Amigdale umflate

28-08-2018
Carmen1150
Nu este medic/terapeut
Carmen1150
Buna ziua. In urma cu aproximatix o saptamana am intampinat o durere in partea stanga a gatului, observand ca amigdalele erau umflate, si pe cea stanga erau multe depuneri albe. In urmatoarea zi au disparut de pe stanga, dar au aparut pe dreapta. In zilele urmatoare punctele incet incet au disparut insa amigdalele au ramas tot umflate. Acum, desi inca ambele sunt inflamate, amigdala dreapta este mai inflamata decat stanga, umflatura extinzandu se pana in gat putin, aratand ca un fel de bubita. Mentionez ca acea umflatura din gat se simte la inghitire, creand un discomfort ca si cum as avea ceva in gat. In toata aceasta perioada am facut constant gargara cu apa cu sare, am baut multe ceaiuri de ghimbir, menta si musetel cu miere si lamaie, si am luat nurofen 200mg timp de 7 zile.Nu am putut merge la medic fiindca nu eram in tara, azi am ajuns si mi am facut programare insa abia in data de 5 septembrie a avut loc. Credeti ca e ceva grav faptul ca umflatura s a extins pana in gat? Ce as putea sa iau pentru a reduce inflamarea pana ajung la doctor?
2 comentarii
0
28-08-2018, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pe Facebook sau fvaleriu arond Hotmail punct com trimiți poze cu gatul pe exterior și amigdalele în interior
Sa vad concret..
0
28-08-2018, ora 20:25
Carmen1150
Nu este medic/terapeut
Carmen1150
Acum le-am trimis.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •