Ameteli, stari de lesin si senzatie de voma

69 comentarii 1 23 Înainte ›
0
04-11-2011, ora 14:03
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
multumesc mult va voi tine la curent
0
21-11-2011, ora 16:44
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
mi-am facut controlul dar nu si pe cel k antibiograma din ecograf si-a iesit k am ovarele micropolichistice, mi s-a dat un tratament dar ce vreau eu sa stiu daca se poate da in cancer din aceste chisturi.va rog mult de tot sa imi raspunde-ti
0
21-11-2011, ora 17:29
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Multe femei au ovarele micropolichistice.
Problema este ca nu ai facut inca analiza vaginala, iar de la o infectie vaginala netratata corect, poti face o rana pe col.
Infectia, bineanteles ca urca in timp si la ovare.
Citeste mai mult aici:
http://www.farmaciiledona.ro/dona-info/secretie-vaginala-fiziologica-sau-patologica-I58
0
22-11-2011, ora 13:13
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
ok multumesc de raspuns voi merge si voi face si analiza recomandata si va voi anunta ce mi-a iesit
0
22-11-2011, ora 13:33
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
din cate am citi ce mi-ati trimis am observat k multe femei sunt depistate k vaginita, foarte probabil sa am si eu pt k am secretie dar culoarea este alba, mancarimi, usturimi in interior ca si cum as avea foc in mine asa ma simt si dureri in timpul actului sexual.mi-am notat analizele si va voi scrie knd am rezultatele si ce tratament am sa imi spuneti dak este corect.Multumesc
0
22-11-2011, ora 13:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cred ca ai si o candidoza, daca ai secretia alba si mancarimi.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic, in caz ca ai luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Cand incepi tratamentul sa speli lenjeria, prosoapele si tot ce vine in contact cu zona intima (chilotii, pantalonii), la peste 70 de grade, iar dupa 3-5 zile poti chiar sa iei chilotei noi, ca sa previi reinfectarea.
Ciuperca intra in tesatura si nu scapi de ea decat daca fierbi sau calci bine chilotii zilnic in timpul tratamentului, in primele 5 zile.
Pantalonii si fustele trebuie calcate cu abur, daca nu se pot spala la peste 70 de grade.
Sa nu faci baie in cada, deoarece nu ai cum sa o dezinfectezi bine si iti face rau si la ovare sa stai atat in apa calda. Poti face infectii si la ovare. Fa-ti doar dus!
Vezi de unde te infectezi, pe ce wc te asezi. Dezinfecteaza mereu colacul de wc cu spirt, precum si in interior, cu solutii pentru wc.
Si partenerul (daca ai) trebuie sa faca tratament si el trebuie sa-si spele rufele la peste 70 de grade, altfel faci tratament degeaba si te reinfectezi.
Dupa cateva zile, apar simptomele din nou.
0
23-11-2011, ora 10:08
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna ionela.voiam sa-ti inpartasesc faptul ca in urma cu trei ani dupa ce m-am casatorit am facut si eu o candidoza vaginala si arata cam asa:mincarimi in zona intima si aveam secretii ff abundente sub forma brinzoasa.si eu atunci m-am speriat putin dar cu putin tratament (nu mai stiu sigur ce mi-a dat dr.)si cu multa igiena am scapat destul de repede si nici nu mi-a mai aparut de atunci.ce imi amintesc, ca mi-a dat si o crema, clotrimazol se numeste. iti doresc multa sanatate!
0
23-11-2011, ora 12:46
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
ms sa vad si eu ce tratament voi urma knd voi face analiza.da aceleasi simpotme k si tine le am eu akm
0
24-11-2011, ora 20:11
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
pentru chisturi si intarzierea mestruatiei mi-a dat urmatoarele medicamente :zinnat, duphaston, utrogestan, rubifen.Am mai avut probleme k intarzierea menstruatiei si nu mi-au fost recomandate medicamentele acestea.vreau sa imi spuneti parerea daca sunt bune sau nu pentru ce am eu si ce am descris si in mesajele anterioare
0
24-11-2011, ora 23:59
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ti-a dat antibiotic (zinnat) fara sa faci o analiza???
Dupa simptome, cred ca ai o candidoza, iar antibioticul o va agrava. Nu mai spun ce probleme poti avea daca ai ceva bacterii si acestea sunt rezistente la cefuroxima (zinnat).
rubifen este pentru durere, iar celelalte...hormonale...
O infectie vaginala, poate determina intarzierea sau dereglarea ciclului.
Ar fi trebuit sa faci analiza, ca sa faci un tratament corect si sa mergi cu rezultatul sa iti dea tratament dupa antibiograma.
Ovulele au si un antifungic. Important este ce bacterii mai sunt acolo si ce antibiotic sa iei.
Ar trebui sa faci tratament timp de 10 zile si daca iei un antibiotic gresit, chiar este o problema. Iti poate face mult rau.
0
25-11-2011, ora 11:29
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
medicamentele acestea mi le-a prescris k sa imi vina menstruatia si pentru ovare k le am micropolichistice.si mie mi s-a parut suspwct tratamentul mai ales knd am citit prospectul de aceea v-am scris.Ce imi recomandati sa nu mai iau nici un tratament pana nu imi fac testul k antibiograma sa vad dak am infectie sau sa iua medicamentul pt a-mi veni mentruatia, si care e acela din cele pe care vi le-am zis ieri?ieri am facut o criza de calciu si nu mai spun k la spiltal aici in craiova nu mi-au facut absolut nimik doar knd am zis k vreau sa plec akasa pt k imi venise iar rau atunci mi-au facut un calmant dar nu stiu ce, si apoi doctora mi zis k am facut aceasta cadere pt ca mi-a intarziat mentruatia foarte mult.Va rog mult de tot sa i i spuneti ce sa fac in continuare k tratamentul k unii doctorii pur si simplu ne dau tratamente asa...va multumesc
P.S:dumneavoastra sunteti medic ginecolog si de unde k sincer mi-ar placea sa imi fac un control si la dumneavoastra
0
25-11-2011, ora 13:13
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Esti sigura ca nu esti insarcinata? Nu ti-ai facut inca analiza de secretie vaginala?
Nu pot eu sa intervin in tratamentul unui doctor, dar iti pot spune parerea mea.
Eu nu sunt de parere ca sa se ia antibiotice fara o analiza cu antibiograma in care sa se scrie la ce antibiotic este sensibila bacteria gasita.
Antibioticele pot face mult rau si de aceea, ar trebui cautat sa se mearga...cat de cat la sigur cu tratamentul, nu asa...hai sa incercam cu unul, apoi cu altceva...pana ne iese.
0
25-11-2011, ora 18:57
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
nu sunt ca mi-am facut 3teste doua eu acasa si unu in cabinet la control si tot negativ au iesit, am facut si ecograf si mi-a zis k nu sunt si mi-a aratat ovarele k erau pline de chisturi mici.nu stiu ce sa fac daca sa iua tratamentul in continuare sau daca sa ma opresc pana imi fac analiza la secretie.dar din ce am citit eu pe prospecte nu mi se par a fi de a-mi veni mie menstruatia si multe fete k care am vb si au avut si ele aceleasi pb le-au dat injectii nu zinnat si nu mai stiu ce.chiar nu stiu ce sa mai zik si cum sa procedez
0
25-11-2011, ora 19:05
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
si analiza de secreti nu mi-am facut=o ink
0
25-11-2011, ora 19:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ai inceput tratamentul antibiotic?
Daca da, nu poti face analiza de secretie vaginala decat dupa 10 zile de la oprirea lui!
Ce sa-ti fac! Eu ti-am dat sfaturi si trebuia sa vorbesti cu medicul... Ai luat reteta si ai fugit! Poate nici nu ai spus toate simptomele. Oricum trebuia sa iti dea analize de facut.
Pentru tratamentul hormonal trebuia sa faci intai o dozare hormonala ca sa vezi daca sunt ceva probleme, nu sa iei tratament asa, oricum.
Nu ai spus daca ti-a dat ovule. Dupa cum am mai spus, cred ca ai si o candidoza.
Chiar nu stiu de ce ti-a dat antibioticul.
Cauta si tu un alt medic cu referinte bune...
0
25-11-2011, ora 19:52
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
doar aseara am luat dar nu mai iua.mai bine ma opresc si fac analizele la secreti si fac si analize hormonale?voi merge la alt medic voi face analizele si apoi sa vad ce tratament imi da.va voi tine la curent
0
25-11-2011, ora 19:53
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
nu mi-a dat nici un ovul decat ce v-am zis in mesajele anterioare
0
25-11-2011, ora 20:09
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Trebuie sa spui la laborator ca ai luat o pastila de zinnat. O sa iti spuna de acolo daca si cat trebuie sa astepti.
Poti sa dai un telefon.
Iti trimit si un mesaj privat.
0
26-11-2011, ora 16:44
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
unde sa dau telefon k nu am inteles.ok voi spune k am luat si dupa control voi comunik ce tratament mi-a fost recomandat
0
26-11-2011, ora 16:53
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
multumesc pentru cele doua mesaje.pai si ce analize sa fac este bine sa fca se secretie vaginala, k antibiograma, si secretie din colul uterin?si mai trebui sa fac si ceva de hormoni astept sa imi raspunde-ti sa imi spuneti si mie ce analize ar trebui sa fac.ink nu am primit mesajul doamne doctor.orikum va multumesc foarte mult pentru tot, si astept raspunsul k ce analize trebui facute sa stiu si eu o data sa nu mai cheltui banii asa aiurea si sa iua tratamente la fel si apoi sa nu le folosesc
0
26-11-2011, ora 19:02
tema
Nu este medic/terapeut
tema
La laboratorul de analize spuneam sa dai telefon, ca sa nu te duci pana acolo doar ca sa intrebi cat sa astepti daca ai luat antibiotic o zi.
Dar, doar pentru o pastila cred ca poti sa faci analiza mai devreme de 10 zile.
Mesajul doamnei doctor ti l-am trimis pe privat, iar d-na doctor Bociu considera, la fel ca mine ca este bine sa astepti antibiograma, iar antibioticul pe care ti l-a dat nu merge asa bine in infectiile vaginale.
Citeste mesajul privat.
Pentru partea hormonala, ar trebui sa mergi la un dr endocrinolog, iar acesta sa iti recomande sa faci analize de dozari hormonale.
Nu trebuie sa accepti o terapie hormonala, atata timp cat nu stii exact care sunt valorile tale.
Poti sa te dereglezi foarte rau.
Se mai obisnuieste sa se dea cate un medicament pe principiul...'sa incercam cu asta si mai vedem'...Adica, o sa vezi tu, pe corpul si pe sanatatea ta, daca merge sau nu!!!
De aceea exista laboratoare unde se fac analize, ca sa vedem ce probleme avem, nu sa mergem pe dibuite.
In legatura cu analizele, cred ca ar fi bine sa iti faci o analiza de secretie doar din vagin, nu si din col.
Ma gandesc ca poate in col nu ai nici o problema si exista riscul sa iti introduca microbi cand se executa analiza.
Din col, as zice eu, sa se faca o analiza doar in cazul in care chiar nu se stie de unde vine infectia si aceasta continua sa persiste, in ciuda tratamentului.
Asta este strict alegerea ta. Daca vrei, fa-ti si analiza din col si analiza de secretie vaginala, ambele cu antibiograma.
Vezi ca poate sa ti se propuna sa faci si papanicolau. Analiza de secretie din col nu este acelasi lucru cu analiza papanicolau, care tot din col se recolteaza.
Aceasta analiza - papanicolau, nu se face atunci cand exista o infectie vaginala, dar din pacate...se merge asa, rapid, din comoditate...hai s-o facem si p-asta ca sa fie la numar... Foarte gresit, iar rezultatul nu va fi elocvent.
Daca este deja o infectie vaginala, va aparea pe rezultat ca exista o inflamatie, iar daca infectia este mai veche, poate sa fie si o rana. Dar rana sa fi aparut de la infectie si nu sa fie de la o problema pe col, intelegi?
Daca vrei sa faci papanicolau, intai te tratezi si apoi mergi sa o faci.
In concluzie, fa-ti analiza de secretie vaginala cu antibiograma, mergi sa iti dea tratament un doctor, dar nu te grabi sa cumperi pastilele ci uita-te intai pentru ce sunt. Poti cere prospectul in farmacie sau il gasesti pe net.
Se pot strecura erori si daca le-ai cumparat deja, la farmacie nu mai are ce sa faca, nu ti le mai poate schimba.
Cand ai reteta, scrie si tu aici.
0
26-11-2011, ora 19:02
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Medicul de familie iti poate da o trimitere la endocrinologie? Daca da, acolo sa ii spui doctorului ca ai vrea sa iti faci dozarile hormonale, ca sa stii daca ai o problema. Nu mergi sa iti dea tratament asa, pur si simplu.
Nu te-ai uitat pe mesajele private?
Daca nu stii cum, sa iti explic - dai click pe numele tau si o sa iti apara 3 rubrici
- subiecte - comentarii - mesaje.
Dai click pe - mesaje Acolo sunt mesajele trimise pe privat.
0
26-11-2011, ora 19:33
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
le-am citit voi merge si la medicul de famil sa vedem dak imi poate da trimitere.voi face doar analiza de secretie vaginala pentru k imi este frik sa nu cumva sa se introduca microbi si in col.voi merge si la endocrinologie si voi cere sa mi se faca analiza hormonala.knd voi avea toate analizele va voi scrie ce inteleg eu din ele va zik si ce tratament mi se va da apoi vreau sa imi explicati dumneavoastra dak nu inteleg ceva din analize.Imi place foarte mult ca vad ca nu sunteti indiferent/a la problemele mele si ale n oastre in general.Va multumesc din suflet pentru toate sfaturile si va voi tine la curent.Parca cineva m-a indemnat sa va scriu ce tratamente mi-au fost recomandate, cred k dak le lua nu stiu unde se ajungea, orikum incepusem sa ma reactii adverse de la o sg pastil dar dak lua incontinuare, , , , , , , , , Va voi tine la curent.CU TOT RESPECTU IONELA
0
26-11-2011, ora 19:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ok, multa sanatate!
0
27-11-2011, ora 19:21
delcea ionela
Nu este medic/terapeut
delcea ionela
multumesc
0
16-02-2014, ora 12:37
craitza
Nu este medic/terapeut
craitza
Buna ziua!De o saptamana ma Simnt foarte rau si anume:am stari de voma moleseala de nu pot Nici sa merg nu stiu ce se intampla nu pot manca decat foarte Putin va rog astept raspuns urgent multumesc!O zi buna!
0
27-03-2015, ora 08:43
Cotuca
Nu este medic/terapeut
Cotuca
Buna dimineata!
Eu am 37 de ani si doi copii.
Cam prin asta trec si eu, Ionela. tu cum mai esti? Au trecut ceva ani...
Dr de fam a spus ca e spondiloza. Ma doare tot spatele si de regula simptomele.le am.cand se strica vremea. Eu am si furnicaturi la maini, picioare, uneori si la fata.
Am si dureri de stomac si intarzieri de menstruatie de ft multi ani, dar si secretii, insa nu urat mirositoare. Mancarimi acum nu am, dar am avut acu ceva vreme si am fost ft atenta la igiena.
Azi voi merge la neurolog. Mi-a dat dr de fam trimitere.
Tensiunea e buna. Ieri aveam 11 cu 6.
In trecut ma stiu si eu cu caderide Ca. La analizele de sange a iesit totul ok.
Acum iau betaserc pt ameteli si gabaran.
0
27-03-2015, ora 08:50
Cotuca
Nu este medic/terapeut
Cotuca
Ameteli asa, am de un an de zile, nu permanent, dar si cand apar ma tin la pat...desi nu prea pot sa stau in pat. De regula, seara sunt ok, dar dimineata ma.trezesc obosita, cu greata, ameteli si usoara durere de cap.
0
28-04-2015, ora 18:04
mariana_1973
Nu este medic/terapeut
mariana_1973
buna fetelor, si eu am ameteli de 2 ani de zile, sindrom vertiginos cu spondiloza cervicala, pentru sindrom vertiginos iau tratament si chiar pot spune ca nu mai am probleme pe partea aceea in schimb pentru spondiloza nu gasesc tratamentul potrivit, am ciocuri de "papagal" pe 5 vertebre si ma omoara durerea mai ales cand se schimba vremea si pe timp de ceata sunt lata la pat, cel mai tare si urat simptom si pe care il urasc cel mai mult e ameteala, sunt asa de ametita de nu stiu daca o sa lesin sau inca nu:(
afara s-a incalzit, chiar e 26 de grade si mi s-a spus ca se va ameliora durerea spondilozei, chiar asa este dar ameteala n-a trecut deloc parca se intensifica si ma chinuie din ce in ce mai rau, capul nu ma doare deloc, nu m-a durut aproape deloc in acesti 2 ani de cand sufar decat de la fiere, am facut RMN cranian si totul e normal, de vreo luna as si niste dureri de coloana lombara ca am s-o iau razna de la atatea dureri..nu mai stiu ce sa iau si ce sa fac, am fost la peste 12 medici si sunt demoralizata.
Va rog frumos indrumati-ma, ce sa mai fac, unde sa mai merg..am zis ca poate scaparea e popa, biserica, nu stiu vreau un ajutor, va multumesc celor care veti raspunde.
0
28-04-2015, ora 18:08
mariana_1973
Nu este medic/terapeut
mariana_1973
am uitat sa scriu, am facut toate analizele, tiroida, VSH-ul, hemoleucograma, ekg, calcemia, anemia, tensiunea o am 12 cu 8 indiferent cand o iau sau cine mi-o ia, papanicolau - negativ, urina, scaun si toate sunt valori normale,
mai sunt alte analize?
Adaugă un comentariu / răspuns
69 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare amețeala?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •