amigdale marite

19-01-2010
Mihai Preda
Nu este medic/terapeut
Mihai Preda
Buna ziua

Am un baietel de 3 ani si 6 luni. De cand a inceput sa mearga la gradinita se imbolnaveste frecvent. Problema din ultimul timp-rosu in gat, febra. Mergand la doctorul de familie i s-a prescris Clacid. Dupa administrarea acestuia semnele de imbunatatire sunt foarte slabe. Si-a revenit o perioada apoi uitandu-ma sa vad daca mai este rosu in gat, la inceputul lunii decembrie am observat ca amigdalele sunt foarte marite si cu puncte albe, puroi pe ele. Din nou la medic, din nou clacid. De data aceasta nu facea febra!!! Nu dadea vreun semn ca l-ar fi jenat la inghitit. Am urmat tratamentul...insa amigdalele au ramas si acum marite. Nu mai au puncte de puroi, se observa un tesut curat, insa sunt marite. Va rog sa imi explicati daca exista vreun risc, ce trebuie facut si daca imi recomandati ceva din categoria "naturist".
Ii dau baietelului vitamina c, la recomandarea medicului. Inainte a luat si imunorezistan. Nu cred ca administrarea de antibiotic de fiecare data ii poate face bine unui organism atat de crud.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
4 comentarii
0
19-01-2010, ora 14:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele se hipertrofiaza.. pentru a compensa lipsa imunitetului..
copilul trebue sa tina un regim alimentar.. fara sucuri acidulate.. sau naturale acre.. care irita faringele,
fara fructe citrice( vit Cse poate lua si din ceai de maces)
fara muraturi..
complexe de vitamine si imunostimulatoare gen echinaceea, lemn dulce s.a
dupa ce mai creste il invatati sa faca gargara dupa fiecare masa. !
0
19-01-2010, ora 14:47
Mihai Preda
Nu este medic/terapeut
Mihai Preda
Ridic aceasta problema deoarece citind diferite informatii am vazut ca o astfel de infectie cu timpul poate provoca reumatism articular. O sa incerc cu lemn dulce, echinaceea am folosit deja.
Tablete de tantum verde ii pot da?

Va multumesc pentru raspunsuri, domnule doctor.
0
19-01-2010, ora 14:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. la acutizari.. cand are dureri in gat.
asa in repaus cand sunt numai hipertrofiate dar nu face febra.. mai bine propolis cu echinaceea.
0
19-01-2010, ora 14:51
Mihai Preda
Nu este medic/terapeut
Mihai Preda
Mii de multumiri pentru timpul acordat.

Cu respect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.