Amigdala linguala hipertrofica

02-08-2013
Cristina0708
Nu este medic/terapeut
Cristina0708
Am primit diagnosticul de amigdala linguala hipertrofica in urma unui consult orl. Mi-a spus medicul ca amigdala nu e excesiv de marita, incat sa fie cazul sa fie redusa in volum cu radiofrecventa si mi-a recomandat gargara cu apa si bicarbonat si o solutie preparata in farmacie cu care sa imi tamponez cavitatea bucala. Totusi, pe mine tot ma deranjeaza senzatia de ceva in gat si as dori sa stiu daca exista vreo posibilitatea ca aceasta amigdala sa revina la normal prin vreun tratament sau asa o sa ma chinui toata viata pana cand o sa ma decid sa o reduc in volum. Si m-ar mai interesa cauza care a putut produce aceasta hipertrofie, avand in vedere ca nu am avut amigdalele palatine inflamate din copilarie, nu am avut nicio problema cu gatul, nu sunt ragusita, nu ma doare, iar simptomele de reflux gastroesofagian pe care le-am gasit pe internet nu le am.
9 comentarii
0
03-08-2013, ora 01:47
FloricaElona
Nu este medic/terapeut
FloricaElona
simptome de reflux gastro-esofagian? Serios?
0
03-08-2013, ora 16:35
Cristina0708
Nu este medic/terapeut
Cristina0708
Adica? nu are simptome sau cum?
0
03-08-2013, ora 17:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faptul ca Tu nu simti... usturimea in gat, acidul care urca... asta Nu inseamna ca ele nu sunt prezente
faci un tranzit baritat esofagian si o sa afli
pe forum gasesti ce alimente tre sa eviti ca amigdalele si faringele sa nu se mai inflameze
0
04-08-2013, ora 00:26
Cristina0708
Nu este medic/terapeut
Cristina0708
Multumesc mult pentru raspuns, domnule doctor. Voiam sa mai stiu si daca exista posibilitatea sa revina la normal daca evit alimentele respective, fara sa fie nevoie de terapia cu radiofracventa.
0
05-08-2013, ora 08:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e posibil sa.si revina fara interventie
regim alimentar foarte strict si tratament intens local
0
16-08-2013, ora 19:54
Cristina0708
Nu este medic/terapeut
Cristina0708
E posibil ca aceasca amigdala sa influenteze temperatura corpului? nu am febra, dar am temperatura 37, 5, cred ca e mare. La fel simt un ganglion usor marit pe partea cu amigdala hipertrofica, nedureros si mobil. Multumesc anticipat.
0
19-08-2013, ora 10:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. depinde in ce loc este masurata temperatura..
2 o stare de subfebrilitate.. vorbeste despre un focar de infectie.. care trebuei cautat.
0
11-09-2013, ora 04:49
Cristina0708
Nu este medic/terapeut
Cristina0708
e masurata la subrat. nu gasesc focarul de infectie si il caut de ceva timp
0
04-10-2018, ora 11:38
Carmen1150
Nu este medic/terapeut
Carmen1150
Hei Cristina, ai gasit o rezolvare sau cauza problemei tale?
Am exact aceleasi simptome ca tine de imediat doua luni si nu stiu ce sa mai fac. Am fost la 4 medici orl si am incercat multe tratamente diferite insa nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.