Ameteli, palpitatii, respiratie grea, dupa dieta.

05-06-2018
Roxana1995
Nu este medic/terapeut
Roxana1995
In urma cu cateva luni am tinut o cura de slabire care a rezultat cu pierderea a 18 kg in 10 saptamani fara efort fixic. Dupa asta am inceput sa mananc normal, iar acum am stari de lesin si ameteala foarte puernice insotite de palpitatii la inima si mai tot timpul simt ca nu am suficient aier sa respir. De o saptamana am inceput sa iau vitamina B complex si spirulina dar nici o schimare...In acest timp luam si anticonceptionale Karissa, dar le-am intrerut in urma cu doua saptamani crezand ca au vreo legatura cu starea mea.
Poate fi lipsa de calciu? Poate fi o afectiune a inimii? Ce analize ar trebui sa fac? Mentionez ca nu pot sa ajung la medic curand deoarece sunt in afara tarii si o sa ajung abia peste 6 saptamani.
4 comentarii
0
05-06-2018, ora 12:08
Dietetician Liana Contiu
Nutritie si dietetica, Tirgu Mures
Dietetician Liana Contiu
Răspunsul îl puteți afla doar după investigațiile medicale. Depinde de ce dieta s-a urmat ( înfometare, restricție de carbohidrat, etc). Pana ajungeți la medic ar trebui sa va hidratați suficient, sa ca odihniți și sa aveți 3 mese principale zilnic in care sa includeți carne, paste, brânzeturi, legume. Încercați sa aveți o alimentație echilibrata și abia după rezultatele analizelor sa luați suplimente alimentare (dacă este cazul ). Multă sănătate
0
05-06-2018, ora 13:36
Roxana1995
Nu este medic/terapeut
Roxana1995
Am urmat o dieta prin infometare, de aceea tindeam sa cred ca am nevoie de vitaminele b, mai ales ca sunt foarte obosita mereu si simt ca nu ma odihnesc bine. Multumesc mult!
0
05-06-2018, ora 21:29
kristinamaria
Nu este medic/terapeut
kristinamaria
Roxana 1995. Și eu țin o dieta prin mâncat cât mai puțin dar iau nutrienți. Am slăbit in 2 luni jumate 14kg. Și eu m-am simțit obosita, amețita și nu fac efort fizic aproape deloc. Săptămâna viitoare ma duc la Parhon sa-mi fac toate analizele de sânge. Acum m-am învățat cu mâncarea mai putina și ma simt bine. Eu cred ca și tu ar trebui sa-ți faci toate analizele și dup-aia vorbim.
0
06-06-2018, ora 00:00
Roxana1995
Nu este medic/terapeut
Roxana1995
Mai exact ce analize faci? Ti-au fost recomandate de medic?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.