amigdala marita

22-11-2010
patriciapavel
Nu este medic/terapeut
patriciapavel
buna ziua, ma numesc Patricia iar roblema mea e urmatoarea: cu aproximativ doua saptamani in urma am fost destul de racita si am avut amigdalele foarte umflate si dureroase, m-am tratat insa doar pentru raceala(cu Nurofen si Strepsils) fara a lua nici un fel de antibiotic pentru amigdale..intre timp raceala mi-a trecut dar amigdala stanga mi-a ramas umflata, mentionez ca nu este dureroasa doar provoaca discomfort atunci cand inghit. Am fost la medicul de familie si mi-a zis ca nu este nimic grav, mi-a prescris Nurofen Forte si mi-a zis ca in decurs de cateva zile amigdala va reveni la forma normala.au trecut 5 zile si nimic nu s-a schimbat. Ce credeti? ar trebui sa insist pentru o trimitere la ORL sau ma agit degeaba...multumesc mult
4 comentarii
0
22-11-2010, ora 21:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.este bine sa te vada la ORL.
Ca si conduita.. trebuie sa tii regim alimentar fara produse care pot irita faringele si amigdala ( acru, acidulat, fructe citrice)
Multa gargara dupa fiecare masa + bauturi calde + tab de supt
totul 2- 3 saptamani
0
23-11-2010, ora 08:57
patriciapavel
Nu este medic/terapeut
patriciapavel
Multumesc mult pentru indrumari!
0
03-12-2010, ora 20:25
elena.daniliuc
Nu este medic/terapeut
elena.daniliuc
Buna ziua. Va rog tare mult sa imi dati un sfat. In urma cu aproximativ doua saptamani am avut o senzatie ciudata in gat: ca si cum as avea ceva ramas in gat. Dupa o zi am observat ca mi s-a umflat amigdala dreapta. la palpare se simte ca un nodul sub amigdala, nu stiu cum sa explic. Am senzatia continua ca e ceva in gat in partea dreapta. in plus, m-am uitat in gat si se vede umflata amigdala. de asemenea, aveam un punct alb pe amigdala si am facut gargara cu bicarbonat de sodiu si a iesit acel punct care era urat mirositor. am luat amoxicilina (mi-a indicat medicul), dar umflatura a ramas, de asemenea senzatia ca e ceva in neregula in gat. mi-am luat nistatina sirop, insa sunt disperata. eu sunt in afara tarii si in zona aici nu am gasit nici un medic O.R.L.. ce va sfatuiti. ajung in tara pe data de 23 decembrie si stau pana pe 5 ianuarie, dar banuiesc ca nu gasesc nici un medic O.R.L. in perioada Sarbatorilor. Sunt din Botosani. Va rog ajutati-ma cu un sfat
0
04-12-2010, ora 19:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta gasiti un medic ORL la servici.. daca nu la Botosani.. la Pascani Sigur.
pana ajungeti trebuie sa tineti regim alimentar fara acru, acidulate si fructe citrice
Gargara cu ceaiuri + 4-5 pic de alcool iodat
Tantum verde tab de supt
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: