Amețeli

11-07-2016
Ionut
Nu este medic/terapeut
Ionut
Ma chinui de un an de zile cu amețeli am fost diagnosticat cu sistem vestibular periferic mi sa administrat tratament dar nici un rezultat ce îmi puteți spune va multumesc
11 comentarii
0
11-07-2016, ora 17:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati alt tratament.
0
11-07-2016, ora 19:25
Ionut
Nu este medic/terapeut
Ionut
Mi sa schimbat tratamentul de 3 ori pana acum
1
12-07-2016, ora 01:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Treceti tratamentele intr-un carnetel.
Reveniti la medic cu acel carnetel sa vi le schimbe.
Studiati de despre boala dv.
0
12-07-2016, ora 12:45
Ionut
Nu este medic/terapeut
Ionut
Pai asta fac de un an de zile tot mi le schimba o data la 3 luni
0
12-07-2016, ora 14:20
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Schimbati neurologul, solicitati examene suplimentare pt diagnostic (RMN, CT), alte tratamente.
Astfel de ameteli sunt greu de diagnosticat, insa trebuie sa puneti medicii la treaba pt ca va afecteaza calitatea vietii.
0
12-07-2016, ora 15:42
Ionut
Nu este medic/terapeut
Ionut
Mersi pentru sfat la asta mam gandit și eu sa schimb medicul neurolog
0
13-07-2016, ora 02:52
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Aveti nevoie de o reevaluare si de investigatii suplimentare. Probabil ca ceva nu a fost luat in considerare si de aceea nu aveti rezultat.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
13-07-2016, ora 13:34
Ionut
Nu este medic/terapeut
Ionut
Domnule doctor ce sa va spun mi sa făcut tomograf cervical și cam atât și tratament care mi sa schimbat la fiecare 3 luni
0
16-07-2016, ora 12:42
Ionut
Nu este medic/terapeut
Ionut
Este normal de la amețelie pe care le am sa am palpitații la inima și sa nu am instabilitate când stau în picioare diagnosticul pe care îl am este sindrom vestibular periferic vă mulțumesc sau pate sa fie alte cauze
0
18-07-2016, ora 09:54
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Instabilitatea in picioare = ameteli.
De palpitatii nu ati spus nimic la inceput. Pot aparea modificari de frecventa cardiaca asociate ametelilor ca si sindrom vegetativ asociat.
Insa cel mai bine ar trebui investigata inima - control cardiologic, ekg si ecocardiografie.

Hipotensiunea ortostatica (= tensiunea scade cand va ridicati in picioare) se mai manifesta cu ameteli. E apare in special la persoane care iau tratament pentru hipertensiune.

Tinand cont ca aceste ameteli persista de un an ar trebui sa le "cunoasteti" foarte bine.
Cand apar (tot timpul, doar cand sunteti in picioare, cand va ridicati, uneori si in pat, dimineata, seara, in alte conditii)?
Cat dureaza?
Cat de frecvent apar (zilnic, la cateva zile, de mai multe ori pe zi)?
Ce faceti ca sa dispara?
Ce alte simptome inafara de palpitatii mai apar?
Cum ati descrie palpitatiile?

De asemenea va recomand sa va luati pulsul si tensiunea atunci cand mai aveti palpitatii.
0
18-07-2016, ora 10:29
Ionut
Nu este medic/terapeut
Ionut
Ametelile le am cam tot timpul nu prea dispar tiuitu în urechi la fel problema e când stau în picioare nu am stabilitate dar tensiunea am controlato tot timpu e buna pulsul e mai ridicat medicul neurolog mia spus ca e de la urechea interna un nerv care îmi da starea asta dar mi sa administrat tratament dar nici un rezultat tratamentul mi sa schimbat la trei luni mereu ce am făcut pana acum a fost un tomograf cervical pe care mi la cerut medicul neurolog să-l fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •