Amigdala inflamata, alergii multiple, deviatie de sept

07-12-2012
marieangel
Nu este medic/terapeut
marieangel
De vreo 5 ani am o singura amigdala inflamata( cea dreapta), nu este mare dar la palpare pe gat se simte. Intre timp acea inflamatie se resimte si la nivelul urechii drepte...in interior.Abia anul acesta am aflat ca am rinita alergica la alergeni multipli. Mi s-a spus ca am gatul marit, o faringita cronica datorita alergiei si ca scoaterea lor ar fi daunatoare.
Mi s-a dat tratament pentru alergie, care a avut efect atata timp cat l-am luat. Doresc sa concep un copil si stiu ca nu este indicat sa iei medicamente, asa ca le-am intrerupt.
Am facut deseori stafilococ auriu in gat.
Astazi la ultimul control ORL mi s-a spus ca inflamatia urechii este datorate unei deviatii de sept, si ca am amigdale criptice... in care de multe ori se formeaza cazeum; si confirmarea inflamatiei nasului datorita alergiiilor.
- Are inflamatia urechii si a amigdalei legatura cu deviatia de sept si cu alergiile?
- Adica o corectie a deviatiei si un tratament persistent contra alergiilor rezolva problema?
1 comentarii
0
07-12-2012, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. deviatia de sept influenteaza respiratia nazala
o proasta rspiratie nazala duce la sinuzite, otite. si daca e o respiratie mai mult bucala.. duce si la faringite, amigdalite
2. rinita alergica are legatura cu stsrea generala a organismului, mai ales a tractului digestiv, intoleranta unor produse alimentare, incapacitatea intestinului de dezintoxicaee si eliminare a toxinilor si alergenilor din organism
3 amigdalita cu cazeum. poate fi ca rezultat a unui reflux gastric care porin iritatia permanenta duce la scaderea imunitatii locale... de aici si potenta microbilor deca se localiza acolo
la un gat larg... e ndicat ca amigdalita sa fie tratata prin Criptolusis cu radiofrecventa sau laser..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.