Amigdala linguala inflamata

07-09-2018
Carmen1150
Nu este medic/terapeut
Carmen1150
Buna ziua. Exista posibilitatea ca amigdalele linguale sa se inflameze in urma alergiei? Mentionez ca am urmatoarele simptome: amigdala dreapta linguala inflamata, cu jena va un nod in gat la inghitire, nas infundat, uneori usturime in gat, mai ales dimineata, uneori durere intre ochi si deasupra sprancenelor, buburuze mici roz pe piept, gat si fata.
Am facut analizele de helicobacter si au iesit negativ, am facut si ASLO si a iesit 1. Mai am de asteptat un exsudat faringian si cultura fungi.
Tin sa mentionez ca acum 3 saptamani au debutat simptomele treptat, incepand cu depuneri albe pe amigdale care acum au trecut.
4 comentarii
0
07-09-2018, ora 20:26
innao
Nu este medic/terapeut
innao
Aceeasi problema o am si eu ma inteapa in amigdala, in gat, durere sub maxilar si un mucus ciudat in gat si in nara dreapta si senzatia de nod in gat uneori cand inghit in sec. Analize, c.t. rmn endoscopii si nimic nu mi.au gasit :( mergi le dai bani si pleci si cu durerea... si ramai cu ea :'(
0
08-09-2018, ora 14:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdala dreapta linguala inflamata, cu jena va un nod in gat la inghitire, nas infundat, uneori usturime in gat, mai ales dimineata
aceste simptome..sunt caracteristic unui reflux gastro-esofagian in somn
acidul gastric ajunge sus.. inflameaza tot ce gaseste acolo, depinde pe ce parte dormi mai mult..
cel mai frecvent se inflameaza doar partea dreapta a faringelui
1
08-09-2018, ora 15:10
Carmen1150
Nu este medic/terapeut
Carmen1150
Ce investigatii trebuie sa imi fac pentru a confirma acest diagnostic si ulterior aplica tratament?
0
08-09-2018, ora 20:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Inițial consult gastrologie. Și el recomanda investigatiile...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: