coborati scari, nu aveti voie sa mergeti cu avionul sau cu metroul.;pe strada trebuie sa mergeti insotita(in spondiloza, oscioarele crescute pe vertebrele=oasele coloanei cervicale, la miscari bruste ale capului apasa pe vasele de sange ce merg spre creier(arterele bazilare)din care se desprind si vasele f.subtiri, ce hranesc urechea interna, recte organul echilibrului, si mai putin sange ajunge in acesta zona si apare dereglarea ac.aparat, manifesta prin ameteli=vertij.
3)Procese proliferative (tumori benigne, maligne)malformatii vasculare cerebrale, colectii infectioase(abgese, encefalita, meningita)pot determina si ele ameteli=vertij, dar cu alte caractere
4)Afectiuni neuropsihice

IMPORTTANT=STABILIREA CORECTA A DIAGNOSTICULUI, A CAUZEI ANMETELII=VERTIJULUI, prin:
-exm.ORL SI AUDIOLOGIC,
-exm.neuropsihiatrie
-exm.oftalmologic=FUNDUL DE OCHI, care, uneori recomanda(in tumori)-
-exm.neurochirurgical-tomografie computerizata si sau RMN
TRATAMENT, in functie de cauza.
In cazul unui sindrom vertiginos periferic, cum pareti sa aveti DVS, CAENA se recomanda;
- repaus fizic, plibari in aer liber, alimentatie echilibrata, usoara(legume, fructe, carne de vita, pui, peste, fiarta sau fripta.
-tratament cu vasodilatatoare cerebrale=tanakan 40 mg 3 tb/zi=6 luni, cu repetarea analizelor(audiograma)
-tratament de urgenta al ametelii cu Metoclopramid 1 fiola/2/zi i.m-10 zile/luna, iar in lunile urmatoare 10 zile/luna, pe gura, inainte de mese.
SANATATE!
0
08-01-2010, ora 18:48
ovidiu82
Nu este medic/terapeut
ovidiu82
Salut, apartin si eu categoriei ameteala, oboseala.
1. examen de sange: totul in parametrii
2. examen orl - ok
3. RMN - sinuzita sfenoidala - operata anul trecut
4. in nov anul trecut un episod neplacut: nu mai simteam 2 degete de la mana staga + dificultati in a gasi cuvintele, inima batea repede. Mi-am revenit dupa aprox 30 min.
5. fasciculatii musculare cam la toti muschii din corp, o frecventa de 2-3/sec

Citeam pe net de simptomele de la pct 4 si am gasit pe Accident Ischemic tranzitor - m-am cam speriat.
In continuare ma simt ametit, slabit si obosit.
Am mers din nou la neurolog - sunt programat pt un RMN si un EMG
Nu mai stiu ce sa cred.
0
02-03-2010, ora 23:13
larisa-elena
Nu este medic/terapeut
larisa-elena
buna ziua! doamna dr. elena latcan, va rog din suflet sa ma ajutati!sora mea e internata de joi seara in spital; a facut febra 39 cu 7, o durea capul ochii ii era greata si avea cand frisoane cand transpira.in fine, au luato cu salvarea si au duso la neuro, a facut fund de ochi, si apoi iau facut o injectie in vena, cred ca cu paracetamol k sai scada febra si ia scazut insa a doua zi, vineri tot ii era greata si o mai durea capul si febra ii revenea.sambata o doctorita ia facut punctie ca sa vada daca nu are meningita;rezultatul a fost negativ, insa de atunci sta numai intinsa in pat pt ca o doare capul ffffff tare iar daca se ridica in picioare ameteste si vomita...a facut analize de sange care au aratat doar o anemie usoara, a dat proba de urina si iau gasit o infectie urinara si doctorita ei a zis ca de la asta sunt toate starile astea.ideea este ca ia facut tratament cu ampi sau amfiplus de vineri pana azi(marti), si de azi a inceput alt tratament cu alt antibiotic, nu stiu exact cum se cheama, si ea e tot in starea asta...iau facut si ecograf si raza si nu iau gasit nimik...maine ma duc cu ea la tomograf:( va rog spunetimi ce ar putea fi, is disperata...multumesc
0
02-03-2010, ora 23:28
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!Se pare ca este o reactie meningeala si trebuie gasita cauza, tratata si inlaturata.Sunt si viroze care se pot manifesta printr-o reactie de acest tip(meningo-encefalitic)si numai un tratament sustinut la terapie intensiva, cu monitorizare poate da rezultate.Fiind in spital se vor face toate investigatiile si tratamentele necesare asa ca eu va recomand sa va linistiti pt.ca totul va fi bine!Multa sanatate surorii DVS1
0
02-03-2010, ora 23:43
larisa-elena
Nu este medic/terapeut
larisa-elena
ma scuzati ca insist, dar am specificat ca i sa facut punctie pt a vedea dak are meningita si rezultatul a fost negativ. sau reactia meningeala nu are legatura cu meningita?si cum adica un tratament sustinut la terapie intensiva cu monitorizare?imi puteti spune in termeni mai populari cam in ce ar consta tratamentul si cam cat ar dura sa se faca bine?si are rost sa faca CTI-ul sau tomografia?multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare amețeala?
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  •