Ameteli, stari de lesin si senzatie de voma

29-08-2010
rebbeca_pl2
Nu este medic/terapeut
rebbeca_pl2
Buna ziua!

In speranta ca ma puteti ajuta cu vreun sfat, de cateva saptamani am aceste stari si anume stari de ameteala aproape spre lesin, senzatie de voma de dimineata pana seara, de mancat nu prea pot sa mananc deoarece ma simt foarte rau dupa aceea.Am fost la medicul de familie, mi-a dat analize, maine dimineata urmeaza sa iau rezultatul, mi-a dat cateva pastile pentru dureri de stomac si senzatie de voma dar acestea nu dispar absolut deloc.Imi doresc sa aflu ca am ceva pentru ca daca rezultatele la analize ies ok ma sperie si mai rau acest gand.Partea rea e ca imi afecteaza viata de zi cu zi, inclusiv serviciul pe care nu imi permit sa il pierd.Am citit pe interent si am aflat ca sunt multe cauze pentru aceste simptome.Poate ma puteti ajuta cu ceva, as fi foarte recunoascatoare.

O zi frumoasa sa aveti!
Marina Oprea.
69 comentarii 12 3 Înainte ›
1
12-11-2010, ora 11:05
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna rebeca. am si eu curiozitatea ce ti-a spus medicul ca ai avea? sunt curioasa pt ca si eu ma confrunt cu ceva asemanator. astept cu nerabdare rasp.tau. multa sanatate!
0
12-11-2010, ora 22:15
rebbeca_pl2
Nu este medic/terapeut
rebbeca_pl2
salut! uite..dupa foarte multe analize care mi-au iesit cat de cat ok singura problema a fost Heliobacter Pilory iar medicul de familie mi-a spus ca am gastrita cronica.Am urmat un tratament, am luat Omez pentru durerile de stomac, Metroclopramid pentru senzatia de voma si acum sunt mai bine.Problema cea mai mare la mine este ca beam cafea si fumez..la cafea am renuntat de tot de atunci si incerc sa las tigarile.Nu mai manca prajeli ca stim cu totii ca nu sunt bune si mie imi face foarte bine sa mananc iaurt.mananc 2 pe zi, la servici nu mai mananc la cantina, prefer sa imi iau sandvisùri de acasa si cam atatea sfaturi as putea sa iti dau.Eu o sa repet analiza cat de curand sa vad daca trattamentul a dat roade.Sa-mi scrii sa-mi spui daca esti mai bine.
0
13-11-2010, ora 12:26
Veto
Nu este medic/terapeut
Veto
Buna din ce vad eu comunitatea romedic reactioneaza cam greu in ultima perioada sa speram la o imbunatatire asta fiind ca un off topic.
Legat de problema ta cunosc un caz similar simptome : vertij la schimbarea pozitiei gatului, stari de voma, greata, lipsa poftei de mancare... toatea astea au fost puse pe baza unei spondiloze cervicale si cu toatea acestea eu inca mai caut raspunsuri pentru ca nu sunt sigur ca ar fi doar de la coloana, ma gandesc si nu stiu unde sa gasesc raspunsul pentru acest fapt. Cazul cunoscut de mine este tot de sex feminin. Intrebarea mea este folosesti anticonceptionale ce varsta ai? multa sanatate !
0
13-11-2010, ora 14:59
rebbeca_pl2
Nu este medic/terapeut
rebbeca_pl2
nu folosesc anticonceptionale, nu am luat nicodata.acum nu stiu ce sa zic dar toate aceste probleme au inceput cand am luat niste pastile pentru cresterea parului de la plafar.de atunci nu le-am mai luat dar tot m-am simtit rau.desi nu red ca au vreo legatura...ca sunt pe baza de plante din cate stiu..asa zic ei:).spndiloza...hmm..mi-e greu sa cred.bine acum nu ca sunt eu medic si cunosc...dar cred ca e ceva mai mult de atat.parerera mea!
0
13-11-2010, ora 18:32
Veto
Nu este medic/terapeut
Veto
O sa fie totul bine cu Dumnezeu inainte sanatate multa!
0
13-11-2010, ora 19:33
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
salut rebe.pai sa stii ca eu am spondiloza cervicala si spondilita si o infectie urinara cu e coli.ac.am facut tratament cu augumentin dar eu tot nu sunt bine.luni merg sa repet urocultura si sa vad ce mai spune medicul.de gastrita stiu ca o am demult, posibil sa am si eu heliobacterul piloric, interesant ca dimineata mi-e mai rau de la stomac.poate o sa-mi fac si analiza asta. multumesc ca ai fost asa de prompta! poate mai vr. numai bine
0
20-11-2010, ora 20:12
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
salut! am refacut urocultura dar inca mai am infectie.medicul mi-a mai scris tagremin si nistatin.la stomac nu am reusit sa-mi fac analiza...am observat ca greturile sunt si de la spondiloza. tu cum mai esti rebeca? sanatate
0
21-11-2010, ora 00:13
rebbeca_pl2
Nu este medic/terapeut
rebbeca_pl2
salut! in ultima vreme am fost ok, de fiecare data cand mananc nu mai imi e geata, de obicei mai imi tai cate o felie de lamaie sa fiu sigura:), mi-am cumparat niste vitamine, supradyn parca se numesc si de asemenea mai beau bitter suedez, cate 3 lingurite/zi.ar fi bine sa faci si analiza la stomac..sa fi sigur:)in rest chiar sunt mult mai bine.zilele urmatoare vreau sa repet si heliobacterul...sa vad daca a avut efect tratamentul...sper ca da;)sanatata si tine-ma la curent!
0
21-11-2010, ora 15:02
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
ma bucur ca iti merge mai bine, chiar te rog sa-mi scrii dupa ce ai rez.la analize sa-mi spui cum sunt. tu de unde esti?si ce virsta ai, daca nu sunt indiscreta?! eu sunt din cj, casatorita si am 35 de ani. oricum ma bucur ca te-am cunoscut si ne-am spus ofurile:)
1
18-08-2011, ora 12:54
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
buna ziua va rog frumos sa ma ajutati si pe mine k un sfat ceva am citi articolele voastre si aceleasi simptome le prezint si eu, daca imi schimb pozitia gatului am ameteli, de cand ma trezesc si pana adorm, pofta de mancare nu am, prezint moleseala in corp tot timpul de cateva zile, pofta de mancare nu am, prezint si somnolenta si dureri de coloana dar in fiecare zi aprope in locuri diferite.Va rog frumos sa nu imi ignorati mesajul si preferabil as astepta sfatul unui cadru medical, dar orice comntariu este bine venit IONELA
0
18-08-2011, ora 13:24
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
AM UITAT SA PRECIEZE K AM AVUT ZILE KND NU PUTEAM NICI SA MAI VORBESC DE LA LIPSA DE PUTERE PE CARE O SIMTEAM IN CORP, SI AM MOMENTE KND SIMT CA MA IA IA UN VAL DE CALDURA PRIN TOT CORPUL.IONELA
0
23-08-2011, ora 09:18
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna ionela.cel mai bun lucru e sa vr cu dr.de familie si sa-ti faci niste analize si ar fi bine si o radiografie la coloana inclusiv cervicala. bufeuri de caldura am si eu cind imi scade calciu.molesala de care spui poate fi din multe cauze, cum ar fi o spondiloza cervicala, pr.de tiroida etc. iti doresc sanatate multa si sa ne scrii cum te mai simti si daca ai fost la dr.
0
23-08-2011, ora 23:20
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
mersi pentru raspuns, am fost la medicul de familie mi-a zis k este vorba de o gastrita, mi-am facut toate ecografele si analiza la stomac si calcemia si astept rezultatele.Sunt sub tratament si ma bucur k nu mai am ameteli, mi-a fost confirmat k aceste ameteli si moleseala ar fi de la scaderea de calciu si k nu ma hidratez suficient k lichide.Sper sa nu am mari pb la coloana va voi tine la curent knd voi afla rezulatele.Multumesc anticipat si oricand ma voi bucura sa vad k va pasa si k ne raspundeti knd apelam la sfatul dumneavoastra.tineti-o tot asa
0
26-08-2011, ora 10:43
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna ionela.ce noutati mai ai? ai primit rezultatele?
0
26-08-2011, ora 19:12
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
Da si din pacate nu am vesti bune.Helicobacter-ul pylori mi-a iesit pozitiv, trebui sa urmez un tratament, regim, si apoi sa repet analiza sa vad dak bacteria a recidivat sau ink persista.Intr-un cunvant am gastrita cronica.Va voi tine la curent.Multumesc pt atentia acordata
0
26-08-2011, ora 19:13
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
Cel mai mult as aprecia daca ne-ar raspunde si noua un medic sa ne mai indrume cu sfaturi
0
28-08-2011, ora 09:43
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
asa zic si eu, dar se pare ca...asta e! sa stii ca si eu am av.heycobacter in luna mai a.c.am facut tratament cu klacid si amoxicilina cu pansament gastric, 7zile. greturile mi-au mai disparut dar cind maninc ce nu trebuie(grasimi, acru etc.)nu mi-e bine.m-am internat citeva zile sa vad ce e cu stomacul meu si am facut endoscopie, eco si a reiesit ca am reflux biliar si esofagian, formindu-se astfel si gastrita.:( regim pe viata! numai sa pot :).ok, hai ca am scris cam mult...tu ti-ai facut si la coloana radiografie?sa stii ca e important sa stii cum ti-e coloana! sper ca nu te-am plictisit prea tare:) sanatate multa ionela.
0
28-08-2011, ora 13:01
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
stai linistita k nu ma plictisesti, ink nu mi-am facut ecografie la coloana.Nu stiu sa vad dupa ce termin medicamentul repet iarasi analiza si vad atunci kmsta treaba, cred k daca as tine regim pe viata asmuri sincer pt k mai avem nevoi si de grasimi f putin k numai fiert eu nu as putea, si ma straduiesc foarte mult pt k nu imi place.Mai vorbim si cand mai aflu ceva postez.O zi buna papa
0
29-10-2011, ora 13:33
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
buna din nou am si eu o problema, luna aceasta nu mi-a venit menstruati, testul a iesit negativ nu inteleg care ar fi cauza ma puteti ajuta?
0
29-10-2011, ora 13:52
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna ionela. cite zile ti-a intirziat menstruatia?si la cit timp ti-ai facut testul de la intirziere?
0
03-11-2011, ora 11:54
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
ultima menstruatie a fost pe 13septembrie, testul l-am facut akm 2saptamanii si mi-a iest negativ.multumesc pentru raspuns
0
04-11-2011, ora 01:38
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ionela, spuneai ca ai bufeuri asa ca, s-ar putea sa fie ceva probleme la ovare.
Ar fi bine sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma. Uneori pot sa apara dereglari ale ciclului daca sunt ceva infectii.
Deasemenea ameteli pot fi de la o infectie vaginala cu e-coli din cauza ca acesta mananca fierul din organism si apare anemia prin deficit de fier.
Pentru analiza de secretie vaginala, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare.
In legatura cu refluxul gastro- esofagian si helicobacter pylori, am gasit un articol foarte util:
http://refluxcalm.wordpress.com/tag/prof-dr-oproiu-alexandru/
0
04-11-2011, ora 11:41
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
multumesc pentru raspuns mie imi era teama sa nu fiu insarcinata, dar odata ce testul mi-a iesit negativ am exlus varianta.dereglari de mestruatie am mai avut, prezint intepaturi si dureri la ovare si mai mai nou si la contactul sexual am dureri.secretia este iar in cantiate mai mare si prezint mancarimi.ajutati-ma cu un raspuns ceva
0
04-11-2011, ora 11:42
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
am uitat sa precize k ametelile au revenit iar
0
04-11-2011, ora 12:00
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cred ca ai i infectie vaginala, posibil sa fie si o candidoza.
Fa-ti analiza de secretie vaginala cu antibiograma neaparat ca sa stii cu ce antibiotic sa te tratezi. pregatindu-te cum am spus mai sus.
Apoi doctorul iti va da un tratament.
Si partenerul va trebui sa faca tratament pentru a preveni reinfectarea.
Daca iti iese si candidoza, va trebui sa dezinfectezi bine lenjeria, pantalonii si lenjeria intima - a ta si a partenerului. Ciuperca intra in tesatura si foarte greu mai scapi de ea daca nu ai grija. Sa speli la peste 70 de grade sau calci cu abur tot ce vine in contact cu zona genitala.
E cam stresant dar altfel o tii tot asa, iar daca partenerul ti-a adus 'bucuria'...possibil sa iti mai aduca :(((
Infectia cu e-coli poate da ameteli si vezi daca ai ceva carii. Si de la ceva masele cariate poti avea ameteli de ex cand te intinzi in pat sau intorci capul stand culcata.
0
04-11-2011, ora 12:02
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
poate ca toate caderile mele de calciu, moleseala si ametelille sunt datorate si dereglarii menstruale dar mi-a fost depistat si e-coli la stomac eu credeam k am lipsa de calciu in organsim dar mi-am facut analize si calciu si magneziu sunt ok.nu stiu de unde toate aceste simptome dar le am in fiecare zi si sincer mi s-a luat de atata ameteala.knd mi-am facut ecografele interne doctorul mi-a zis k totul este bn in afara de rinichiul stang k am ceva pitricele mici, si de cateva zile prezint dureri de spate.pe mine nu ma sperie durerile cat ma sperie ameteala de o am in fiecare zi.urmez un tratament pe cale naturala(miere, coji de oua, lamaie toate amestecate).pot spune k un timp ma simteam foarte energica, fara ameteli, puteam merge la facultate fara sa mai simt capul greu si ametit insa vad k nu pentru mult timp m-am bucurat.ajutati-ma k ceva ca nu mai suport sa ma simt asa in fiecare zi si doctorul sa imi spuna k nu am nimk si eu sa ma simt rau.orice sfat, comentariu este bine venit
0
04-11-2011, ora 12:08
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
si analiza k antibigrama trebui sa merg la doctor si sa i zik k vreau anliza asta sau km k nu am auzit niciodata si nu stiu km se face, carii am chiar 2.oare de la astea sa prezint eu toata stariile astea.orikum multumesc mult
0
04-11-2011, ora 12:15
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cum am spus mai sus, daca ai o infectie cu e-coli, apare anemia prin deficit de fier. Scapi de e-coli si iti revii la normal.
Fa-ti analiza dar sa-ti dea si antibiograma ca sa stii exact cu ce sa te tratezi.
Ai si tu grija de acum in colo pe unde mergi la wc, sa te speli pe maini inainte de a manca, nu folosi tampoane intravaginale, ca se poate contamina tamponul de la rect.
E-coli este in mod obisnuit in intestinele noastre si se poate face usor contaminarea din vecinatate - rect- vagin sau prin maini. Ai grija si de pe unde mananci...si de la cine. O sa te tratezi si o sa iti treaca, dar pe viitor sa fii mai precauta.
Daca te doare si spatele, poate ai facut si o infectie urinara. Pentru asta se face - urocultura cu antibiograma.
Deasemenea poate sa iti vina ciclul asa ca, grabeste-te sa iti faci analiza, altfel va trebui sa astepti mai mult.
0
04-11-2011, ora 12:24
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Toate problemele impreuna au contribuit la starea ta. bacteriile emit in organism toxine si dau tot felul de reactii. Pot irita si articulatiile dand dureri mari la - degete, sold si coloana lombara (la mijloc) sau genunchi, nu mai spun de ameteli.
Analiza o poti face si in privat, la un laborator cu plata, daca medicul nu iti da sa faci si antibiograma, sau macar sa platesti antibiograma separat.
Vorbesti si tu la laborator si intrebi cum sa procedezi.
Mergi la un laborator care efectueaza si antibiograma, nu doar sa se uite la microscop.
0
04-11-2011, ora 12:41
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Va trebui sa iti pui si ovule, in afara de antibiotice. Intreaba doctorul de macmiror sau polygynax. Daca ti se gaseste si un streptococ sau enterococ, al doilea merge mai bine. Se foloseste atat timp cat scrie in prospect, nu mai putin.
Nu uita de masele sa le plombezi cat mai curand. Daca te simti asa rau, este posibil sa ti se infecteze si...o sa cheltui mai mult.
Adaugă un comentariu / răspuns
69 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare amețeala?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •