Ameteli de la... sinuzita?

08-02-2011
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
Nu stiu de ce ametesc. Nu se invarte casa cu mine, dar am o senzatie de ameteala in cap, greu de descris in cuvinte. Uneori, simt totusi ca pleaca de la frunte, ca o presiune, asa. Alteori, simt ca atunci cand imi misc capul, lucrurile se misca un pic nefiresc in jurul meu. Al doilea tip s-a mai diminuat, dar primul ma deranjeaza destul de tare. Am fost la neurolog, la orl (nu s-a uitat decat la urechi), la ochi.Se poate sa fie de la sinuzita? (eu am facut o radiografie acum vreo 3 ani si a iesit sinuzita frontala bilaterala) Sau poate de la coloana cervicala, pentru ca stau foarte mult la calculator...dar la doar 26 de ani?
4 comentarii
0
08-02-2011, ora 15:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt posibile ambele variante descrise+
de la o tensiune arteriala mica, anemie.. si proasta hidratare
0
08-02-2011, ora 16:08
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Anemie nu am, pentru ca astea sunt primele analize pe care le-am facut.
Tensiunea este in jur de 10 cu 6, 11 cu 7 indiferent daca am stari de ameteala sau nu.
Totusi, am o nelamurire, daca am fost la medicul ORL si i-am spus ca ametesc, si ca ameteala pleaca de la frunte, de ce nu s-a uitat decat in urechi?
Si inca o intrebare: aceste irigatoare pulsatile nazale sunt bune la sinuzite? au vreun efect benefic?
0
09-02-2011, ora 18:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa uitat la urechi.. fiindca acolo este centrul echilibrului ( in urechea interna)
sinuzita nu da vertij
ameteal ade la frunte e din cauza tensiunii arteriale joase
o sa ei Ginseng 1 fiola dimineata si SUN TONIC 1 caps.dimineata si o sa se rezolve
2.acele irigatoare.. nu sunt bune pentru tine..
0
10-02-2011, ora 13:23
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
Cu tot respectul...nu vreau sa credeti ca intru in polemica cu dumneavostra, ci doar imi spun o parere.
Eu tot nu cred ca am starile astea de la tensiune mica, pentru ca am tensiometru acasa si imi masor tensiunea si cand mi-e mai bine si cand mi-e mai rau...si e aceeasi, aproximativ.(10, 11) In plus, acum 2-3 ani aveam tensiunea si mai mica, 9, uneori chiar 8, si tot nu ma simteam asa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •