Ameteli

23-06-2016
Andrea00
Nu este medic/terapeut
Andrea00
Buna, va rog sa ma ajutati. Am o problema si nu reusesc sa o rezolv. De ceva tim. 1 an cam asa. Ma confrunt cu o durere de tampla dreapta, o durere fulgeratoare  , nu e continua dar frecventa. Am avut impresia ca doar atunci ma doare cand se schimba timpul. Dar si dupa efort mai mare incepe sa pulseze ca o durere. Am avut si ameteli foarte mari la intoarcerea capului si simteam ca ma dezechilibrez, tremuram si parca intram in panica. Am depistat la palpare si un nodul nedureros la gat (mai jos de ureche) mobil cu dimensiunea unui bob de mazare. Am 23 de ani. Am citit pe interner tot felu de cauze si m-am cam speriat. Am facut un RMN acum 2 ani si a fost totul ok, iar acum in ianuarie un film la plamani care de asemenea a iesit bine. Mentionez faptul ca de cand am fost mica am avut o umflatura mai jos de ceafa. Mi-au zis doctorii atuni(acu 12 ani)  ca nu e grav   cred ca e un inceput de spondiloza. Ar trebui sa imi fac probleme? Din pacate nu pot consulta niciun medic pentru ca sunt plecata din tara si doar ce am venit si nu imi permit sa merg la medic aici. Multumesc anticipat
7 comentarii
0
23-06-2016, ora 18:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cand veniti in tara, ar trebui sa va vada un Neurolog si un Oftalmolog, sa faceti niste analize.
+ Un Reumatolog care va da de facut o radiografie sa vada cum stati cu spondiloza.
0
23-06-2016, ora 20:53
Andrea00
Nu este medic/terapeut
Andrea00
Am uitat sa mentionez faptul ca port ochelari. Dioptria este de +5. Dar anul trecut in octombrie am fost la oftalmolog si mi-a zis ca totul e ok. Ramane aceeasi dioptrie. Si parca simt ca mi se infunda si urechea dreapta partea in care mi-a aparut nodulul. Nu stiu ce sa fac. am.luat antiimflamator, dar trece pe moment si iar apare. De cateva zile.a incepit sa ma.doara si omoplatul. Ma gandesc ca ar fi vorba de o nevralgie. Ma cam.sperie acel.nodul..
0
24-06-2016, ora 00:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Legat de nodul trebuie sa va prezentati la medic de Boli infectioase.
Stiu ca problema e spinoasa, eu sunt in aceeasi situatie cu dv., cea mai mare parte a anului locuiesc in strainatate si cei de acolo nu imi fac asigurare ca nu vreau sa imi schimb domiciliul.
Dar prin mesaje pe net nu se rezolva astfel de lucruri. Trebuie analize.
Daca nodulul e in ureche trebuie mers la ORL-ist.
Mai incercati pe webmedic.ro unde platiti 10, 20 euro consultatia si va raspunde un medic roman. Cititi cu atentie regulile site-ului.

Postati topicul si pe Boli ORL unde raspunde domnul dr Flueraru Vasile.
0
24-06-2016, ora 10:38
Andrea00
Nu este medic/terapeut
Andrea00
Multumesc! Dar nodulul nu e in ureche
, e pe muschiul drept al gatului. mai jos putin de urechea dreapta. Am.intrat pe acel.site si din cate am.inteles trebuie sa am.deja un diagnostic, iar eu nu stiu ce ar putea fi.
0
24-06-2016, ora 13:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nodulul e pe gat, trebuie sa va prezentati la medicul de Boli infectioase care va va trimite sa faceti analize. Verificata dantura cu radiografie panoramica.
0
25-06-2016, ora 00:43
Andrea00
Nu este medic/terapeut
Andrea00
Stiu ca nimic nu e mai importanta decat sanatatea dar nu imi permit sa plec dej. Abia ce am ajuns.. Am incercat si incerc in continuare cu ibuprofen gel dar inafara de faptu ca nu mai doare, nodulii nu s-au retras. Culmea ca ma durea si tampla dreapta inainte de noduli. Citisem pe net ca daca ai noduli poti avea cancer in apropiere de noduli cu metastaze, sincer sunt speriata la loc comanda. Off, din suflet sper sa nu fie asa.
0
26-06-2016, ora 15:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca sunt ganglioni, posibil sa aveti vreo infectie la vreun dinte, masea. Faceti o radiografie panoramica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •