amigdala marita cu dureri mari

20-09-2009
LauraZ
Nu este medic/terapeut
LauraZ
Am fost dignosticata cu "hipertrofie amigdala dreapta" si am urmat tratament cu amoxicilina timp de 7 zile...totusi ma doare in continuare jumatatea inferioara dreapta a capului, dureri ce merg spre ureche (la examenul medical ORL, urechea era normala) si am o permanent senzatie de discomfort din aceasta cauza...pot aceste dureri sa fie cauzate de altceva?(avand in vedere ca tratamentul cu antibiotice s-a teminat si totusi durerile persista). Am fost si la medicul stomatolog si nu sunt cauzate de infectii la masele. Cand intorc brusc capul la dreapta sau la stanga parca "scartaie".
Va rog, daca aveti un posibil raspuns in acest sens sa-mi dati un sfat ce analize ar mai trebui sa fac?
2 comentarii
0
20-09-2009, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
raspunsuri posibile sunt multe.
1. scartaitul la intoarcerea capului.. tine de coiloana cervicala si tre sa faceti un consult la Reumatologie cu investigatiii la coloana cerviocala.
2. sa faceti un consult la alt medic ORL.. care sa examineze atent acea amigdala daca nu are chisturi de retentie sau un flegmon amigdalian.
3. o ecografie cervicala pentru a exclude ceva ganglioni limfatici mariti in ace aregiune.
4 Hemoleucograma. VSH ASLO
0
21-09-2009, ora 19:28
LauraZ
Nu este medic/terapeut
LauraZ
Multumesc foarte mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.